Stare – nowe relacje inwestorskie. Czy na pewno takie ważne?
Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl
Autor: Nikoleta Bochenek, Specjalista ds. Relacji Inwestorskich
Sposób zarządzania spółkami wielokrotnie ulegał przemodelowaniu. Cofając się o dekadę możemy zauważyć pierwsze, nieśmiałe kroki w kierunku relacji inwestorskich. Przyczyniły się do tego nie tylko rosnące wymagania, ale również tworzenie wartościowych treści dla akcjonariuszy. Staraliśmy się pozyskać odpowiednich partnerów a potem umiejętnie budować z nimi relacje.
Dzisiaj, w czasach powstania kolejnych start up’ów i udostępniania nowych usług szczególnie ważne jest przekazywanie na rynek rzetelnych i wiarygodnych informacji o naszym przedsiębiorstwie. Kluczowe jest korzystanie z dostępnych narzędzi oraz kreowanie wizerunku firmy. Potocznie można powiedzieć, że “papier przyjmie wszystko”, ale nie na tym polega budowanie zaufania i długoletniego planu kooperacji.
Ostatni kwartał przyniósł wiele gwałtownych zmian rynkowych. Nie da się ukryć, że teraz wszelkie dane makroekonomiczne będą miały jeszcze większy wpływ na wyceny spółek. Mamy za sobą spadek stóp procentowych oraz możliwy wzrost inflacji, co znacząco przekłada się na wzrastającą niepewność. Dodatkową niewiadomą co do przyszłości rynków (nie tylko finansowych) jest sytuacja związana z COVID-19. Mimo przerwanego lockdownu szacuje się, że na przełomie 2020/2021 upadłość ogłosi ok. 25% więcej firm niż przed rokiem. Mówi się również o recesji aż w 68 państwach. Prognozy nie są budujące i nic dziwnego, że potencjalni partnerzy są ostrożni.
Obecna sytuacja nie pozostawia złudzeń co do konieczności utrzymywania relacji na jeszcze wyższym poziomie. Nadrzędną cechą jest dialog pomiędzy spółką a konkretnymi podmiotami rynku giełdowego. Inwestorów należy traktować jak właścicieli. W końcu zaufali naszym planom i ulokowali odpowiedni kapitał w naszą firmę. Niezwykle ważną rolę pełni już wspomniana komunikacja. Tu również nie należy ograniczać się do suchych danych np. Wyników finansowych. Konieczne jest dostarczanie odpowiednich treści i udzielanie bieżących informacji o spółce, co pozwania generować zaufanie.
Czasem można odnieść wrażenie, że po dostarczeniu kapitału inwestor zaczyna być traktowany jak potencjalne zagrożenie. Nic bardziej mylnego. Nie ograniczajmy się wiec do korelacji “z doskoku”. Dajmy sobie zaufać wzajemnie. Samo finansowanie nie powoduje nawiązania długofalowej, trwałej relacji. Konsekwencja i regularność pozwolą na stworzenie długoletniej współpracy.
Czy więc relacje z inwestorami są takie ważne? Jeżeli zależy nam na długoterminowej współpracy bez wątpienia musimy zadbać o wzajemne stosunki. Ich budowanie to wieloletni proces a efekty przychodzą z czasem. Odpowiednia komunikacja i uczciwość w tych relacjach jest najlepszą reklamą.
Wyzwania dla polskiego biznesu
Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.