Komunikaty PR

Innova Capital sprzedaje Trimo do grupy Kingspan

2020-08-21  |  16:15
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Kwiatkowska
Grayling Poland

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
dorota.kwiatkowska|grayling.com| |dorota.kwiatkowska|grayling.com
607 102 439
https://www.grayling.com/pl/pl

Innova Capital, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, podpisał umowę z Kingspan Group w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Trimo, będącej czołowym europejskim dostawcą wysokiej jakości systemów fasadowych oraz dachowych budynków. Strony nie podały wartości transakcji. Jej zakończenie wymaga zgody organów regulacyjnych i spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

W okresie inwestycji Innova Capital, spółka Trimo zdecydowanie rozbudowała swoją działalność i wzmocniła wiodącą pozycję w segmencie zrównoważonych rozwiązań w zakresie elewacji budynków. Firma zwiększyła swój udział w europejskim rynku do poziomu około 10 proc., stając się drugim największym dostawcą paneli z rdzeniem z wełny mineralnej na kontynencie (w porównaniu do czwartego miejsca w 2016 roku). Dynamicznie wzrosły jej przychody z działalności podstawowej, głównie w Europie Zachodniej, które w roku obrotowym 2019 stanowiły 35 proc. całkowitej sprzedaży (w porównaniu do 22 proc. w 2016 roku).

Wsparcie Innova Capital pozwoliło spółce skupić się na pozyskiwaniu powtarzalnych zamówień od zdywersyfikowanej bazy klientów, a tym samym zredukować zależności od dużych, jednorazowych projektów. Dzięki koncentracji w tym segmencie rynku, usprawnieniom operacyjnym oraz zaprzestaniu aktywności niezwiązanych z podstawową działalnością (konstrukcje stalowe, usługi instalacyjne), Trimo było w stanie znacząco poprawić swoją rentowność i osiągnąć jedne z najwyższych marż w branży.

„Udana transformacja Trimo pod nadzorem Innova Capital jest doskonałym przykładem tego, jak fundusz private equity może pomóc w rozwoju słoweńskiej firmy na rynkach międzynarodowych. To był intensywny, ale dobrze wykorzystany czas” powiedział Božo Černila, Dyrektor Generalny Trimo.

„Nie tylko osiągnęliśmy bardzo dobry zwrot z inwestycji, ale także udało nam się rozwinąć firmę z lokalnego czempiona w prawdziwie międzynarodowego gracza. Jestem szczególnie wdzięczny grupie menadżerskiej, pod kierownictwem Božo, za ich nieoceniony wkład, ale także wszystkim pracownikom Trimo za wsparcie okazane w trakcie naszej współpracy” stwierdził Andrzej Bartos, Senior Partner w Innova Capital, który z ramienia funduszu prowadził transakcję.

Strategia Trimo przewiduje dalsze wzmocnienie wiodącej pozycji spółki na rynku wysokiej klasy systemów fasadowych. Dołączenie do Kingspan Group pozwoli jej w pełni wykorzystać własny potencjał, dzięki silnej międzynarodowej sieci dystrybucji oraz synergiom operacyjnym z nowym właścicielem.

„Cieszymy się, że dołączamy do Grupy Kingspan, światowego lidera z branży paneli” powiedział Božo Černila.
„Z satysfakcją oczekujemy dalszego rozwoju Trimo jako części rodziny Kingspan” dodał.

 

O Innova Capital

Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity, działającym w Polsce od 1994 roku, inwestującym
w większościowe pakiety akcji lub udziałów średniej wielkości przedsiębiorstw, działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Od momentu powstania do chwili obecnej Innova Capital zainwestowała niemal 1 mld euro w blisko 60 spółek zlokalizowanych w 10 krajach tego regionu. Fundusz został również wyróżniony przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) tytułem Firmy Zarządzającej Roku 2019.

https://innovacap.com/pl/

O Trimo

Trimo jest wiodącym dostawcą wysokiej jakości rozwiązań
w zakresie systemów fasadowych budynków, w tym ognioodpornych dachów i fasad oraz metalowych modułów do budynków niemieszkalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkty firmy, wytwarzane w Słowenii i Serbii, są w większości eksportowane do krajów z Europy Zachodniej oraz z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

Firma sprzedaje swoje produkty i usługi pod własną marką do ponad 60 krajów z całego świata, a jej sieć sprzedaży obejmuje blisko 30 państw.

https://www.trimo-group.com/en

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grayling Poland
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Wyzwania dla polskiego biznesu Biuro prasowe
2024-12-04 | 08:30

Wyzwania dla polskiego biznesu

Zatory płatnicze, spadki w produkcji budowlano-montażowej czy niepokojące sygnały z europejskich rynków to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na
Finanse Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
2024-12-03 | 14:00

Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki

Ultimo, jedna z czołowych firm zarządzających wierzytelnościami w Polsce, przechodzi rebranding i od 2 grudnia 2024 r. działa pod nową nazwą – B2 Impact. To kolejny krok w
Finanse Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
2024-12-03 | 13:30

Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł

Ponad 3 mln zł w ramach publicznej oferty akcji pozyskało warszawskie studio Play of Battle S.A. To jedna z największych ofert publicznych w trybie subskrypcji otwartej spółki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.