Komunikaty PR

Kasza gryczana - smaczna i zdrowa

2021-06-30  |  01:00
Biuro prasowe

Kasza gryczana kojarzy się z zazwyczaj kotletem mielonym w towarzystwie sosu grzybowego i surówki z białej kapusty. Takie obiady serwowały nasze babcie i prababcie co najmniej raz w tygodniu. Jednak kasza gryczana to coś więcej, niż skromny dodatek do drugiego dania. Kryje w sobie cenne wartości odżywcze, moc witamin, które są samym dobrem dla naszego organizmu, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Kaszę gryczaną produkuje się z gryki, rośliny z rodziny rdestowatych. Nie zawiera glutenu, więc mogą ją spożywać osoby na diecie bezglutenowej. Kasza gryczana prażona (palona) powstaje z łuskanych i prażonych ziaren gryki, co nadaje jej głęboki smak i ciemną barwę. Prażenie skraca też czas gotowania kaszy.

Właściwości

Kasza gryczana zawiera witaminy z grupy B (B2, B5, B6 i B9) oraz żelazo, fosfor, cynk, potas, magnez, miedź, selen i mangan. Jest źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nas przed nowotworami. Jej spożywanie pozytywnie wpływa także na układ nerwowy i krwionośny. Polecana jest w diecie cukrzycowej, posiada bowiem niski indeks glikemiczny.

- Choć mało się o tym mówi, to istnieją badania, że kasza gryczana w wielu wypadkach może zastąpić leki przeciwdepresyjne. Sprawia ona, że czujemy się spokojniejsi, rzadziej cierpimy na wahania nastrojów, poprawia się również nasza pamięć i koncentracja. Porcja  kaszy gryczanej na kolację to gwarancja dobrego snu – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych, które oprócz mąk produkują również kaszę gryczaną.

Kaszę gryczaną można jeść jako dodatek do dań mięsnych i sosów grzybowych, a w połączeniu z twarogiem stosować jako farsz do pierogów lub naleśników. Z kaszy gryczanej można przygotować również pyszne pasty kanapkowe, pasztety, sałatki, kotlety lub zapiec ją z warzywami. Nadzienie z kaszy i grzybów będzie idealne do przygotowania wegetariańskich gołąbków, a ze zmielonej kaszy gryczanej wyjdą smaczne i bezglutenowe ciasta, chleby i naleśniki.

Kasza gryczana jest produktem niezwykle sycącym, przewyższa pod tym względem choćby tak popularny ryż. Produkt ten nadaje się znakomicie jako składnik diety odchudzającej. Dostarcza także sporej dawki błonnika, który spowalnia opróżnianie żołądka i pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, a także zmniejsza poposiłkową glikemię. Właściwości sycące kaszy są szczególnie odczuwalne wtedy gdy połączymy ją z produktami białkowymi takimi jak mięso czy ryby.

Jak przygotować kaszę gryczaną?

Aby przygotować smaczną i zdrową kaszę gryczaną, należy ją zalać wodą w propozycji 2:1, gdzie wody jest dwa razy więcej niż kaszy. Wrzątek można lekko osolić. Gotujemy na niewielkim ogniu, czekając, aż ziarenka wchłoną wodę i kasza będzie miękka. Następnie dostawiamy ją w ciepłe miejsce, najlepiej owijając garnek kocem. Kaszę z powodzeniem można gotować w rosole, a nawet w mleku, wówczas będzie delikatniejsza.

Garść smacznych i zdrowych przepisów

Gołąbki „bez zawijania” z kaszy gryczanej
Składniki: 70 dag mięsa mielonego, pół średniej wielkości kapusty, 1 duża marchew, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, 2 jaja, torebka surowej kaszy gryczanej PZZ, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki bułki tartej, sól, pieprz, olej.
Sos: koncentrat pomidorowy, 0,75 l wody, 1 łyżka cukru, sos sojowy lub Maggi, sól, pieprz.

Wykonanie: kapustę bardzo drobno posiekaj lub zetrzyj na grubej tarce, posól i po pół godziny odciśnij sok. Marchew zetrzyj na tarce, a czosnek przeciśnij przez praskę. Białka jaj ubij. Wszystkie składniki na gołąbki wymieszaj, uformuj kotleciki, a następnie panieruj w bułce tartej i przesmaż na oleju. Składniki sosu połącz i zalej nim obsmażone gołąbki w naczyniu żaroodpornym. Potrawę duś około godziny w nagrzanym do 200° C piekarniku.

Budyń czekoladowy z kaszy gryczanej (dwie porcje)

Składniki: pół szklanki kaszy gryczanej niepalonej PZZ, 400 ml mleka kokosowego, 5 daktyle, 1 banan, 4 kostki gorzkiej czekolady.

Przygotowanie: mleko gotujemy i wrzucamy kaszę gryczaną oraz daktyle. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 20 min (tak, aby mleko nam nie wykipiało). Dokładamy czekoladę oraz pokrojonego banana. Jeszcze chwilę gotujemy, po czym przykrywamy i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Masę dokładnie blendujemy, a jeśli jest zbyt gęsta dodajemy trochę mleka.

Sałatka na ciepło z kaszą, burakami i szpinakiem

Składniki (6 porcji):  2 szklanki suchej kaszy gryczanej niepalonej, 3 duże buraki, 50g świeżego szpinaku, ½ pora, 2 duże ząbki czosnku, 1 łyżeczka suszonego rozmarynu lub kilka gałązek świeżego, szczypta soli, pieprz, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

Piekarnik nagrzać do 200 st. C. Buraki obrać i pokroić w grubą kostkę. Do buraków dodać rozmaryn, szczyptę soli, pieprzu, sok z cytryny i 1 łyżkę oliwy z oliwek. Piec około 40 minut, do miękkości. Kaszę ugotować. Pora posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę i podsmażyć na oliwie. Na koniec dodać szpinak i kaszę. Przełożyć do miski. Dodać resztę składników i wymieszać.

SMACZNEGO!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.