Davos: AstraZeneca konsekwentnie realizuje swoje plany w Polsce
Prezes AstraZeneca Leif Johansson i wiceprezes wykonawczy ds. onkologii Dave Fredrickson spotkali się we wtorek 24 maja w Davos z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W trakcie rozmowy poruszono kwestie realizacji przez firmę inwestycji w badania i rozwój oraz partnerstw publiczno-prywatnych.
Spotkanie dotyczyło inwestycji badawczo-rozwojowych spółki AstraZeneca w Polsce. W 2020 r. w Davos w trakcie rozmowy z premierem Morawieckim prezes Johansson ogłosił, że spółka zainwestuje1,5 mld złotych w Polsce do 2024 r. Podczas dzisiejszej rozmowy podsumowano dotychczasowe działania. W latach 2020-2021 nakłady spółki AstraZeneca na badania i rozwój wynosiły prawie 700 mln złotych, a w samym 2021 r. zwiększyły się o 1/3 w stosunku do roku poprzedniego. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat inwestycje badawczo-rozwojowe wzrosły o 626 %. Spółka zatrudniła też w ciągu ostatnich dwóch lat dodatkowe 900 osób (z 1 800 pracowników pod koniec 2019 do 2 700 obecnie). Firma posiada dwie lokalizacje: w Warszawie, oraz otwartą rok temu, i niedawno rozbudowaną, w Krakowie.
AstraZeneca jest strategicznym partnerem Polski. Prowadzimy krótko- i długoterminowe inwestycje, które wspierają rozwój sektora biotechnologicznego, i przede wszystkim tworzenie przyjaznego pacjentom systemu ochrony zdrowia – powiedział Leif Johansson, prezes AstraZeneca.
Polskie Centrum Badawczo- Rozwojowe to jedno z najważniejszych centrów B+R firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracują zespoły w Warszawie i w Krakowie to onkologia w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma. Firma w 2020 r., jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna, uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego, przyznawany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii za m.in. komercjalizowanie wyników własnych prac badawczo-rozwojowych w kraju.
Cieszymy się, że AstraZeneca spełniła swoje deklaracje sprzed dwóch lat i znacząco zwiększyła zakres inwestycji w obszarze badań i rozwoju, co dowodzi, że Polska jest atrakcyjną lokalizacją dla globalnych, innowacyjnych firm – powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie rozmowy poruszono także wątek partnerstw publiczno-prywatnych, które mogą wspierać tworzenie odpornych i zrównoważonych systemów ochrony zdrowia. AstraZeneca zaangażowała się w prace powołanego przez Agencję Badań Medycznych projektu Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Działalność WHIH ma na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technicznych czy prawnych na rzecz poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. Niedawno ogłoszono pierwszy projekt dla start-upów w obszarze przewlekłej choroby nerek. Sponsorem tego projektu jest AstraZeneca.
Ambicją AstraZeneca jest bycie partnerem wspierającym stronę publiczną, tak aby wspólnie odpowiadać na wyzwania, przed jakimi stoi w obecnym czasie system ochrony zdrowia.
Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie
Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
OHAUS wprowadza na rynek nową generacją mieszadeł z płytą grzejną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.