Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co kryje się pod określeniem drewno konstrukcyjne. – Jest to wysokiej klasy drewno suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, produkowane i selekcjonowane według ścisłych reguł i norm, dzięki czemu może być przeznaczone do wykonywania elementów konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym oraz w obiektach małej architektury ogrodowej, jak altany, pergole czy tarasy – wyjaśnia Andrzej Domeradzki, ekspert firmy DLH.
Jednocześnie warto zauważyć, że w katalogu marki znaleźć można trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego: KVH, BSH oraz lite C24. Sprawdźmy, co się kryje pod tymi symbolami.
KVH – dyskretny sprzymierzeniec
KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone do wilgotności na poziomie 15%. Belki łączone są ze sobą na mikrowczepy, co daje możliwość tworzenia dłuższych elementów, a zarazem pozwala na ekonomiczne gospodarowanie odpadami. Każda belka kontrolowana jest pod względem jakości i wytrzymałości. – Drewno KVH spełnia normę EN 1912 w klasie C24 oraz posiada znakowanie CE. Jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa produktu – wyjaśnia Andrzej Domeradzki.
Omawiany rodzaj drewna wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością kształtu, a to wszystko dzięki specjalnemu procesowi obróbki, na który składa się: suszenie komorowe, czterostronne struganie oraz odpowiednie fazowanie krawędzi.
Oprócz wysokiej stabilności wymiarowej KVH charakteryzuje się także niską podatnością na skręcanie oraz niewielką skłonnością do pęknięć. Wynika to zarówno z profesjonalnego procesu suszenia, jak i ze specjalnego sposobu cięcia. – Surowiec jest cięty w taki sposób, aby drewno KVH nie zawierało w sobie rdzenia. W rezultacie gotowy produkt jest mniej podatny na pęknięcia – tłumaczy ekspert. – Gdy dodamy do tego ekonomiczność oraz tłumienie dźwięków i wibracji, to otrzymamy materiał budowlany o wyjątkowych zaletach – podkreśla.
Dzięki zastosowaniu nośnych elementów z drewna KVH w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, jesteśmy w stanie skutecznie zredukować występowanie mostków cieplnych, co umożliwia nam wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie. Istotne jest też czterostronne struganie materiału, który dzięki temu zyskuje większą odporność ogniowa i biologiczną.
Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13m oraz w wysokościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do nawet 320 mm. Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.
Drewno klejone BSH – zalety, które widać
Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel o wilgotności ok. 12%, które łączone są na długości, a następnie dodatkowo sklejane ze sobą jedna na drugiej. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się zatem wysoką stabilnością wymiarową oraz wytrzymałością, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.
– Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym – objaśnia Andrzej Domeradzki. – W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne – podkreśla ekspert.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.