Komunikaty PR

2023 - To był rok funduszy pasywnych

2023-12-22  |  01:00
Biuro prasowe

Wiele na to wskazuje, że na rynku polskich funduszy inwestycyjnych mijający 2023 rok będziemy mogli zapamiętać jako rok funduszy pasywnych. I nie chodzi mi tutaj o jakąś formę pasywnej rewolucji, bo takowa się nie dokonała. W ciągu roku liczba funduszy pasywnych wzrosła z 39 do 44 funduszy dzięki otwarciu 7 nowych funduszy (6 od inPZU i 1 lewarowany od Quercus TFI) a zamknięciu jedynie 2 (oba z IPOPEMA TFI). Na te 44 fundusze składają się 35 funduszy indeksowych i 9 funduszy typu ETF. Choć co prawda aktywa w tym czasie wzrosły do rekordowych poziomów z 4,2 do 4,9 mld PLN, to jednak udział funduszy pasywnych w całym rynku wciąż stanowi jedynie 1,5%. Porównując tę wartość do ponad 20% w Europie czy ponad 40% w Stanach Zjednoczonych widać, że polski rynek funduszy jest na samym początku pasywnej rewolucji i mamy dużo do nadrobienia do Zachodu.

Mając na myśli prymat funduszy pasywnych w 2023 roku odnoszę się do wyników inwestycyjnych tej grupy funduszy w stosunku do wyników funduszy aktywnie zarządzanych. Bo może się okazać, że w tym roku zarówno w kategorii akcji polskich jak i w kategorii akcji zagranicznych najlepszymi funduszami okażą się właśnie fundusze pasywne. Na 3 tygodnie przed zakończeniem roku w gronie 3 funduszy na akcje polskie z najwyższą stopą zwrotu znajduje się BETA ETF mWIG40TR (+42,0%). Nieco lepsze wyniki osiągnęły w tym czasie fundusze aktywnie zarządzane – AGIO Akcji MiŚ (+42,4%) i UNIQA Akcji MiŚ (+42,1%). Gdyby w kategorii akcji polskich wziąć pod uwagę również fundusze lewarowane i short (czego nie powinno się jednak robić), to na czele listy znalazłyby się dwa fundusze pasywne naśladujące indeks WIG20lev – Quercus lev (+53,8%) oraz BETA ETF WIG20lev (+53,5%). Jeśli chodzi o wyniki funduszy akcji zagranicznych, to tutaj fundusze pasywne okopują już dwa pierwsze miejsca. Oba są powiązane z indeksami technologicznymi i oba zabezpieczają ryzyko walutowe do PLN. Pierwsze miejsce przypada inPZU Akcje Sektora Informatycznego (+49,0%), który naśladuje indeks MSCI World IT. Drugi jest BETA ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged (+46,6%) odzwierciedlający wyniki indeksu Nasdaq-100 (gdzie około 60% udziału posiadają spółki IT). Na trzecim miejscu podium znajduje się fundusz aktywny – Generali Akcji: Megatrendy (+45,2%), którego zarządzający, w stosunku do swojego benchmarku MSCI World, wyraźnie przeważyli oczywiście w sektor technologiczny.

Czy tak liczna reprezentacja funduszy pasywnych wśród najlepszych funduszy akcyjnych świadczy o wyższości inwestowania pasywnego (indeksowego) nad inwestowaniem aktywnym czy też o nieefektywności pracy polskich zarządzających? Absolutnie nie. Mówimy tu bowiem o horyzoncie jednego roku, a więc o relatywnie krótkim okresie w inwestowaniu. Takie zestawienie traktować należy bardziej jako swego rodzaju plebiscyt (i miłą nagrodę za pracę włożoną przez zarządzających) a nie jako wskazówkę co do wyboru funduszy na kolejne miesiące czy lata. W inwestowaniu liczy się bowiem systematyczność i konsekwencja. Zarówno po stronie osoby inwestującej jak i narzędzi inwestycyjnych, które wykorzystuje. Bez względu na to, czy tymi narzędziami jest inwestowanie bezpośrednie czy za pomocą funduszy inwestycyjnych. Bez względu na to, czy te fundusze inwestycyjne są zarządzane w sposób aktywny czy indeksowy. Liczy się to, jakie wyniki te fundusze czy indeksy przynoszą na przestrzeni lat. Na polskim rynku w ostatnim dziesięcioleciu mogliśmy dostrzec taką konsekwencję w wynikach indeksów mWIG40TR czy sWIG80TR, a na zagranicznym rynku w postaci przede wszystkim S&P 500 i Nasdaq-100. Ale i taka konsekwencja dostrzegalna była w wynikach części polskich funduszy inwestycyjnych. Nie warto więc demonizować ani funduszy aktywnych ani funduszy pasywnych. Przez żadną ze stron. Miejsca na rynku i w portfelu inwestora znajdzie się dla obu.

A czy taki rok z funduszami pasywnymi w czołówce rankingu najlepszych funduszy w danym roku prędko się powtórzy? Z całą pewnością. Bo choć liczba funduszy pasywnych w Polsce nie jest zbyt duża, to jednak jest na tyle liczna i zróżnicowana, że jeszcze niejednokrotnie doświadczymy przyznania lub otarcia się o nagrodę Złotego Portfela czy Alfy dla funduszu indeksowego lub ETF-a działającego na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Biorąc bowiem pod uwagę istniejące ETF-y na indeksy WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR, jest niemal pewne, że w czołówce funduszy akcji polskich za dany rok znajdziemy choć jeden z nich. Jeśli chodzi o fundusze akcji zagranicznych, to tutaj z kolei stosunkowo bogata oferta funduszy indeksowych sektorowych z oferty inPZU – z uwagi na większą koncentrację na wybranym segmencie rynku – daje tej rodzinie funduszy szansę na zabłyszczenie co najmniej jednego z nich każdego roku.

Który zatem fundusz będzie w nadchodzącym roku najlepszy? Na to pytanie zestawienie najlepszych funduszy nam nie odpowie. To, co jednak ono pokazuje z roku na rok to fakt, że oferta funduszy (pasywnych) ciągle rośnie. A większy wybór to dla inwestora większe możliwości inwestowania w bardziej efektywny sposób.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.