Danfoss: efektywność energetyczną najlepszą drogą do neutralności emisyjnej.
28 września Unia Europejska opublikowała nowe rekomendacje i wskazówki w zakresie „pierwszeństwa efektywności energetycznej”, które mają sprawić, że ta reguła ma stać się nie tylko zapisem w prawie ale praktyczną zasadą działania. Dzięki jej wdrażaniu osiąga się cele klimatyczne, gospodarcze, środowiskowe i klimatyczne, które wpisują się w szerszy kontekst zrównoważonego rozwoju. Danfoss, firma obecna do 30 lat na polskim rynku, od początku swojego istnienia nie tylko edukuje w tym zakresie, ale również wdraża ten koncept w praktyce, dając tym samym przykład i inspirując innych do działania na rzecz ograniczenia zużycia energii i wpływu człowieka na klimat.
Co do potencjału działań zwiększających efektywność energetyczną nie powinnyśmy mieć wątpliwości – zgodnie z wynikami przedstawionymi niedawno w raporcie WISE pt. „Mniej znaczy więcej” efektywność energetyczna jest najczystszym i najtańszym sposobem zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną, w szczególności wobec zachodzącej transformacji energetycznej. Ze względu na powyższe oraz na korzyści wynikające z zastosowania zasady „pierwszeństwa efektywności energetycznej” wiele świadomych firm, w tym Danfoss wdraża ją w swoich działaniach. Cel klimatyczny jest w Danfoss stawiany bardzo wysoko - osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych zaplanowano do 2030 roku. Mimo ambitności, jest to cel możliwy do zrealizowania, a obecny etap, jest już trzecim w strategii klimatycznej przyjętej w firmie w 2008 r. „Jeśli chodzi o polską spółkę Danfoss już obecnie jesteśmy niemal neutralni emisyjnie, a to dzięki wytwarzanym i sprzedawanym w kraju produktom” mówi Adam Jędrzejczak, Prezes Zarządu Danfoss Poland. Niewiele ponad 10 h pracy rocznie urządzeń produkowanych przez fabryki w Grodzisku Mazowieckim i Tuchomiu zapewnia redukcję energii równoważną całkowitemu zużyciu energii (prąd + gaz) przez oba zakłady Danfoss Poland, a jedynie 1,1 h pracy produktów rocznie powoduje redukcję zużycia energii, a tym samym emisji CO2 na poziomie, który offsetuje całkowite emisje CO2 z obu zakładów.
Ważne jest również to, że Danfoss wdraża zasadę energy efficiency first nie tylko za sprawą produkcji urządzeń poprawiających efektywność energetyczną po stronie nabywców ale również stosuje nowoczesne rozwiązania u siebie. W nowowybudowanej hali produkcyjnej w Gordzisku Mazowieckim zastosowano m.in. technologię odzysku ciepła i jego wykorzystania do ogrzewania pomieszczeń oraz pompy ciepła. Dodatkowo planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej, a wszystko po to by jak najszybciej osiagnąć neutralność całego kampusu.
W kontekście świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju nie bez znaczenia pozostaje, na pewno fakt, długiej obecności Danfoss w Polsce. Firma w tym roku świętuje 30. rocznicę funkcjonowania na polskim rynku. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ wprowadził w 2015 r. ale Danfoss działał w ich duchu już dużo wcześniej. Z kolei zasada pierwszeństwa dla efektywności energetycznej (ang. Energy Efficiency First) jest horyzontalną zasadą obowiązującą w unijnej polityce energetyczno-klimatycznej od 2018 r. Obecne rekomendacje UE dla krajów członkowskich określają konkretne działania do podjęcia, by skutecznie wdrażać powyższą zasadę, a opublikowane przez Komisję Europejską wskazówki mają to wspierać poprzez wskazanie praktycznych rozwiązań na wszystkich etapach zużycia energii, począwszy od źródła i dystrybucji energii, aż po sektory będące „użytkownikami” końcowymi. Oba dokumenty są silnie związane z propozycją UE dot rewizji Dyrektywy o efektywności energetycznej, która została opublikowana wcześniej 14 lipca 2021 roku i będącą elementem szerszego pakietu Fit for 55.
Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla ma ogromne znaczenie w kontekście katastroficznych przewidywań zawartych w ostatnim raporcie IPCC, a wagę zagadnień klimatycznych podkreśla dodatkowo przyznana na początku października Nagroda Nobla z fizyki za „fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia". Patrząc na powyższe przykłady bazujące na doświadczeniu Danfoss wydaje się, że sektor przemysłu ma już spore doświadczenie i świadomość wagi efektywności energetycznej i powiązanych z nią celów klimatycznych.
„Słysząc alarmujące informacje na temat stanu naszego klimatu, czuję się odrobinę lepiej wiedząc, że jako Danfoss mamy wpływ i możemy dołożyć swoją cegiełkę do spowolnienia globalnego ocieplenia tworząc technologie i rozwiązania umożliwiające znaczny wzrost poziomu efektywności energetycznej. Przed nami dużo pracy i wyzwań ale też ogromne wsparcie, które nadejdzie wraz z pakietem Gotowi na 55. Pakietem przepisów dotyczących klimatu, energii i transportu, dzięki którym będzie możliwe zrealizowanie ambicji Unii Europejskiej do obniżenia emisji o 55% do 2030 roku oraz dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 roku.” dodaje prezes Danfoss Poland.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.