Czy polski HR jest gotowy na AI? Najnowszy raport Polskiego Forum HR
Ponad 90% profesjonalistów HR korzysta z narzędzi HR Tech automatyzujących ich pracę, a połowa z nich wykorzystuje w tym celu technologie wsparte sztuczną inteligencją – wynika z najnowszej edycji raportu „HR TECH CHANGER 2024” opublikowanego przez Polskie Forum HR. Opracowanie nie tylko obrazuje dynamiczne zmiany zachodzące na polskim rynku technologii HR, ale również wskazuje na szanse i wyzwania, przed którymi stoi branża w obliczu transformacji cyfrowej.
Niedobór wykwalifikowanych pracowników, konieczność standaryzacji procesów, czy potrzeba zwiększania wydajności, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi boryka się współczesna branża HR. Dla wielu firm odpowiedzią na te wyzwania stają się innowacje technologiczne, które pozwalają nie tylko automatyzować codzienną pracę, ale też budować znaczącą przewagę konkurencyjną. Wspierające od wielu lat rozwój branży HR w naszym kraju Polskie Forum HR, opublikowało właśnie kolejną edycję swojego corocznego raportu “HR TECH CHANGER 2024”, który kompleksowo ukazuje stan rynku narzędzi HR Tech w Polsce.
“Polski rynek HR dynamicznie się rozwija, oferując firmom coraz więcej możliwości, ale także stawiając przed nimi nowe wyzwania - od skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii, przez efektywne zarządzanie rekrutacją w warunkach rynku pracownika, aż po tworzenie środowisk pracy, które angażują i motywują” – mówi Anna Wicha, Prezes Zarządu Polskiego Forum HR. “Jako Polskie Forum HR od wielu lat monitorujemy rozwój nowych narzędzi technologicznych wspierających rozwój i cyfryzację branży HR. W naszym raporcie analizujemy kluczowe aspekty tej transformacji, wskazując kierunki i narzędzia, które mogą pomóc firmom w budowaniu trwałej przewagi konkurencyjnej, sprostaniu wyzwaniom rynku pracy oraz zwiększaniu efektywności operacyjnej.” - dodaje.
Sztuczna inteligencja w HR - szansa czy wyzwanie?
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w obszar zarządzania zasobami ludzkimi, stając się kluczowym narzędziem dla wielu profesjonalistów HR. Jak wskazuje raport „HR TECH CHANGER 2024”, aż 53% specjalistów HR regularnie korzysta z narzędzi opartych o sztuczną inteligencję w swojej codziennej pracy, co świadczy o ich rosnącej popularności i skuteczności. Z drugiej strony, 32% respondentów przyznaje, że w ogóle nie stosuje narzędzi wykorzystujących AI w swoich działaniach, co podkreśla istniejącą barierę w adopcji tej technologii. Wśród wyzwań związanych z wykorzystaniem narzędzi HR Tech najczęściej wskazywano - błędy algorytmiczne i stronniczość AI (38%), trudności związane ze skutecznym wdrożeniem technologii (41%), obawę o zachowanie bezpieczeństwa danych (46%) czy same koszty wykorzystania narzędzi HR Tech (56%). “Sztuczna inteligencja niewątpliwie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości technologii, a co za tym idzie, wpływa na liczne sektory gospodarki. Jej efektywne wykorzystanie może wielokrotnie zwiększyć produktywność zespołów i znacząco przełożyć się na wyniki biznesowe firm” - komentuje Przemysław Kadula, Członek Zarządu Polskiego Forum HR. “Jak pokazuje nasz najnowszy raport, aż 63% dostępnych na polskim rynku narzędzi HR Tech opiera swoje działanie na AI, co podkreśla znaczenie sztucznej inteligencji w transformacji branży” - dodaje.
HR Tech wspiera kluczowe obszary HR
Warto pamiętać, że innowacje w HR to nie tylko AI, choć znaczna ich część korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Na rynku istnieje wiele zaawansowanych rozwiązań HR Tech skutecznie automatyzujących codzienną pracę, podnoszących efektywność zespołów HR i tym samym całej organizacji. 55% specjalistów korzysta z narzędzi technologicznych do pozyskiwania kandydatów i zarządzania bazą danych (ATS), 40% wykorzystuje je do selekcji, a 26% do oceny kompetencji kandydatów. Ponadto 31% firm stosuje rozwiązania HR Tech w procesie onboardingu nowych pracowników. „Systemy HR Tech wspierają zarządzanie wydajnością i zaangażowaniem poprzez narzędzia do oceny wyników, ustalania celów i monitorowania postępów. Automatyzacja procesów, takich jak zarządzanie czasem pracy czy świadczeniami, oszczędza czas i redukuje koszty, a zaawansowana analityka pozwala lepiej przewidywać rotację i projektować interwencje. Dodatkowo rozwiązania wspierające komunikację i programy benefitowe, jak Carrotspot, budują pozytywne relacje i wzmacniają kulturę organizacyjną.” – podkreśla Arkadiusz Kamiński, HR Digital Transformations Director (R&D), LUX MED Benefity.
Bariery i potrzeba edukacji
Automatyzacja rutynowych procesów została wskazana przez aż 88% respondentów jako największa korzyść płynąca z wdrożenia nowoczesnych technologii HR Tech. Optymalizacja kosztów (65%) oraz ulepszona analiza danych (59%) również znalazły się wysoko na liście zalet, co pokazuje ogromny potencjał tych narzędzi w usprawnianiu procesów HR. Jednocześnie branża wciąż zmaga się z istotnymi wyzwaniami. Dla 56% ankietowanych kluczową barierą są wysokie koszty wdrożenia technologii. Warto również zwrócić uwagę na ograniczoną dostępność szkoleń – tylko 44% respondentów deklaruje, że ich pracodawcy oferują możliwości rozwijania kompetencji technologicznych. “Bez wątpienia wykorzystanie narzędzi HR Tech niesie za sobą wiele możliwości i pozwala organizacjom wejść na wyższy poziom biznesu. Należy jednak pamiętać, że obok inwestycji w same narzędzia HR Tech kluczowe jest również wspieranie edukacji i rozwoju umiejętności zespołów, aby organizacje mogły w pełni wykorzystać potencjał tych technologii.” – zauważa Piotr Śledź, Prezes Zarządu IT.integro.
Przyszłość HR z technologią
Raport „HR TECH CHANGER 2024” to nie tylko kompleksowy przegląd aktualnych trendów, ale także praktyczny przewodnik dla firm, które pragną w pełni wykorzystać potencjał technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej. „Polski rynek HR stoi przed ogromnymi możliwościami, jednak ich realizacja wymaga świadomego wdrażania innowacyjnych narzędzi oraz konsekwentnego inwestowania w rozwój kompetencji zespołów” – podkreśla Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.
Pełen raport, dostępny bezpłatnie na stronie Polskiego Forum HR, stanowi cenne źródło wiedzy i inspiracji dla firm, które chcą sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. To nie tylko szansa na poprawę efektywności operacyjnej, ale również na stworzenie bardziej nowoczesnego i angażującego środowiska pracy, które sprzyja innowacjom i długofalowemu rozwojowi organizacji.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.