Komunikaty PR

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW

2024-06-12  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania Nota ( 3.48 MB )

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Eksperci Wydziału Zarządzania UW o wyzwaniach w branży farmaceutycznej

Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować” produkty farmaceutyczne, kiedy zastosowanie leku w trybie off-label jest zasadne i jak można sklasyfikować konsumentów odwiedzających apteki - to tylko kilka zagadnień poruszonych w trakcie konferencji Medycyna, Farmacja i Biznes - Synergia Nauki, Zdrowia i Rozwoju, zorganizowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Rynek farmaceutyczny przechodzi na przestrzeni ostatnich lat dynamiczne zmiany, napędzane postępami w nauce, zmieniającymi się potrzebami zdrowotnymi oraz ewolucją biznesowych strategii. Innowacje w badaniach i rozwoju, starzejąca się populacja oraz nowe regulacje kształtują przyszłość tej fascynującej branży. Medycyna i biznes to kluczowe sfery dla dobrego funkcjonowania i rozwoju społeczeństwa. W dzisiejszych czasach, nauka i przedsiębiorczość są ściśle powiązane, a budowanie mostów między nimi, dzielenie się pomysłami, wiedzą i zasobami, jest niezbędne dla postępu. Tematyka ta była głównym punktem dyskusji podczas konferencji „Medycyna, Farmacja i Biznes – Synergia Nauki, Zdrowia i Rozwoju”, która odbyła się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

„Panel poświęcony ewolucji zachowań konsumenckich w aptekach pokazuje, jak wiele osób dziś aktywnie i świadomie poszukuje rozwiązań, które pozwolą żyć dłużej w zdrowiu. Z przeprowadzonych badań wynika, że możemy podzielić Polaków na lojalnych pacjentów, zdrowych konsumpcyjnych entuzjastów i pragmatycznych chorych. To ciekawe dane, ponieważ pokazują one nasze podejście do dobrostanu zdrowotnego, ale też perspektywę rozwoju rynku farmaceutycznego i zapotrzebowanie konsumentów. Dzięki prelekcji poświęconej reklamie mogliśmy natomiast zgłębić zagadnienia prawne związane z tą dziedziną. Zdrowie ludzi, rozwój nauki i możliwości komercjalizacji są dziś w synergii jak nigdy wcześniej” - mówi dr hab. Monika Skorek, prof. UW, Prodziekan Wydziału Zarządzania UW i kierownik studiów podyplomowych Marketing Produktów Farmaceutycznych.

Farmacja nowej generacji

Pierwszy panel tematyczny, prowadzony przez dr hab. Annę Kowalczuk, zatytułowany „Farmacja nowej generacji oraz doskonałość w zarządzaniu – ludzie, marka własna, projekty naukowe”, obejmował tematy związane z project managementem i promocją marki własnej w kontekście pracy naukowej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o najnowszych lekach nowej generacji oraz o metodach zarządzania projektami naukowymi.

Prezentację wygłosił również prof. dr hab. Krzysztof Marycz, CEO i założyciel International Institute of Translational Medicine (MIMT), reprezentujący University of California w Berkeley i HAAS Business School (USA). Podczas swojego wystąpienia przedstawił problematykę związaną z lekami biologicznymi i wyzwaniami dla zawodów poza medycznych. Prof. Marycz wskazał, że farmaceuci powinni znać mechanizmy działania leków biologicznych, ich wskazania oraz przeciwwskazania. Jego zdaniem kluczowe kompetencje w tym obszarze obejmują m.in. wiedzę kliniczną, umiejętności prowadzenia pacjentów czy znajomość regulacji prawnych.

Wyzwania okresu przejściowego

Druga część wydarzenia, „Wyzwania okresu przejściowego dla producentów wyrobów medycznych wg rozporządzeń MDR i IVDR”, skoncentrowała się na regulacjach prawnych dotyczących wyrobów medycznych. Dyskusje dotyczyły nowych wymogów, przed którymi stoją producenci w obliczu nowych regulacji.

Profesjonalna apteka

W panelu „Profesjonalna Apteka: aspekty prawne, psychologiczne i konsumenckie” zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczących zachowań klientów aptek. Omówiono również innowacyjne narzędzia marketingowe, które znajdują zastosowanie na rynku farmaceutycznym, wpływając na interakcje z klientami i poprawę jakości świadczonych usług.

Ewolucja opieki zdrowotnej

Konferencję zamknął panel zatytułowany „Ewolucja opieki zdrowotnej - finanse, przekształcenia, świadczenie usług zdrowotnych” prowadzony przez prof. dr hab. n. med. Józefa Haczyńskiego. Dyskusje dotyczyły zmian w finansowaniu opieki zdrowotnej, przekształceń organizacyjnych oraz przyszłości świadczenia usług zdrowotnych.

„Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego już od 20 lat zajmuje się kształceniem kadry zarządczej z sektora ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego. Teraz chcemy jeszcze mocniej zaangażować się w takie obszary jak medycyna, farmacja i biznes. Nasza konferencja obfitowała w tematy dotyczące farmacji nowej generacji, wyzwań dla producentów wyrobów medycznych oraz ewolucji opieki zdrowotnej, jednak jest to tylko przedsmak tego, z czym w toku studiów podyplomowych - Marketing Produktów Farmaceutycznych, będą mieli styczność studenci. Przygotowany przez nas roczny program studiów gwarantuje solidną wiedzę i otwiera liczne możliwości na rynku pracy, dając absolwentom przewagę konkurencyjną” - mówi prof. dr hab. Grzegorz Karasiewicz, Dziekan Wydziału Zarządzania UW.

Marketing produktów farmaceutycznych na WZ UW

Przyszłość rynku farmaceutycznego będzie kształtowana przez dalszy rozwój innowacyjnych terapii oraz zapewnienie ich dostępności i przystępności cenowej na całym świecie. Kluczowym elementem będzie współpraca między sektorem publicznym a prywatnym, która pozwoli skutecznie stawić czoła wyzwaniom stojącym przed tą branżą. Odpowiedzią na potrzeby biznesowe jest nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego - Marketing Produktów Farmaceutycznych. Program rozwija umiejętności marketingowe studentów, oferując najwyższy poziom wiedzy zgodny z realiami polskiego rynku.

Po ukończeniu kierunku absolwenci mają wiele możliwości zatrudnienia w różnych sektorach rynku farmaceutycznego i branżach pokrewnych. Mogą realizować się w koncernach farmaceutycznych w działach marketingu i sprzedaży, tworząc i realizując strategie marketingowe. W pionach badań i rozwoju (R&D) mogą współpracować przy badaniach nad nowymi lekami i promocji innowacyjnych rozwiązań. Praca w agencjach marketingowych i PR specjalizujących się w farmacji oferuje możliwości tworzenia kampanii marketingowych, brandingu i komunikacji PR, a także zarządzania kampaniami online, mediami społecznościowymi, SEO/SEM oraz content marketingiem. W hurtowniach farmaceutycznych i firmach dystrybucyjnych absolwenci mogą zajmować się planowaniem i realizacją strategii sprzedażowych, współpracą z aptekami i szpitalami.

Apteki i sieci apteczne również oferują możliwości w zakresie marketingu lokalnego, tworzenia kampanii promocyjnych i zarządzania relacjami z klientami, a także w optymalizacji asortymentu i promowaniu produktów OTC. Organizacje ochrony zdrowia, takie jak instytuty badawcze i jednostki naukowe, oferują współpracę przy projektach badawczo-rozwojowych i marketingu naukowym, a organizacje pozarządowe zajmują się promocją zdrowia i kampaniami edukacyjnymi.

Absolwenci mogą również znaleźć pracę w startupach i innowacyjnych projektach, na przykład w firmach biotechnologicznych wprowadzających nowe produkty na rynek, czy w telemedycynie, zajmując się marketingiem usług zdrowotnych online. Możliwości są nieograniczone, a stale rozwijająca się branża farmaceutyczna wciąż potrzebuje ekspertów z aktualną i ugruntowaną wiedzą.

Partnerem merytorycznym konferencji był CeCert Sp. z o. o. Jako patroni honorowi konferencję wsparli AstraZeneca, Adamed Pharma, Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., Naczelna Izba Aptekarska, Strategia Personalizacji Leczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie Biuro prasowe
2024-10-28 | 11:40

Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie

Medisept, lider produkcji medycznych środków dezynfekcyjnych w Polsce, rozpoczął 25 października br. kolejny etap ambitnych inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na
Farmacja Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
2024-10-03 | 13:00

Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.

Za nami jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed. Poznaliśmy laureatów 10. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP! W poniedziałek 30 września 2024 roku w Auli Gmachu Fizyki Politechniki
Farmacja OHAUS wprowadza na rynek nową generacją mieszadeł z płytą grzejną
2024-09-26 | 17:05

OHAUS wprowadza na rynek nową generacją mieszadeł z płytą grzejną

    OHAUS Corporation, czołowy światowy producent wag i urządzeń laboratoryjnych, ogłosił wprowadzenie na rynek nowej generacji mieszadeł z płytą grzejną Guardian 5000.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.