Czy rynek jest gotowy na cyfrowe tagowanie raportów zrównoważonego rozwoju?
oLIVE media
Prosta 20
00-001 Warszawa
a.kulbat|olivemedia.pl| |a.kulbat|olivemedia.pl
+48 795 001 191
https://olivemedia.pl/
W ostatnich dniach sierpnia 2024 roku kluczowe dla przedsiębiorców okazało się wprowadzenie przez Europejską Radę ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) obowiązku cyfrowego raportowania. Na zlecenie Komisji Europejskiej EFRAG opublikowała taksonomię XBRL dla zestawu standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards), które mają stać się podstawą raportowania cyfrowego dla firm objętych dyrektywą CSRD.
Największe firmy w Europie będą zobowiązane do złożenia raportu zrównoważonego rozwoju za rok 2024, zgodnie z wymogami Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Obowiązek raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) wszedł w życie w tym roku, jednak pełne wdrożenie obejmie duże przedsiębiorstwa w 2025 roku, a w 2026 roku rozszerzy się na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz inne spółki giełdowe.
Raporty CSRD będą traktowane na równi ze sprawozdaniami finansowymi. Za ich treść odpowiadać będzie zarząd, a ich weryfikacją zajmą się biegli rewidenci. Kluczowym elementem tego procesu jest zapewnienie transparentności oraz porównywalności danych ESG, co ułatwi nowo wprowadzona taksonomia XBRL.
XBRL: Technologia zmieniająca zasady gry
XBRL rewolucjonizuje raportowanie, przekształcając tradycyjne publikacje w formę cyfrową, co znacząco zwiększa ich przejrzystość i porównywalność. Choć tagowanie XBRL jest dobrze znane w sektorze finansowym, jego zastosowanie w raportach zrównoważonego rozwoju stanowi przełomowy krok.
Firmy będą miały dwie możliwości w zakresie raportowania ESG: przygotować raport w tradycyjnej formie, a następnie go otagować, lub tworzyć dokument od początku w wersji cyfrowej, z gotowymi tagami.
– Oznaczanie danych już na wczesnym etapie, tzw. "pre-tagging", ułatwia monitorowanie zebranych i zaraportowanych informacji oraz identyfikację brakujących danych. Dzięki temu firmy mogą skuteczniej zarządzać swoimi danymi, co przekłada się na bardziej efektywne i przejrzyste raportowanie. Taki proces lepiej odpowiada potrzebom audytorów, instytucji publicznych, klientów oraz sektora finansowego – wyjaśnia Weronika Czaplewska, wiceprezes zarządu Envirly.
Czy warto zwlekać z wdrożeniem tagowania XBRL?
Choć dokładna data obowiązkowego wprowadzenia tagowania XBRL dla raportów zgodnych z ESRS nie jest jeszcze znana, firmy, które będą musiały spełniać te wymogi, powinny już teraz rozpocząć dostosowywanie swoich systemów raportowania do nowych regulacji.
- Dla firm dostarczających technologie do raportowania zgodnego z CSRD, taksonomia XBRL jest kluczowa. Obecnie intensywnie pracujemy nad tym, aby jeszcze we wrześniu 2024 roku wypuścić wersję systemu z funkcjonalnością tagowania dla naszych klientów – mówi Mateusz Masiak, CEO Envirly.
Czym tak naprawdę jest technologia XBRL?
Technologia XBRL pozwala na oznaczanie wszystkich istotnych elementów raportu – zarówno tekstu, jak i danych tabelarycznych – w oparciu o hierarchiczną strukturę taksonomii. Każdy element raportu zostaje powiązany z odpowiednimi przepisami i dyrektywami, co ułatwia organizację, raportowanie oraz analizę danych. Dzięki XBRL firmy mogą nie tylko spełniać wysokie wymagania regulacyjne, ale także optymalizować procesy raportowania, co prowadzi do większej efektywności i zgodności z przepisami.
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.