Komunikaty PR

Czego nie wiesz o wszywkach tekstylnych?

2021-06-29  |  01:00
Biuro prasowe

Czego nie wiesz o wszywkach tekstylnych?

Wszywka tekstylna ma różne zadania. Na etapie produkcji pełni taką rolę, jak etykieta identyfikacyjna: jest źródłem informacji w procesach traceability, a wszywki z kodem np. EAN13 ułatwiają procesy sprzedażowe, nie tylko w branży odzieżowej. Dla użytkownika końcowego najważniejsze jest, by wszywka odzieżowa zawierała informacje o składzie, rozmiarze, szczegółach prania lub czyszczenia. Jednak wszywkami można oznaczać nie tylko produkty branży tekstylnej, odzieżowej czy obuwniczej. Równie dobrze sprawdzają się do oznaczenia mebli tapicerowanych, materacy, pościeli oraz jako oznaczenia identyfikacyjne w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie zwykle, choć niewidoczne, pełnią ważną rolę.

Nie tylko etykiety samoprzylepne, czyli znakowanie w branży tekstylnej

Właściwe oznakowanie produktu w branży odzieżowej i wyeksponowanie w ten sposób marki, w większości przypadków wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Rozwiązań jest wiele - w zależności od potrzeb czy wymogów prawnych. Niejednokrotnie na jednym produkcie możemy spotkać wszywki odzieżowe wykonane różnymi technologiami, np. żakardowe i tkane ze stałym nadrukiem, najczęściej z logo lub nazwą producenta. Te oznaczenia, choć są wszywane w dyskretnych miejscach, są tam umieszczane w celach marketingowych - podkreślają wartość danej kolekcji. Produkcją takich wszywek zajmują się najczęściej wyspecjalizowane zakłady usługowe. – Szeroka gama materiałów eksploatacyjnych do drukarek termotransferowych, opracowanych specjalnie z myślą o druku wszywek identyfikacyjnych, informacyjnych i produktowych w branży tekstylnej i odzieżowej, spowodowały, że właśnie ta technologia wykorzystywana jest najczęściej. – tłumaczy Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w firmie Etisoft. - Dodatkowo druk „just in time” umożliwił wykorzystanie takich oznaczeń w wewnętrznych systemach jakościowych producentów. Z kolei wszywki wykorzystywane do identyfikacji mebli tapicerowanych, materacy, pościeli czy poduszek do mebli ogrodowych, często są większe: zawierają więcej informacji i szczegółów, które są wymagane prawnie. Ze względu na rozmiary można je drukować również w technologii fleksograficznej czy cyfrowej. – dodaje ekspert. Szeroka gama drukarek termotransferowych, umożliwiająca druk oznaczeń wszywanych do produktu, możliwość zastosowania noża oraz sztaplarki w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach sprawiają, że proces oznaczania produktów wykonanych z materiałów tekstylnych jest nie tylko prosty, ale również tani.

Materiały wykorzystywane do druku wszywek w branży odzieżowej i przemyśle lekkim

Do druku informacji o produkcie i wszywek z przepisami prania czy prasowania najczęściej wykorzystywana jest Taffeta poliestrowa, potocznie zwana nylonem (np. e-9021). Gładka powierzchnia tego materiału idealnie nadaje się do druku kodów kreskowych, np. EAN.  Nylon może być przystosowany do druku jedno lub dwustronnego. E-9021 posiada warstwę umożliwiającą nadruk po obu stronach. Bardziej delikatną satynę (np. e-9031) wykorzystuje się do oznaczania bielizny, odzieży dziecięcej i innych produktów, mających bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Ze względu na strukturę, nie wybiera się jej do druku kodów paskowych. Do druku nylonu i satyny stosuje się taśmy termotransferowe np. Graphite Resin-TX, które zapewniają, że nadruk jest odporny na pranie, prasowanie i czyszczenie chemiczne.

Wszywki do oznaczania produktów w przemyśle motoryzacyjnym

Właściwy sposób pełnej identyfikowalności każdego komponentu samochodu i zgodnie z normami branżowymi, obowiązującymi w przemyśle motoryzacyjnym, obliguje producentów tapicerowanych elementów, aby oznaczać je we właściwy sposób – np. każdy element foteli musi być oznaczany, nawet poszycie zagłówka. - W odróżnieniu od wszywek stosowanych w przemyśle odzieżowym, te stosowane do oznaczania np. poszycia fotela samochodowego, muszą spełniać normę palności, a nadruk musi zapewniać identyfikację produktu w całym okresie użytkowania pojazdu. – podkreśla Aleksander Wolny z firmy Etisoft. – w tym celu stosuje się zwykle wszywki nylonowe lub poliestrowe. Białe, najczęściej ukryte wewnątrz foteli, są wykorzystywane w wewnętrznych procesach jakościowych i traceability do oznaczeń identyfikacyjnych produktu. Czarne z kolei możemy spotkać np. na samochodowych pasach bezpieczeństwa. Do ich druku najczęściej wykorzystuje się białe taśmy termotransferowe. – wyjaśnia. Materiał jest także zgodny z normą palności.

Wszywki ze znacznikiem RFID – gdzie się sprawdzą?

Produkty oznaczone wszywkami zawierającymi tagi RFID, można najczęściej spotkać w branży motoryzacyjnej, ale nie tylko. Wszywa się je m.in. do odzieży sportowej – takie znakowanie praktykuje jedna z międzynarodowych sieci wielkopowierzchniowych sklepów branżowych oferujących m.in. właśnie odzież sportową. Wprowadzenie tagów RFID miało na celu m.in. przyspieszenie operacji na kasach sklepowych. Jakie jeszcze korzyści daje stosowanie wszywek z tagami RFID? Przyspiesza proces identyfikacji komponentów również w branży motoryzacyjnej, inwentaryzację w punktach sprzedaży i magazynie oraz kompletację i weryfikację.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.