Davos: AstraZeneca konsekwentnie realizuje swoje plany w Polsce
Prezes AstraZeneca Leif Johansson i wiceprezes wykonawczy ds. onkologii Dave Fredrickson spotkali się we wtorek 24 maja w Davos z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W trakcie rozmowy poruszono kwestie realizacji przez firmę inwestycji w badania i rozwój oraz partnerstw publiczno-prywatnych.
Spotkanie dotyczyło inwestycji badawczo-rozwojowych spółki AstraZeneca w Polsce. W 2020 r. w Davos w trakcie rozmowy z premierem Morawieckim prezes Johansson ogłosił, że spółka zainwestuje1,5 mld złotych w Polsce do 2024 r. Podczas dzisiejszej rozmowy podsumowano dotychczasowe działania. W latach 2020-2021 nakłady spółki AstraZeneca na badania i rozwój wynosiły prawie 700 mln złotych, a w samym 2021 r. zwiększyły się o 1/3 w stosunku do roku poprzedniego. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat inwestycje badawczo-rozwojowe wzrosły o 626 %. Spółka zatrudniła też w ciągu ostatnich dwóch lat dodatkowe 900 osób (z 1 800 pracowników pod koniec 2019 do 2 700 obecnie). Firma posiada dwie lokalizacje: w Warszawie, oraz otwartą rok temu, i niedawno rozbudowaną, w Krakowie.
AstraZeneca jest strategicznym partnerem Polski. Prowadzimy krótko- i długoterminowe inwestycje, które wspierają rozwój sektora biotechnologicznego, i przede wszystkim tworzenie przyjaznego pacjentom systemu ochrony zdrowia – powiedział Leif Johansson, prezes AstraZeneca.
Polskie Centrum Badawczo- Rozwojowe to jedno z najważniejszych centrów B+R firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracują zespoły w Warszawie i w Krakowie to onkologia w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma. Firma w 2020 r., jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna, uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego, przyznawany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii za m.in. komercjalizowanie wyników własnych prac badawczo-rozwojowych w kraju.
Cieszymy się, że AstraZeneca spełniła swoje deklaracje sprzed dwóch lat i znacząco zwiększyła zakres inwestycji w obszarze badań i rozwoju, co dowodzi, że Polska jest atrakcyjną lokalizacją dla globalnych, innowacyjnych firm – powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie rozmowy poruszono także wątek partnerstw publiczno-prywatnych, które mogą wspierać tworzenie odpornych i zrównoważonych systemów ochrony zdrowia. AstraZeneca zaangażowała się w prace powołanego przez Agencję Badań Medycznych projektu Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Działalność WHIH ma na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technicznych czy prawnych na rzecz poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. Niedawno ogłoszono pierwszy projekt dla start-upów w obszarze przewlekłej choroby nerek. Sponsorem tego projektu jest AstraZeneca.
Ambicją AstraZeneca jest bycie partnerem wspierającym stronę publiczną, tak aby wspólnie odpowiadać na wyzwania, przed jakimi stoi w obecnym czasie system ochrony zdrowia.

Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i

Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie

Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.