Komunikaty PR

Pozbywamy się zadłużeń

2023-09-18  |  11:26
Biuro prasowe
  • O blisko 150% wzrosła wartość usuniętych negatywnych wpisów w ERIF BIG w kwietniu b.r. wobec kwietnia 2022 r. Również w maju wartość usuniętych wpisów była wyższa o 100% w stosunku do maja minionego roku.
  • Tegoroczny maj był miesiącem rekordowym pod kątem liczby zapytań wystosowanych do ERIF względem wiarygodności finansowej Polaków, natomiast marzec i kwiecień b.r. wyróżniają się pod kątem wartości spłaconych zobowiązań i usunięć negatywnych spraw z bazy. Miesiąc maj był szczególny zarówno  pod względem udostępnionych raportów, jak również wartości spłaconych zobowiązań.
  • Wpływ na tak chętne porządkowanie spraw finansowych mają m.in. zwroty z podatków PIT, trzynaste emerytury, ale również chęć podjęcia zobowiązań finansowych, które ze względu na negatywne wpisy w BIG, nie mogłyby wcześniej zostać przyznane. To jednak niejedyne powody.

Z analizy ERIF BIG wykonanej dla instytucji z sektora bankowego i firmy zarządzającej wierzytelnościami wynika, że tegoroczne marzec, kwiecień i maj wyróżniają się szczególnie pod względem usunięć negatywnych wpisów „po trafieniu”. Oznacza to, że w tych miesiącach szczególnie dużo negatywnych wpisów usunięto po tym, jak wcześniej w wyniku zapytania o rzetelność finansową wydano raport wskazujący na negatywne historie spłat.

Wpływ na tak chętne porządkowanie spraw finansowych miało z pewnością wiele czynników, a wśród nich m.in. waloryzacja emerytur, zwroty z podatku PIT za 2022 r. czy trzynasta emerytura, ale to nie jedyne „motywatory” do uregulowania długów.

Porządki w finansach nie takie łatwe…

Czas, kiedy wpływa do portfeli Polaków dodatkowa gotówka, zwykle ma swoje odbicie w statystykach BIG, w których widoczne są, częstsze niż standardowo, regulacje zobowiązań. Jednym z takich okresów jest m.in. czas zwrotów z podatków PIT czy właśnie wypłata „trzynastek”. W tym roku jednak wzrost spłat zobowiązań był zdecydowanie wyższy niż w poprzednich miesiącach. Jak podkreśla Cezary Ciopiński, business development manager w ERIF BIG – Z pewnością w tym roku czynnikiem wpływającym na tak liczne spłaty zobowiązań mają wyjątkowo wysokie zwroty z tytułu podatku PIT, które przysługiwały Polakom w wyniku zmian przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Niemniej istotne były także waloryzacja emerytur i trzynaste emerytury, które w tym okresie również były wypłacane Polakom. W marcu i kwietniu 2023 r. szczególnie dużo powiadomień o zadłużeniach wystosowaliśmy do osób, które miały wpis do naszej bazy z tytułu nieuregulowanych płatności. Takie działania również skutkują spłatą zobowiązań i jednocześnie usunięciem negatywnego wpisu. –

Co jednak trzeba mieć na uwadze, porządki w sferze finansowej nie są taką łatwą sprawą zwłaszcza w okresie wysokiej inflacji czy kryzysu gospodarczego. Polacy mają problemy finansowe, ZPF wskazuje, że coraz więcej osób prognozuje problemy z regulacją zobowiązań w terminie w ciągu najbliższych miesięcy. Tym bardziej wyniki z marca, kwietnia oraz maja powinny być szczególnie docenione.

Powiadomienia o zadłużeniu

Co warto także podkreślić, z danych ERIF BIG wynika, że już nawet po kilku sekundach od wysłania  powiadomienia informującego o przekazaniu danych dłużnika do rejestru ERIF, podejmuje on pierwszą reakcję. Rekordzista potrzebował zaledwie 9 sekund, aby zweryfikować w swoim telefonie, z tytułu jakiego zadłużenia, został wpisany do baz BIG.

Jak wyjaśniają eksperci ERIF – ta reakcja jest bardzo ważna. Czasem jest to pierwszy moment, gdy dłużnik dowiaduje się, że ciąży na nim jakikolwiek dług. Z naszych doświadczeń wynika, że wraz z  wysyłką takich powiadomień o powstaniu wpisu, wielu „zapominalskich” weryfikuje swoje rachunki i dąży do możliwie jak najszybszego uregulowania zobowiązania -

Maj rekordowym miesiącem

W maju do ERIF BIG wpłynęło 1,5 mln zapytań o rzetelność finansową Polaków. To rekordowy wynik w historii firmy, stanowi on wzrost o 40% względem kwietnia 2023 r., a także wzrost o 45% względem analogicznego okresu 2022 r.

- Taki wzrost zapytań świadczy o większym zainteresowaniu polskich konsumentów m.in. zewnętrznymi formami finansowania – pożyczkami, kredytami czy też zakupami ratalnymi, odroczonymi płatnościami, leasingami lub umowami abonamentowymi. Być może marzec i kwiecień 2023 r. były okresem, kiedy Polacy tak chętnie regulowali zobowiązania, bo planowali, że w przedwakacyjnym okresie będą poszukiwali zewnętrznych form finansowania, których decyzje są zależne od wpisów w BIG – mówi Cezary Ciopiński z ERIF BIG. Świadomość finansowa Polaków się zwiększa, wiarygodność finansowa także ze względu na wprowadzane przepisy prawa staje się coraz istotniejsza. Polscy konsumenci zdają sobie sprawę, że negatywne wpisy w BIG uniemożliwiają lub utrudniają pozyskanie pożyczek, albo kredytów, a nawet mogą przyczynić się do niemożności zawarcia umowy np. z operatorem sieci komórkowej czy dostawcą internetu. Toteż dodatkowe środki płynące m.in. ze zwrotu podatków czy trzynastej emerytury przeznaczają na spłatę zaległych zobowiązań.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Najbardziej zadłużone firmy w Polsce Biuro prasowe
2024-05-17 | 08:00

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce

Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej. Firma MGBI przygotowała aktualną listę najbardziej zadłużonych polskich przedsiębiorstw. Pierwsze
Finanse Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
2024-05-16 | 12:00

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie W połowie maja w Sopocie odbył się Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy. Wydarzenie było okazją do rozmów o
Finanse Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?
2024-05-16 | 10:00

Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?

Jeszcze w styczniu część analityków wskazywała, że to będzie zły rok dla polskiej waluty. Techniczne na wykresach głównych walut do PLN zbliżyliśmy się do 13-letnich linii

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.