Komunikaty PR

Oto największe wyzwania farmaceutów

2022-11-14  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rzecznik prasowy
Offteam

Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl

W ciągu ostatnich miesięcy zawód farmaceuty ewoluował i nabrał zupełnie nowego wymiaru. Wystawianie recept, szczepienia przeciwko grypie i covid, opieka farmaceutyczna i przeglądy lekowe – każde z nowych uprawnień tej grupy zawodowej budziło wiele emocji i spotykało się z różnymi reakcjami samego środowiska farmaceutycznego. Nic nie zapowiada zakończenia zmian – cały czas w toku są nowe projekty dotyczące branży. Jak w całej tej sytuacji aptekarze przeprowadzają kontrolę jakości i weryfikację leków?

Farmaceuci trzymają rękę na pulsie

Od uruchomienia systemu PLMVS w lutym 2019 roku zostały załadowane już ponad 3 miliardy unikalnych identyfikatorów leków przeznaczonych dla pacjentów w Polsce, z czego ponad połowa została wydana już do pacjentów w aptekach i szpitalach. Sam system odnotowuje miesięcznie ponad 1,3 mld transakcji, co świadczy o coraz szerszym polu działania i skrupulatności farmaceutów w dziedzinie weryfikacji autentyczności leków. – Farmaceuci każdego dnia udowadniają nam, pacjentom, że nasze zdrowie traktują priorytetowo. Współpracując z nimi przy procesie weryfikacji autentyczności leków, codziennie obserwujemy ich umiejętności szybkiej nauki i chłonięcia nowej wiedzy. Wiemy to, ponieważ z dnia na dzień obserwujemy spadek liczby alertów wywołanych błędami – mówi Iwona McManus z Fundacji KOWAL (Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków).  

Fałszywki w obiegu?

Fałszowanie leków to problem, na który organizacje rządowe kładą coraz większy nacisk. Niestety wciąż znajdują się grupy przestępcze, które chcą się wzbogacić kosztem zdrowia pacjentów, wprowadzając nielegalnie do sprzedaży leki, których pochodzenie nie jest zweryfikowane. W tym roku w efekcie współpracy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) i Prokuratury Regionalnej w Poznaniu został rozbity gang, którego członkowie zajmowali się nielegalnym pozyskiwaniem leków i ich obrotem. GIF zauważa, że kluczowe jest efektywne działanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, a co za tym idzie – sprawniejsze inspekcje, które oznaczają większą gwarancję ochrony zdrowia i życia pacjentów. 

Kolejna fala wyzwań…

Niestety, zarówno w wyniku postępującej inflacji, problemów produkcyjnych, jak i pandemii, której kolejna fala zdaje się nadchodzić, coraz częściej w aptekach brakuje leków. Wówczas produkty lecznicze zostają sprowadzane za zgodą Ministerstwa Zdrowia z zagranicy. Są to jednak działania doraźne, ponieważ specjaliści są obecnie w trakcie poszukiwań rozwiązań długofalowych.

Nie brakuje również wyzwań technicznych – system PLMVS, ze względu na przetwarzaną ogromną liczbę danych, wymaga stałego monitorowania, wprowadzania aktualizacji oraz nowych rozwiązań informatycznych, również w zakresie bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Nadzieją na zmniejszenie liczby alertów systemowych jest nowy europejski projekt, z którego mieli już okazję skorzystać pierwsi specjaliści. Ma on za zadanie ułatwić zarządzanie pojawiającymi się błędami, a jego realizacja będzie przebiegać na poziomie lokalnym. 

i poszukiwanie rozwiązań

Między innymi również dlatego w drugim półroczu 2022 roku fundacja KOWAL przystąpiła do programu pilotażowego EMVO (czyli Europejskiej Organizacji Weryfikacji Leków) w ramach projektu EAMS. W pilotażu uczestniczą również organizacje z innych krajów oraz wytwórcy leków, którzy sprawdzają możliwości i funkcjonalności tego rozwiązania. W Polsce pierwsi farmaceuci mieli okazję sprawdzić działanie nowego webowego narzędzia NAMS ułatwiającego wyjaśnianie oraz zamykanie generowanych alertów. Za jego sprawą spełni się wizja szybszej komunikacji z podmiotem odpowiedzialnym przy zachowaniu zasad anonimowości, a farmaceuci będą mogli korzystać z nowego narzędzia w sposób ułatwiony za sprawą przeglądarki. Kolejny etap projektu rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Offteam
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja 4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego Biuro prasowe
2024-06-26 | 01:00

4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego

Aluflexpack opracował rewolucyjną innowację w dziedzinie opakowań, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, ale może przydać się też w szerszym
Farmacja Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.
2024-06-14 | 10:30

Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.

Maksymilian Świniarski został mianowany nowym Prezesem Zarządu TZF Polfa S.A. Decyzja o powołaniu Maksymiliana Świniarskiego na to stanowisko została podjęta przez Radę
Farmacja Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW
2024-06-12 | 11:00

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Eksperci Wydziału Zarządzania UW o wyzwaniach w branży farmaceutycznej Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.