BCC: REALNE WSPARCIE DLA POWODZIAN
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
BCC uruchamia akcję wsparcia dla ofiar tragicznej w skutkach powodzi w południowo-zachodniej Polsce i apeluje do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie realnej pomocy przedsiębiorcom.
W obliczu tragedii i utraty mienia, ludzie często nie wiedzą jak się zachować i jakie przysługują im prawa. Prawnicy BCC wskazują powodzianom ich prawa, obowiązki oraz najlepsze rozwiązania.
- Nasza organizacja i jej j członkowie od pierwszych dni powodzi wspiera materialnie i finansowo mieszkańców terenów dotkniętych jej skutkami. Wobec tej ogromnej tragedii postanowiliśmy dodatkowo wyjść naprzeciw deficytowi informacyjnemu. Dlatego 20 września uruchomiliśmy bezpłatne konsultacje prawne dla osób indywidualnych i przedsiębiorców. - mówi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Bezpłatna pomoc prawna
Prawnicy BCC udzielają bezpłatnych porad w następujących obszarach:
1. Podatki i Ubezpieczenia Społeczne (ZUS, KRUS) – ulgi, możliwości odroczenia zapłaty podatku i ZUS-s na obszarach dotkniętych powodzią.
2. Prawo pracy – zarówno dla pracowników, jak dla pracodawców.
3. Prawo kontraktów/umów w działalności gospodarczej – dla przedsiębiorców, którzy mają problem z wywiązaniem się z powodu siły wyższej ze swoich zobowiązań.
4. Pomoc powodziowa od państwa dla osób indywidualnych i przedsiębiorców – dofinansowania, zasiłki, doraźna jednorazowa pomoc i inne.
5. Kredyty – jeżeli masz problem z zapłatą zobowiązań kredytowych, nieruchomość obciążona kredytem została zniszczona przez powódź.
6. Ubezpieczenia prywatne (prywatne polisy) - jeżeli byłeś ubezpieczony i chciałabyś wiedzieć jak starać się o odszkodowanie i rekompensatę.
Numery telefonów i adresy e-mail, pod które należy kierować pytania są dostępne na stronie: https://www.bcc.org.pl/bcc-dla-powodzian-pomoc-dla-przedsiebiorcow-w-zakresie-doradztwa/
Business Centre Club apeluje do Premiera Donalda Tuska
Związek Pracodawców BCC zaapelował do Premiera o podjęcie realnych kroków w celu wsparcia przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z powodzią.
Dodać cytat Łukasza
- Ostatnie dni pokazały, że zapowiedź Premiera Donalda Tuska, iż „każdy poszkodowany przez powódź ma prawo do natychmiastowej pomocy doraźnej w wysokości 10 tysięcy złotych” nie znalazła odzwierciedlenia w aktach i wytycznych wydanych przez odpowiedzialne za to resorty. Pomoc ta wbrew zapowiedziom dotyczy wyłącznie mieszkańców zalanych miejscowości, a nie dotyczy tych, którzy w tych miejscowościach prowadzili działalności gospodarcze, choć niewątpliwie również ci ostatni mają status poszkodowanych przez powódź. - podkreślają eksperci BCC.
BCC rekomenduje podjęcie pilnych kroków poprzez podjęcie następujących działań:
- wydanie jednoznacznych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; bez znaczenia powinno pozostawać czym zawodowo zajmuje się dana osoba, a pozbawianie tych przedsiębiorców pomocy dotyczącej ich prywatnych mieszkań jest niczym nieuzasadnioną dyskryminacją;
- wydanie jasnych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych i w budynku mieszkalnym prowadzi działalność gospodarczą to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; również w tym przypadku bez znaczenia powinno pozostawać, która część nieruchomości uległa zniszczeniu (bowiem nawet jeżeli zniszczeniu uległ parter przeznaczony na działalność gospodarczą to w budynku takim nie da się mieszkać);
- rozszerzenie pomocy dotyczącej opisanych powyżej świadczeń na przedsiębiorców, którzy nie zamieszkują na zalanych przez powódź terenach ale prowadzą tam działalność gospodarczą i ich lokale gospodarcze uległy zniszczeniu poprzez zmianę definicji budynku gospodarskiego w ten sposób, że pojęcie to będzie również obejmowało budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej; tacy przedsiębiorcy są w takiej samej złej sytuacji, jaka dotyczy mieszkańców zalanych miast i miejscowości i bezpodstawnie zostali wyłączeni z pomocy;
- ustanowienie pilnie zasad pomocy dla przedsiębiorców, którzy co prawda nie ucierpieli bezpośrednio w wyniku powodzi, ale odczuwają jej skutki związane z nagłym spadkiem przychodów (np. obiekty działalności turystycznej na terenach bezpośrednio przylegających do terenów zalanych przez powódź).
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.