Firmy przenoszą dane do chmury
- Pandemia przyspieszyła transfer danych na zewnętrzne serwery chmurowe.
- Dane przechowywane w takich miejscach są nie tylko bezpieczniejsze, ale też pozwalają na szybszą reakcję w razie konieczności zmian w funkcjonowaniu obiektów. Zwiększa to efektywność energetyczną.
- Systemy takie jak BMS - Building Management System, czyli automatyka budynkowa przechodzą transformację cyfrową.
Wg ekspertów pandemia może zwiększyć zaufanie do automatyki budynkowej wykorzystującej zewnętrzne serwery chmurowe. Takie rozwiązania mają wiele zalet w porównaniu do wykorzystywania lokalnych serwerów.
- Zauważam zmianę mentalną podejścia do takich rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu lokalne serwery były dominującym modelem, teraz to się zmienia. To globalny trend związany z informatyzacją firm, który dotarł do Polski. Zarządzający parkami biurowymi, sieciami hoteli czy sklepów doceniają, że inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne długofalowo przynosi oszczędności – mówi Mateusz Bogdański - Projektant BMS ze SPIE Building Solutions.
Chmura zewnętrzna pozwala na zdalne zarządzanie
Niższe koszty przechowywania danych w chmurze to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Dane lokalne są wyizolowane, więc dostęp zdalny z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie jest niemożliwy. Utrudnia to diagnostykę oraz optymalizacje systemów sterowania. Tam, gdzie BMS funkcjonuje w chmurze obliczeniowej, jest elastyczny i podatny na zmiany. Przy utrudnionym dostępie do obiektu np. w związku z Covidem serwisant może działać z zewnątrz, a część prac związanych z diagnostyką lub modernizacjami systemów można wykonać zdalnie.
- Podam przykład: jeśli sieć hoteli dysponująca np. 10 budynkami przechowuje lokalnie dane dla każdego obiektu z osobna, zdalny nadzór nad danymi jest znacząco utrudniony. Zbiorcze zarządzanie oraz analiza danych z budynku jest często niemożliwa, a to przekłada się na zmniejszoną efektywność energetyczną nadzorowanych obiektów. Aktualnie niektóre z przedsiębiorstw, w szczególności koncerny przemysłowe, wykorzystując chmurowe rozwiązania integrują systemy BMS ze sztuczną inteligencją, co również pozwala na podniesienie wspomnianej wcześniej efektywności energetycznej – mówi Tomasz Dżygało – Inżynier Systemów Automatyki, SPIE Building Solutions.
Większe bezpieczeństwo danych
Eksperci wskazują, że zewnętrzne serwery w ostatecznym rozrachunku są tańsze, ale koszty to tylko kolejna z zalet, inną jest wyższe bezpieczeństwo. Cyberataki od kilku lat w badaniach są wskazywane jako rosnące zagrożenie dla prowadzenia biznesu. 2020 rok, który ze względu na pandemię wpłynął na przenoszenie wielu operacji do Internetu, takie zagrożenia nasilił. Ataki na małe, lokalne, często zaniedbane serwery mają większą szansę powodzenia z punktu widzenia cyberprzestępcy. W dodatku liczba ataków na świecie nie pozostaje bez wpływu na Polskę. Wg danych Gigamon Cyberthreat Defense Report procent organizacji dotkniętych udanym cyberatakiem wzrósł w zeszłym roku do 80.7%. Ponad 1/3 firm doświadczyła sześciu lub więcej ataków. Rośnie liczba odpowiadających w badaniu, że udany atak jest bardzo prawdopodobny w najbliższym roku.
Dane w zewnętrznej chmurze są bezpieczniejsze niż te przechowywane na lokalnych serwerach. Systemy i mechanizmy bezpieczeństwa są gwarantowane przez dużą organizację np. taką jak Microsoft czy Amazon, która na bieżąco wdraża i przestrzega wysokich standardów dotyczących bezpieczeństwa.
- Oczywiście możliwe jest wysokie bezpieczeństwo systemów BMS zlokalizowanych na lokalnych firmowych serwerach, wymaga to jednak odpowiedniego podejścia do zagadnienia i inwestycji. Firma o skali regionalnej czy nawet ogólnopolskiej nie zawsze jest w stanie przeznaczać odpowiednio duże środki na takie zabezpieczenia. Poza tym bardzo ważne są procedury. Jeśli nawet przestrzegane są skrupulatnie, to chwila nieuwagi może wystarczyć do ataku niosącego poważne konsekwencje. W przypadku dużych, zewnętrznych dostawców rozwiązań chmurowych mamy większą pewność, dotyczącą zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych – mówi Mateusz Bogdański ze SPIE Building Solutions.
Błędy typowe dla lokalnych serwerowni wynikające z czynnika ludzkiego to np. nieprzestrzeganie wytycznych producenta oprogramowania (np. co do regularnej zmiany hasła), korzystanie ze sprzętu firmowego nie tylko do celów zawodowych, instalowanie prywatnych aplikacji, a szczególnie komunikatorów, które mogą być bramą do ataku. Wg raportu Gigamon właśnie ludzie są największym zagrożeniem dla ochrony baz danych. Przede wszystkim brak wykwalifikowanego personelu IT i niska świadomość zagrożeń.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.