Komunikaty PR

14 firm z Polski wśród Europe’s Best Workplaces™ 2021

2021-09-23  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Kowalczuk
Be Communications

ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl

21 września Great Place to Work® ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W 2021 r. lista liczy łącznie 150 firm, a wśród laureatów znalazło się aż 14 firm z Polski. To jak dotychczas najlepszy wynik polskich firm w europejskim konkursie. Tegoroczny ranking powstał w oparciu o analizę badań ankietowych, w których wzięło udział blisko 600 tysięcy pracowników z 1545 organizacji z całej Europy. Kilka miesięcy wcześniej organizacje te zostały wyróżnione tytułem Najlepszego Miejsca Pracy w swoich krajach.

Zwycięzcą w kategorii firm dużych została turecka firma Kuveyt Türk, świadcząca usługi w branży finansów i ubezpieczeń. Najlepszą wśród firm średnich okazała się holenderska spółka informatyczna AFAS Software. Holandia otwiera także stawkę w kategorii firm małych: Viisi Hypotheken to firma działająca w sektorze usług finansowych. W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce w rankingu należy w tym roku do DHL Express.

Każdy ze 150 laureatów tegorocznej listy Europe’s Best Workplaces wcześniej osiągnął wysoką pozycję na liście Great Place to Work® w swoim kraju. Organizacje międzynarodowe musiały ponadto spełnić dodatkowe kryterium: wykazać, że potrafią tworzyć świetne miejsca pracy w wielu krajach regionu, o czym świadczy obecność na co najmniej trzech krajowych listach w Europie.

Najliczniejszą grupę wśród 150 tegorocznych zwycięzców stanowią firmy informatyczne (32%). Kolejne miejsca zajmują firmy działające w branży usług profesjonalnych (14%), usług finansowych i ubezpieczeń (13%) oraz reprezentujące produkcję (8%).

14 wspaniałych z Polski

Na ranking Najlepszych Miejsc Pracy w Europie składają się 4 listy: 50 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (powyżej 500 pracowników), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (poniżej 500 zatrudnionych), 25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50 pracowników) oraz 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy. W tym roku – po raz pierwszy w ponad 10 letniej historii polskiego uczestnictwa w europejskim rankingu Great Place to Work® – Polsce udało się wprowadzić swoich przedstawicieli na każdą z tych 4 list.

W kategorii firm dużych bardzo wysokie drugie miejsce zajęła firma informatyczna Sii Polska. To duży sukces. Nie tylko dlatego, że Sii Polska znalazła się wśród europejskich liderów już po raz czwarty, ale także dlatego, że to jedna z największych firm w tej kategorii, z zatrudnieniem powyżej 4,5 tysiąca pracowników. Przy tej skali działania stworzenie świetnego miejsca pracy dla wszystkich pracowników jest ogromnym wyzwaniem.

Wśród firm dużych mamy w tym roku jeszcze dwóch polskich laureatów. Są to Grupa ANG S.A. działająca w sektorze finansowym oraz NEUCA S.A. reprezentująca sektor ochrony zdrowia.

Na liście firm średnich Polskę reprezentują dwie spółki informatyczne: Idego Group oraz SoftServe Poland. Covenant.dev S.A., kolejna firma informatyczna, to nasz przedstawiciel na liście 25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy.

W kategorii Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy już tradycyjnie mamy silną reprezentację. Bardzo dobre wyniki polskich oddziałów w krajowej edycji konkursu Great Place to Work® (lista Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2021 ogłoszona została 27 maja 2021 r.) przyczyniły się do europejskiego sukcesu 8 międzynarodowych firm: Cisco, Hilton, Amgen, SAS Institute, The Adecco Group, Grohe, SC Johnson i Novo Nordisk.

W pełnej klasyfikacji Polska ze swoimi 14 laureatami plasuje się w tym roku w połowie stawki, na równi z takimi krajami, jak Austria i Finlandia. Najliczniej reprezentowanym krajem pozostaje Wielka Brytania (26 firm), a kolejne miejsca zajmują: Włochy i Francja (po 20 firm) oraz Turcja (18 firm). Przetasowania w porównaniu z rokiem ubiegłym pokazują, że konkurencja jest duża, a osiągnięta pozycja nie jest dana raz na zawsze. Dla firm oznacza to, że muszą uważnie wsłuchiwać się w głos pracowników i elastycznie reagować na pojawiające się wyzwania. A tych w minionym roku, naznaczonym pandemią koronawirusa, nie brakowało.

Wellbeing - istotny wyróżnik świetnego miejsca pracy w 2021 r.

Co roku firmy pretendujące do tytułu Najlepszego Miejsca Pracy muszą skonfrontować się z opiniami swoich pracowników wyrażonymi w anonimowych ankietach. Pracownicy oceniają w nich swoje środowisko pracy w takich wymiarach, jak wzajemne zaufanie, innowacyjność, wartości firmy i przywództwo. Analizując ankiety, Great Place to Work® ocenia również firmy pod kątem tego, jak skutecznie udaje im się tworzyć środowisko pracy For All™, czyli dla wszystkich pracowników, bez względu na to, kim są i czym się w firmie zajmują. W tym roku COVID-19 spowodował, że w ocenach pracowników na pierwszy plan wysunęło się dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Średnio 85% pracowników firm, które znalazły się na liście 150 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie stwierdziło, że dobrze czuje się w pracy. Ich dobrostan określały takie czynniki, jak poczucie opieki i troski ze strony pracodawcy oraz przekonanie, że pracują w psychologicznie i emocjonalnie zdrowym miejscu pracy.

„Najlepsze Miejsca Pracy w Europie wyznaczyły nowy standard opieki nad pracownikami” - powiedział Michael C. Bush, dyrektor generalny Great Place to Work® - „Te firmy są prowadzone przez liderów, którzy chcą i potrafią wspierać potrzeby swoich pracowników. Tworzą elastyczne środowiska pracy, w których każdy może się rozwijać, bez względu na to, kim jest i co robi dla firmy. Gratulacje dla Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2021 r.”

Pełna lista 150 Najlepszych Miejsc Pracy Europa 2021 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Firma RUSZA BCC STARTUPS
2024-04-25 | 11:15

RUSZA BCC STARTUPS

Rusza BCC STARTUPS - nowa linia biznesowa Business Centre Club. Najstarsza i największa organizacja pracodawców otwiera się na młodych przedsiębiorców i wychodzi naprzeciw
Firma Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw
2024-04-25 | 11:05

Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw

Business Centre Club wraz z partnerami: firmą doradczą Crido oraz startupem Innciate zaprasza do udziału w Badaniu Innowacyjności Przedsiębiorstw, którego celem jest ocena poziomu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.