Firma Clarios rozpoczyna współpracę z Atris
– Clarios, globalny lider w produkcji zaawansowanych akumulatorów, oraz szwedzki producent akumulatorów sodowo-jonowych, Altris, ogłosili podpisanie umowy o wspólnym rozwoju niskonapięciowych rozwiązań mobilnych.
Na mocy umowy, Altris będzie rozwijać technologię ogniw sodowo-jonowych, a Clarios wykorzysta swoją wiedzę na temat systemów zarządzania akumulatorami (BMS) oraz integracji systemów akumulatorowych. Jest to rozszerzenie wcześniejszej współpracy, mającej na celu opracowanie szczegółowego planu produkcji niskonapięciowych akumulatorów samochodowych z ogniwami sodowo-jonowymi. Inicjatywa ta zbiega się z kluczowym momentem transformacji globalnego przemysłu motoryzacyjnego.
Wszystkie pojazdy, w tym hybrydowe i w pełni elektryczne, do zasilania podstawowych systemów, wymagają niezawodnych źródeł energii niskiego napięcia. Rosnąca złożoność pojazdów wymaga dostosowania sieci niskonapięciowej do obsługi coraz większej liczby funkcji opartych na oprogramowaniu, takich jak elektroniczne układy kierownicze i hamulcowe, technologie autonomiczne oraz systemy poprawiające komfort pasażerów. Akumulatory sodowo-jonowe (Na-ion) są idealnym rozwiązaniem do zaspokojenia tych potrzeb energetycznych, oferując przy tym ekologiczne i łatwe do recyklingu materiały. Materiały wykorzystywane do produkcji ogniw Na-ion, tj. sól, drewno, żelazo, są powszechnie dostępne oraz nie zawierają toksycznych elementów.
„Nasza umowa z Altris umożliwia Clarios dalsze umacnianie wiodącej pozycji w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań akumulatorowych i spełnianie rosnących wymagań, dotyczących zrównoważonych systemów magazynowania energii. To ważny krok w naszej strategii rozwoju akumulatorów niskonapięciowych.”, mówi Federico Morales Zimmermann, vice president w Clarios i General Manager, Global Customers, Products and Engineering. „Dzięki temu partnerstwu możemy produkować różne typy akumulatorów: te z
wykorzystaniem maty szklanej a także litowo-jonowe, czy sodowo-jonowe, odpowiadając tym samym na potrzeby zaawansowanych technologii motoryzacyjnych.”
„Altris chce dostarczyć światu lepsze, bezpieczniejsze i w pełni zrównoważone akumulatory sodowo-jonowe. Nasza współpraca z Clarios pozwala nam skupić się na projektowaniu i produkcji akumulatorów dostosowanych do zmieniającego się rynku motoryzacyjnego. Wyjątkową zaletą naszych związków chemicznych jest ich wydajność w niskich temperaturach połączona z możliwością dostarczania wysokiego napięcia prądu przy zachowaniu odpowiedniej gęstości energii. Dlatego idealnie nadają się do rozwiązań mobilnych.”, mówi Björn Mårlid, prezes Altris.
Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione przez przedsiębiorstwa.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.