W APTECE ZASZCZEPISZ SIĘ 5 DAWKĄ SZCZEPIONKI PRZECIWKO COVID-19

W aptecznych punktach szczepień, w tym w 88 punktach szczepień Ziko Apteka, można już przyjąć 5 dawkę szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ze szczepień będą mogły skorzystać m.in. osoby 60+, które kolejną dawkę przypominająca przyjęły w okresie kwiecień - wrzesień 2022. Punkty szczepień ulokowane są w całej Polsce, a szczepienia wykonywane są przez wyszkolonych magistrów farmacji w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach sanitarnych.
Personel aptek, należących do Narodowego Programu Szczepień, może szczepić Pacjentów przeciwko COVID-19 oraz grypie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o możliwości zaszczepienia się 5 dawką przeciwko Koronawirusowi, zatem osoby posiadające e-skierowanie, spełniające odpowiednie warunki będą mogły skorzystać z usługi szczepienia w wybranym przez siebie aptecznym punkcie szczepień, w tym Ziko Apteka.
Szczepienia 5 dawką mogą przyjąć Pacjenci, którzy:
- są w wieku 60+ i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 nie zaktualizowaną o wariant Omicron (jednowalentną),
- mają upośledzoną odporność i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19,
- są pracownikami placówki ochrony zdrowia jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19 – w pierwszej kolejności ze szczepienia skorzysta personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z Pacjentem i materiałem zakaźnym.
Do szczepień 5 dawką wykorzystywane będą 2-walentne szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowaną dla wybranych podwariantów Omikron: Comirnaty Original/Omicron (Pfizer) oraz Spikevax Bivalent Original/Omicron) (Moderna).
Należy przypomnieć, że szczepienia w aptecznych punktach szczepień wykonywane są przez przeszkolonych magistrów farmacji, w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Podczas realizacji szczepień spełnione są wszystkie wymogi reżimu sanitarnego. Osoby zaszczepione otrzymują po szczepieniu certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki.
Zapisów na szczepienia w aptecznych punktach szczepień można dokonywać telefonicznie, na ogólnopolskiej infolinii NFZ pod numerem 989, przez e-rejestrację na stronie www.gov.pl/szczepimysie, przez Internetowe Konto Pacjenta, a także bezpośrednio w punkcie szczepień, w tym w punktach szczepień Ziko Apteka.

Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i

Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie

Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.