Eko-cegiełki od firmy Glosel
Z okazji Światowego Dnia Ziemi pracownicy firmy Glosel (w tym sklepów TaniaKsiazka.pl i Bee.pl) na kilka godzin oderwali się od rzeczywistości e-commerce, i wyruszyli na sprzątanie okolicznego lasu. W ich miniakcji wzięło udział ponad 30 osób. Ale wspólne zbieranie śmieci to tylko jedno z wielu proekologicznych działań, jakie od dłuższego czasu podejmuje spółka Glosel.
Podczas wtorkowej akcji sprzątania lasu, ekipie Glosel udało się zebrać kilkadziesiątworków śmieci. Była to dobra okazja do zadbania o rodzime tereny oraz zwrócenia uwagi na problem nadmiernego zużycia plastiku. Jeszcze przed pandemią był on niezwykle dotkliwy, jednak obecnie przez powszechne używanie jednorazowych maseczek i rękawiczek, skala zjawiska tylko przybrała na sile.
– Zmianę najlepiej zacząć od siebie, dlatego my już jakiś czas temu przyjrzeliśmy się swoim praktykom, aby rozpoznać obszary, w których możemy być bardziej przyjaźni dla środowiska. W pierwszej kolejności padło na przesyłki, których miesięcznie realizujemy ponad 250 tysięcy. Znacząco ograniczyliśmy więc zużycie folii stretch, całkowicie zrezygnowaliśmy z folii bąbelkowej, a także innych plastikowych i sztucznych wypełniaczy. Zastąpiliśmy je papierem bąbelkowym i wypełnieniem, które sami robimy ze zużytych kartonów. Biorąc pod uwagę skalę naszej działalności, przyroda z pewnością nieco odetchnęła z ulgą – mówi Łukasz Kierus, prezes Glosel i dodaje, że to nie wszystko, bowiem w inne ekologiczne aktywności włączyło się także wielu pracowników biura. Zadeklarowali oni na przykład, że na co dzień nie będą korzystać z plastikowych butelek.
– W biurze stoi kilka dystrybutorów wody z filtrem, a każdy pracownik otrzymał własną szklaną butelkę. Dzięki temu nie musimy posiłkować się jednorazówkami. To z pozoru mała rzecz, jednak gdy znowu weźmiemy pod uwagę, że takie działanie wchodzi w nawyk kilkuset osobom, zmiana zaczyna być znacząca – przekonuje Łukasz Kierus.
Na tym jednak nie koniec. Spółka Glosel ma ponadto w planach założenie łąki kwietnej na dachu swojej siedziby oraz postawienie tam kilku uli.
– Znakiem rozpoznawczym naszego sklepu z artykułami spożywczymi i kosmetykami Bee.pl jest pszczoła. To nie przypadek – bowiem wartość tych owadów dla przyrody jest nie do przecenienia. Greenpeace szacuje, że co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, uzależniona jest od pracy pszczół. A musimy mieć świadomość, że zanieczyszczenie środowiska i pestycydy są dzisiaj dla nich ogromnym zagrożeniem. Naszą cegiełką w działania służące ochronie tych owadów są więc ule. Mamy nadzieję, że zainspirujemy w ten sposób inne firmy do zakładania własnych minipasiek, nawet w centrum miasta – podsumowuje Łukasz Kierus.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.