EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” – edycja specjalna w Warszawie
Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wymaga od Lewiatana – lidera organizacji pracodawców – włączenia się w debatę na temat priorytetów naszej prezydencji. W kwietniu organizujemy więc specjalną edycję Europejskiego Forum Nowych Idei dedykowaną szeroko pojętej problematyce przyszłości pracy. Spotykamy się w dniach 15-16 kwietnia w Warszawie. EFNI Wiosna organizowane jest niezależnie od - tradycyjnie planowanej na październik - 14. edycji EFNI w Sopocie.
Przyszłość pracy to jedno z najważniejszych wyzwań dla gospodarek Unii Europejskiej. Podczas wiosennej edycji EFNI spojrzymy na te kwestie z bardzo szerokiej perspektywy. Kluczowymi tematami zaplanowanych debat będą m.in.
- wyzwania europejskiego rynku pracy,
- wpływ transformacji cyfrowej – w tym sztucznej inteligencji – na rynek pracy,
- metody zapewnienia równych szans w zatrudnieniu, w kontekście wyzwań gospodarczych,
- skuteczne zarządzanie migracjami i strategie przyciągania talentów do Europy,
- metody aktywizacji zawodowej grup niedoreprezentowanych na rynku pracy,
- wyzwania demograficzne a przyszłość rynku pracy,
- dialog międzypokoleniowy i rola pokolenia Z,
- czynniki zwiększające konkurencyjność rynku pracy w Europie,
- poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jakie będą kompetencje przyszłości,
- rola dialogu społecznego oraz warunki do osiągnięcia spójności, równości i integracji na rynku pracy.
- Jest szereg wspólnych kwestii do rozwiązania, jak choćby kryzys demograficzny czy niedobory kadrowe, które stawiają w centrum zainteresowania migracje zarobkowe. Z drugiej strony, postępująca transformacja technologiczna – robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja – zmieniają rynek pracy i tworzą nowe pola dyskusji: od kwalifikacji i kompetencji przyszłości, przez nowe regulacje, np. pracy platformowej, aż po zupełnie nowe modele pracy i zwiększanie konkurencyjności – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, twórczyni EFNI.
Udział w Forum zapowiedzieli m.in. ministrowie pracy z UE, ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Magdalena Sobkowiak Czarnecka, przedstawiciele BusinessEurope oraz liderzy opinii i eksperci z różnych dziedzin.
Wśród debat nie zabraknie rozmowy m.in. o filozoficznym sensie pracy czy dyskusji na temat rynku pracy widzianego oczami kobiet. Rozmowy Rannych Ptaszków zastąpią natomiast uwielbiane przez uczestników wieczorne dyskusje Nocnych Marków.
Poza szeroką debatą na temat przyszłości pracy wiosenne EFNI podejmie także próbę wsparcia polskich priorytetów na czas prezydencji w Radzie UE. Dzięki dialogowi wypracowane zostaną wspólne stanowiska europejskiego biznesu na kluczowe tematy dotyczące roli Europy oraz aktualnych wyzwań ekonomicznych i cywilizacyjnych.
- Z perspektywy europejskiej o wszystkich tych problemach i wyzwaniach musimy rozmawiać w ramach dialogu społecznego, który jest najlepszą europejską metodą poszukiwania rozwiązań i zawierania kompromisów – dodaje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Europejskie Forum Nowych Idei – Wiosna 2025
Przyszłość pracy, praca przyszłości
Warszawa, hotel Sofitel Warsaw Victoria
15-16 kwietnia 2025 r.
Rejestracja uczestników dostępna pod tym linkiem.
Akredytacje dla mediów dostępne tutaj.
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Regionalne – Wielkopolskie
Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.