Komunikaty PR

Danfoss: efektywność energetyczną najlepszą drogą do neutralności emisyjnej.

2021-10-13  |  09:15
Biuro prasowe

28 września Unia Europejska opublikowała nowe rekomendacje i wskazówki w zakresie „pierwszeństwa efektywności energetycznej”, które mają sprawić, że ta reguła ma stać się nie tylko zapisem w prawie ale praktyczną zasadą działania. Dzięki jej wdrażaniu osiąga się cele klimatyczne, gospodarcze, środowiskowe i klimatyczne, które wpisują się w szerszy kontekst zrównoważonego rozwoju. Danfoss, firma obecna do 30 lat na polskim rynku, od początku swojego istnienia nie tylko edukuje w tym zakresie, ale również wdraża ten koncept w praktyce, dając tym samym przykład i inspirując innych do działania na rzecz ograniczenia zużycia energii i wpływu człowieka na klimat.

Co do potencjału działań zwiększających efektywność energetyczną nie powinnyśmy mieć wątpliwości – zgodnie z wynikami przedstawionymi niedawno w raporcie WISE pt. „Mniej znaczy więcej” efektywność energetyczna jest najczystszym i najtańszym sposobem zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną, w szczególności wobec zachodzącej transformacji energetycznej. Ze względu na powyższe oraz na korzyści wynikające z zastosowania zasady „pierwszeństwa efektywności energetycznej” wiele świadomych firm, w tym Danfoss wdraża ją w swoich działaniach. Cel klimatyczny jest w Danfoss stawiany bardzo wysoko - osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych zaplanowano do 2030 roku. Mimo ambitności, jest to cel możliwy do zrealizowania, a obecny etap, jest już trzecim w strategii klimatycznej przyjętej w firmie w 2008 r. „Jeśli chodzi o polską spółkę Danfoss już obecnie jesteśmy niemal neutralni emisyjnie, a to dzięki wytwarzanym i sprzedawanym w kraju produktom” mówi Adam Jędrzejczak, Prezes Zarządu Danfoss Poland. Niewiele ponad 10 h pracy rocznie urządzeń produkowanych przez fabryki w Grodzisku Mazowieckim i Tuchomiu zapewnia redukcję energii równoważną całkowitemu zużyciu energii (prąd + gaz) przez oba zakłady Danfoss Poland, a jedynie 1,1 h pracy produktów rocznie powoduje redukcję zużycia energii, a tym samym emisji CO2 na poziomie, który offsetuje całkowite emisje CO2 z obu zakładów.

Ważne jest również to, że Danfoss wdraża zasadę energy efficiency first nie tylko za sprawą produkcji urządzeń poprawiających efektywność energetyczną po stronie nabywców ale również stosuje nowoczesne rozwiązania u siebie. W nowowybudowanej hali produkcyjnej w Gordzisku Mazowieckim zastosowano m.in. technologię odzysku ciepła i jego wykorzystania do ogrzewania pomieszczeń oraz pompy ciepła. Dodatkowo planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej, a wszystko po to by jak najszybciej osiagnąć neutralność całego kampusu.  

W kontekście świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju nie bez znaczenia pozostaje, na pewno fakt, długiej obecności Danfoss w Polsce. Firma w tym roku świętuje 30. rocznicę funkcjonowania na polskim rynku. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ wprowadził w 2015 r. ale Danfoss działał w ich duchu już dużo wcześniej. Z kolei zasada pierwszeństwa dla efektywności energetycznej (ang. Energy Efficiency First) jest horyzontalną zasadą obowiązującą w unijnej polityce energetyczno-klimatycznej od 2018 r. Obecne rekomendacje UE dla krajów członkowskich określają konkretne działania do podjęcia, by skutecznie wdrażać powyższą zasadę, a opublikowane przez Komisję Europejską wskazówki mają to wspierać poprzez wskazanie praktycznych rozwiązań na wszystkich etapach zużycia energii, począwszy od źródła i dystrybucji energii, aż po sektory będące „użytkownikami” końcowymi. Oba dokumenty są silnie związane z propozycją UE dot rewizji Dyrektywy o efektywności energetycznej, która została opublikowana wcześniej 14 lipca 2021 roku i będącą elementem szerszego pakietu Fit for 55.

Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla ma ogromne znaczenie w kontekście katastroficznych przewidywań zawartych w ostatnim raporcie IPCC, a wagę zagadnień klimatycznych podkreśla dodatkowo przyznana na początku października Nagroda Nobla z fizyki za „fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia". Patrząc na powyższe przykłady bazujące na doświadczeniu Danfoss wydaje się, że sektor przemysłu ma już spore doświadczenie i świadomość wagi efektywności energetycznej i powiązanych z nią celów klimatycznych.  

„Słysząc alarmujące informacje na temat stanu naszego klimatu, czuję się odrobinę lepiej wiedząc, że jako Danfoss mamy wpływ i możemy dołożyć swoją cegiełkę do spowolnienia globalnego ocieplenia tworząc technologie i rozwiązania umożliwiające znaczny wzrost poziomu efektywności energetycznej. Przed nami dużo pracy i wyzwań ale też ogromne wsparcie, które nadejdzie wraz z pakietem Gotowi na 55. Pakietem przepisów dotyczących klimatu, energii i transportu, dzięki którym będzie możliwe zrealizowanie ambicji Unii Europejskiej do obniżenia emisji o 55% do 2030 roku oraz dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 roku.” dodaje prezes Danfoss Poland.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.