Kasowy PIT. Nowa forma rozliczeń korzystna dla MŚP?
Way Co.
ul. Terespolska 17 lok B4
03-813 Warszawa
mszadkowska|wayco.pl| |mszadkowska|wayco.pl
+48 600 521 455
www.wayco.pl
Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, mają uprościć system podatkowy dla małych przedsiębiorców i poprawę ich płynności finansowej. Jest jednak kilka wyjątków.
– Kasowy PIT to nowa, dobrowolna forma rozliczeń podatkowych, z której będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Dotyczyć będzie tych, którzy w poprzednim roku podatkowym nie uzyskali więcej niż 1 mln zł przychodu – wyjaśnia Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl. – Nowe rozwiązanie obejmuje również osoby rozpoczynające działalność gospodarczą – dodaje.
Aby skorzystać z kasowego PIT, przedsiębiorcy będą musieli złożyć stosowne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 lutego danego roku podatkowego. W przypadku nowych przedsiębiorców termin ten wynosi 20 dni od rozpoczęcia działalności.
Jak podkreśla ekspertka z Systim.pl, główna korzyść wynikająca z nowych przepisów to możliwość płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. – Dotyczy to zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty dopiero po dokonaniu zapłaty za towar lub usługę – podkreśla Beata Tęgowska.
Warto jednak zaznaczyć, że kasowy PIT nie obejmie wszystkich transakcji. Będzie dotyczył jedynie transakcji między przedsiębiorcami (B2B), wykluczając sprzedaż konsumentom. Dodatkowo, nie będzie można go stosować do transakcji z podmiotami powiązanymi, firmami z rajów podatkowych oraz sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych.
Po upływie dwóch lat od wystawienia faktury przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód, nawet jeśli nie otrzymali zapłaty od kontrahenta. Eksperci ds. księgowości podkreślają, że m.in. w takich sytuacjach, korzystanie z nowoczesnych narzędzi do zarządzania firmą może znacząco ułatwić kontrolę dokumentacji księgowej i ułatwić firmom dostosowanie się do nowych przepisów, minimalizując ryzyko przeoczeń i błędów w rozliczeniach.
Przy wyborze kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów prowadzenie ewidencji księgowej w firmie zasadniczo się nie zmieni. - Kluczowa będzie weryfikacja momentu zapłaty, czy to po stronie przychodów czy kosztów i wykazanie w tym okresie zdarzenia w ewidencji księgowej – zauważa ekspertka Systim.pl. – W praktyce monitorowanie rozliczeń dla faktur przychodowych nie jest tak skomplikowane, jak rozliczenia po stronie kosztów, zwłaszcza przy prowadzeniu dzielności produkcyjnej. To może nastręczać przedsiębiorcom nieco więcej problemów – ocenia.
– Kasowy PIT to rozwiązanie szczególnie korzystne dla małych przedsiębiorców, którzy dotychczas byli zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego niezależnie od tego, czy otrzymali płatność od kontrahentów. Dzięki nowym przepisom mają oni szansę na lepsze zarządzanie finansami i uniknięcie problemów wynikających z opóźnionych płatności – przekonuje ekspertka Systim.pl.
Wprowadzenie kasowego PIT to krok w stronę uproszczenia systemu podatkowego i wsparcia dla sektora małych przedsiębiorstw. Nowe przepisy są wynikiem szerokich konsultacji i mają na celu stworzenie bardziej przyjaznego otoczenia dla działalności gospodarczej w Polsce.
***
Systim.pl to nowoczesny program do zarządzania firmą łączący zalety programów ERP do obsługi sprzedaży, magazynu i księgowości oraz systemów typu Intranet i CRM, przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm.
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.