Filtry w maszynach rolniczych – rodzaje oraz eksploatacja
Maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, ładowarki czy kombajny, są niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Napędzane silnikami spalinowymi potrzebują do prawidłowej pracy różnego rodzaju filtrów, które co jakiś czas należy wymieniać. O czym powinien pamiętać rolnik, który posiada tego rodzaju maszyny i jak dobrać filtry, by służyły jak najdłużej?
Wspomniane maszyny napędzane są poprzez silnik spalinowy oraz układy hydrauliczne, które odpowiadają za pracę poszczególnych sekcji. Smarowanie oraz chłodzenie zapewniają oleje, które podlegają filtracji. Nowy filtr hydrauliczny jest równie ważny, co nowy olej, gdyż skuteczne absorbowanie zanieczyszczeń w układzie ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjną pracę maszyny. Żaden rolnik w okresie żniw nie może pozwolić sobie na przestój, dlatego należy pamiętać, że wszystkie filtry powinniśmy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje odnośnie częstotliwości tej wymiany znajdują się najczęściej w instrukcji obsługi maszyny.
Jeśli chodzi o rodzaje filtrów w maszynach rolniczych, wyróżniamy kilka podstawowych:
- Filtr oleju
- Filtr hydrauliczny
- Filtr powietrza (suche i mokre)
- Filtr paliwa
- Filtr kabiny
Filtry kabinowe stosuje się w celu oczyszczenia powietrza pobieranego do układu klimatyzacji. W ten sposób możliwe jest zapobieganie wprowadzaniu do wnętrza kabiny np. kombajnu, takich zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, dym, czy też cząstki spalin. Jeśli filtr kabinowy jest nadmiernie zużyty, kierowca maszyny narażony jest na zwiększoną ekspozycję na wszystkie te zanieczyszczenia. Podobną do filtra kabinowego strukturę filtracyjną, ale zupełnie inną funkcję ma filtr powietrza – jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się do silnika. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania (np. wskutek zapchania), może on powodować większe zużycie paliwa i spadek mocy silnika.
Filtry oleju montowane są przy silniku, natomiast filtry hydrauliczne np. przy pompie hydraulicznej; ich wymiana jest łatwiejsza w nowoczesnych kombajnach i ciągnikach, ponieważ jest do nich lepszy dostęp. Nowoczesny i wykonany w oparciu o najnowszą technologię produkcyjną filtr hydrauliczny jest rozwiązaniem pozwalającym skutecznie usunąć z cieczy roboczej różnego rodzaju zanieczyszczenia: związki chemiczne, bakterie produktów utleniania, kwasy, a nawet wodę.
„Wymiana poszczególnych filtrów uzależniona jest od wytycznych, jakie przewidział producent danej maszyny i zazwyczaj zdefiniowana jest poprzez dotarcie do określonej ilości motogodzin. Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Niezależnie jednak od intensywności prac każda motogodzina oznacza pewną stałą liczbę obrotów wykonanych przez silnik, a tym samym jego zużycie. Dlatego tak ważna jest wymiana filtrów zgodna z zaleceniami producenta i stosowanie produktów dedykowanych dla danego silnika” – wyjaśnia Dominik Zwierzyk, Project Manager w zakładzie PZL Sędziszów.
Jedną z firm produkujących filtry do maszyn rolniczych jest polski zakład PZL Sędziszów. Firma produkuje przede wszystkim filtry: powietrza, oleju i paliwa. Asortyment pokrywa kompleksowo rynek rolniczy i jest odpowiedzią na potrzeby niemal każdego gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o konkretnych producentów maszyn rolniczych, PZL Sędziszów oferuje filtry do pojazdów marki Zetor oraz Ursus. Ponadto produkuje filtry przeznaczone do maszyn zachodnich marek, takich jak: New Holland, Case IH, John Deere czy Class.
„Proponowane przez nas elementy są przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego i natężenia przepływów. Pozwalają więc na zwiększenie funkcjonalności i wydajności wielu maszyn. Każdy nasz filtr hydrauliczny posiada specjalne przegrody, które wykonujemy ze specjalnych, wysokogatunkowych papierów, włóknin szklanych, materiałów syntetycznych oraz siatek nierdzewnych. Materiały filtracyjne charakteryzują się najwyższą jakością i pochodzą od czołowych światowych producentów, cieszących się zaufaniem i uznaniem klientów” – podsumowuje Dominik Zwierzyk.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Handel
Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
Polska wciąż cieszy się w świecie renomą cenionego producenta mięsa drobiowego. Na eksport trafia ok. 60 proc. rocznej produkcji, czyli prawie 2 mln t. Polscy producenci walczą o silną pozycję na zagranicznych rynkach. Priorytetem jest dla nich ponowne uruchomienie eksportu do Chin, który został wstrzymany pięć lat temu ze względu na ptasią grypę. Trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.