Investhink: Milenialsi i regulacje wymuszają zmianę podejścia do inwestowania
Już około 25% wszystkich inwestycji na rynku kapitałowym w skali globalnej i niemal połowa w Europie jest zgodnych z ideą zrównoważonego inwestowania. Czynniki środowiskowe, społeczne oraz dotyczące ładu korporacyjnego będą coraz częściej brane pod uwagę przez profesjonalnych inwestorów nie tylko z powodu regulacji, które wymuszą określone działania na emitentach i zarządzających aktywami, lecz również ze względu na rosnącą świadomość i presję indywidualnych inwestorów. To wnioski płynące z raportu o inwestycjach ESG, opracowanego przez Investhink – think tank promujący wiedzę o rynkach kapitałowych i racjonalnym inwestowaniu.
Inwestowanie zrównoważone to strategia inwestowania, w której kryteria niefinansowe ESG (Environmental, Social, Governance) zyskują przewagę nad czynnikami wyłącznie finansowymi. Według danych zebranych przez stowarzyszenie Investhink i zaprezentowanych w raporcie „Rynek ESG ze szczególnym uwzględnieniem ryzyk klimatycznych. Wstęp do dyskusji”, już około 25% inwestycji na rynku kapitałowym w skali globalnej stanowią inwestycje zgodne z duchem ESG. Na tym tle wyróżnia się Europa, gdzie odsetek takich inwestycji sięga prawie 50%. W tyle jest największy rynek finansowy świata, czyli Stany Zjednoczone, choć tam z kolei dynamika wzrostu takich inwestycji jest największa i wynosi około 30-40% rocznie. W ujęciu nominalnym, oznacza to od około dziesięciu do kilkunastu miliardów USD kapitału napływającego co kwartał na inwestycje zgodne z zasadami ESG – wskazują autorzy raportu.
– Inwestowanie odpowiedzialne przestało być modą, z dwóch powodów. Po pierwsze, Unia Europejska do 2050 r. chce stworzyć gospodarkę zeroemisyjną i w związku z tym wymaga od emitentów papierów wartościowych, aby raportowali np. swój ślad węglowy. Drugi powód to oczekiwania inwestorów, w tym indywidualnych. Znaczna część aktywów, która jest obecnie w zarządzaniu instytucji finansowych, przechodzi stopniowo w ręce pokolenia milenialsów, którzy są świadomi globalnego ocieplania oraz potrzeby masowej reakcji na zmiany klimatu – mówi Paweł Chylewski z Investhink, współautor raportu.
Unia Europejska pracuje nad szeregiem regulacji, które przyczynią się do dalszego wzrostu popularności inwestycji zgodnych z ESG. Będą to m.in. ujednolicone kryteria, które pozwolą uznać inwestycje za zgodne z koncepcją ESG. Do tego dojdzie konieczność raportowania ryzyk w tym obszarze w ramach procesu inwestycyjnego – konieczne będzie wskazanie, w jaki sposób te ryzyka mogą wpłynąć na stopę zwrotu z produktu inwestycyjnego. Regulacje będą miały również wpływ na samych doradców inwestycyjnych, którzy w tzw. ankietach MIFID będą musieli uwzględniać ten dodatkowy obszar. Tworzone będą również nowe benchmarki, które ułatwią śledzenie stóp zwrotu z inwestycji zgodnych z ESG.
– Spółki, które nie będą uwzględniały czynników ESG w swoich strategiach biznesowych lub też nie będą tego odpowiednio raportowały, mogą trafiać na listy obserwacyjne globalnych funduszy inwestycyjnych, tak zwane „watch list”, przez co mogą być pomijane w ich decyzjach inwestycyjnych – informuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
Potwierdza to stanowisko BlackRock, globalnej firmy inwestycyjnej, która przykłada dużą wagę do zasad zrównoważonego inwestowania. – By osiągać długoterminowe cele inwestycyjne, konieczne są dobrze skonstruowane, odporne na zawirowania portfele. W naszym przekonaniu, portfele budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju mogą zapewnić inwestorom lepsze, dostosowane do ryzyka, stopy zwrotu. A wraz z rosnącym wpływem czynników ESG na osiągane stopy zwrotu, takie podejście do inwestycji będzie mieć fundamentalne znaczenie dla portfeli naszych klientów w przyszłości. Jako BlackRock w tym roku zobowiązaliśmy się do usunięcia z zarządzanych przez nas portfeli inwestycyjnych zarówno akcji jak i obligacji takich spółek, które generują ponad 25% swoich przychodów z produkcji węgla energetycznego – wskazuje Ewa Jackson, BlackRock Sustainable Investing Director.
– Poprzedni rok był przełomowy dla wzrostu popularności inwestycji zgodnych z ideą ESG. Nie tylko ze względu na powszechny wzrost świadomości dotyczący globalnego ocieplenia czy też z powodu masowych strajków klimatycznych. Byliśmy świadkami pierwszego znaczącego bankructwa spowodowanego ociepleniem klimatu. Firma Pacific Gas & Electric Company ogłosiła upadłość z uwagi na skalę odszkodowań, jaką musiała wypłacić po serii pożarów, do których przyczyniła się długotrwała susza i silne wiatry. W efekcie inwestorzy stracili około 20 miliardów dolarów, gdy notowania akcji spółki spadły o 85% – wskazuje Paweł Chylewski z Investhink.
Rok 2020, ze względu na pandemię, jest dobrym testem dla różnych strategii inwestycyjnych. Inwestowanie ESG okazało się zaskakująco odporne na zawirowania rynkowe. Co ciekawe, nawet w marcu, najgorszym miesiącu dla rynków finansowych od dekad, tego typu strategie notowały napływy, co pokazuje siłę tego trendu – uważają autorzy raportu.
Raport „Rynek ESG ze szczególnym uwzględnieniem ryzyk klimatycznych – wstęp do dyskusji” to pierwsza część z zaplanowanych czterech publikacji poświęconych rynkowi inwestycji zgodnych z ESG. Kolejne części będą publikowane cyklicznie do końca 2020 r. Raport został stworzony przez zespół Investhink, złożony z praktyków rynku kapitałowego, doradców i zarządzających, którzy na co dzień pracują w instytucjach finansowych i firmach inwestycyjnych.
Pierwsza część raportu dostępna jest na stronie Investhink.org: https://www.investhink.org/raport
Zachęcamy również do zapoznania się z filmem na temat raportu: https://youtu.be/U5dbRYlYyas
Zawiera on komentarze Pawła Chylewskiego z Investhink (współautora raportu), Izabeli Olszewskiej – członka zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Ewy Jackson – Sustainable Investing Director w BlackRock.
Investhink zajmuje się tworzeniem opracowań, informacji, które mogą być pomocne podczas profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego. Misją think-tanku jest promocja wiedzy w obszarze inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem wealth management. Materiały Investhink mogą również służyć inwestorom indywidualnym do budowy strategii inwestycyjnych, które mogą pomóc osiągać założone cele, np. zabezpieczenie emerytalne.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.