BCC: REALNE WSPARCIE DLA POWODZIAN
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
BCC uruchamia akcję wsparcia dla ofiar tragicznej w skutkach powodzi w południowo-zachodniej Polsce i apeluje do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie realnej pomocy przedsiębiorcom.
W obliczu tragedii i utraty mienia, ludzie często nie wiedzą jak się zachować i jakie przysługują im prawa. Prawnicy BCC wskazują powodzianom ich prawa, obowiązki oraz najlepsze rozwiązania.
- Nasza organizacja i jej j członkowie od pierwszych dni powodzi wspiera materialnie i finansowo mieszkańców terenów dotkniętych jej skutkami. Wobec tej ogromnej tragedii postanowiliśmy dodatkowo wyjść naprzeciw deficytowi informacyjnemu. Dlatego 20 września uruchomiliśmy bezpłatne konsultacje prawne dla osób indywidualnych i przedsiębiorców. - mówi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Bezpłatna pomoc prawna
Prawnicy BCC udzielają bezpłatnych porad w następujących obszarach:
1. Podatki i Ubezpieczenia Społeczne (ZUS, KRUS) – ulgi, możliwości odroczenia zapłaty podatku i ZUS-s na obszarach dotkniętych powodzią.
2. Prawo pracy – zarówno dla pracowników, jak dla pracodawców.
3. Prawo kontraktów/umów w działalności gospodarczej – dla przedsiębiorców, którzy mają problem z wywiązaniem się z powodu siły wyższej ze swoich zobowiązań.
4. Pomoc powodziowa od państwa dla osób indywidualnych i przedsiębiorców – dofinansowania, zasiłki, doraźna jednorazowa pomoc i inne.
5. Kredyty – jeżeli masz problem z zapłatą zobowiązań kredytowych, nieruchomość obciążona kredytem została zniszczona przez powódź.
6. Ubezpieczenia prywatne (prywatne polisy) - jeżeli byłeś ubezpieczony i chciałabyś wiedzieć jak starać się o odszkodowanie i rekompensatę.
Numery telefonów i adresy e-mail, pod które należy kierować pytania są dostępne na stronie: https://www.bcc.org.pl/bcc-dla-powodzian-pomoc-dla-przedsiebiorcow-w-zakresie-doradztwa/
Business Centre Club apeluje do Premiera Donalda Tuska
Związek Pracodawców BCC zaapelował do Premiera o podjęcie realnych kroków w celu wsparcia przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z powodzią.
Dodać cytat Łukasza
- Ostatnie dni pokazały, że zapowiedź Premiera Donalda Tuska, iż „każdy poszkodowany przez powódź ma prawo do natychmiastowej pomocy doraźnej w wysokości 10 tysięcy złotych” nie znalazła odzwierciedlenia w aktach i wytycznych wydanych przez odpowiedzialne za to resorty. Pomoc ta wbrew zapowiedziom dotyczy wyłącznie mieszkańców zalanych miejscowości, a nie dotyczy tych, którzy w tych miejscowościach prowadzili działalności gospodarcze, choć niewątpliwie również ci ostatni mają status poszkodowanych przez powódź. - podkreślają eksperci BCC.
BCC rekomenduje podjęcie pilnych kroków poprzez podjęcie następujących działań:
- wydanie jednoznacznych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; bez znaczenia powinno pozostawać czym zawodowo zajmuje się dana osoba, a pozbawianie tych przedsiębiorców pomocy dotyczącej ich prywatnych mieszkań jest niczym nieuzasadnioną dyskryminacją;
- wydanie jasnych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych i w budynku mieszkalnym prowadzi działalność gospodarczą to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; również w tym przypadku bez znaczenia powinno pozostawać, która część nieruchomości uległa zniszczeniu (bowiem nawet jeżeli zniszczeniu uległ parter przeznaczony na działalność gospodarczą to w budynku takim nie da się mieszkać);
- rozszerzenie pomocy dotyczącej opisanych powyżej świadczeń na przedsiębiorców, którzy nie zamieszkują na zalanych przez powódź terenach ale prowadzą tam działalność gospodarczą i ich lokale gospodarcze uległy zniszczeniu poprzez zmianę definicji budynku gospodarskiego w ten sposób, że pojęcie to będzie również obejmowało budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej; tacy przedsiębiorcy są w takiej samej złej sytuacji, jaka dotyczy mieszkańców zalanych miast i miejscowości i bezpodstawnie zostali wyłączeni z pomocy;
- ustanowienie pilnie zasad pomocy dla przedsiębiorców, którzy co prawda nie ucierpieli bezpośrednio w wyniku powodzi, ale odczuwają jej skutki związane z nagłym spadkiem przychodów (np. obiekty działalności turystycznej na terenach bezpośrednio przylegających do terenów zalanych przez powódź).
„Mała Castorama” w Łodzi – praktyczna nauka zawodu w Zespole Szkół Ekonomii i Us
Redakcja WPROST nagrodziła firmy 35-lecia. Wśród nich WIŚNIOWSKI
Ergonomiczne krzesła biurowe: inwestycja w zdrowie i produktywność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Bankowość
Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.