W APTECE ZASZCZEPISZ SIĘ 5 DAWKĄ SZCZEPIONKI PRZECIWKO COVID-19

W aptecznych punktach szczepień, w tym w 88 punktach szczepień Ziko Apteka, można już przyjąć 5 dawkę szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ze szczepień będą mogły skorzystać m.in. osoby 60+, które kolejną dawkę przypominająca przyjęły w okresie kwiecień - wrzesień 2022. Punkty szczepień ulokowane są w całej Polsce, a szczepienia wykonywane są przez wyszkolonych magistrów farmacji w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach sanitarnych.
Personel aptek, należących do Narodowego Programu Szczepień, może szczepić Pacjentów przeciwko COVID-19 oraz grypie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o możliwości zaszczepienia się 5 dawką przeciwko Koronawirusowi, zatem osoby posiadające e-skierowanie, spełniające odpowiednie warunki będą mogły skorzystać z usługi szczepienia w wybranym przez siebie aptecznym punkcie szczepień, w tym Ziko Apteka.
Szczepienia 5 dawką mogą przyjąć Pacjenci, którzy:
- są w wieku 60+ i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 nie zaktualizowaną o wariant Omicron (jednowalentną),
- mają upośledzoną odporność i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19,
- są pracownikami placówki ochrony zdrowia jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19 – w pierwszej kolejności ze szczepienia skorzysta personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z Pacjentem i materiałem zakaźnym.
Do szczepień 5 dawką wykorzystywane będą 2-walentne szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowaną dla wybranych podwariantów Omikron: Comirnaty Original/Omicron (Pfizer) oraz Spikevax Bivalent Original/Omicron) (Moderna).
Należy przypomnieć, że szczepienia w aptecznych punktach szczepień wykonywane są przez przeszkolonych magistrów farmacji, w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Podczas realizacji szczepień spełnione są wszystkie wymogi reżimu sanitarnego. Osoby zaszczepione otrzymują po szczepieniu certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki.
Zapisów na szczepienia w aptecznych punktach szczepień można dokonywać telefonicznie, na ogólnopolskiej infolinii NFZ pod numerem 989, przez e-rejestrację na stronie www.gov.pl/szczepimysie, przez Internetowe Konto Pacjenta, a także bezpośrednio w punkcie szczepień, w tym w punktach szczepień Ziko Apteka.

Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i

Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie

Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.