Ludzie palą wszystkim. Kończy się era recyklingu
Kupujący węgiel w tym roku mogli przeżyć szok, ponieważ cena surowca wzrosła o nawet 300% i niestety nadal rośnie. Na dodatek jest ogromny problem z jego dostępnością. W związku z tym jesteśmy świadkami nowego zjawiska, na które zwracają uwagę przedstawiciele firm komunalnych. Szacuje się, że ogólny strumień odpadów wielkogabarytowych, m.in. mebli, w ostatnich miesiącach zmniejszył się nawet o 50 procent. Znacznie mniej jest też makulatury, plastiku. Jednym słowem w polskich piecach pali się wszystkim.
Nie dość, że ceny są tak wysokie, to w wielu składach surowca brakuje. Embargo na węgiel z Rosji spowodowało, że nie ma możliwości sprowadzania węgla z rosyjskich kopalń, natomiast krajowi producenci nie są w stanie pokryć zapotrzebowania.
- Obserwujemy spadek ilości odpadów, które są poddawane recyklingowi. Gabaryty znikają sprzed bloków, zanim zdążymy po nie przyjechać. Od marca, kiedy rozpoczął się kryzys opałowy, mieszańcy oddają wiele ton śmieci mniej, niż w poprzednich miesiącach - mówi Artur Łuniewski, z Przedsiębiorstwa Usługowo-Asenizacyjnego „ASTWA” w Białymstoku. - To sytuacja bez precedensu. Śmieci, które nie trafią na wysypisko, znajdą się w domowych paleniskach, a na tym cierpią nasze płuca.
Spalanie śmieci w domowych piecach tworzy dym, który nie tylko wydziela nieprzyjemny zapach, ale także zanieczyszcza atmosferę związkami metali ciężkich, tlenkiem węgla i tlenkami azotu. Z kolei to skażone powietrze szkodzi ludzkiemu zdrowiu i zatruwa środowisko naturalne.
W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane. Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż odbywa się to przy zbyt niskich temperaturach (200–500°C). Powoduje to, że w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.
Jeżeli problemy ze zdrowiem i oddychaniem nie przemówią do mieszkańców miast i wsi, to może przestraszą się oni kar finansowych. Palenie śmieci może skończyć się mandatem od 20 do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - grzywną do 5 tys. zł.
Mniejsza ilość odbieranych odpadów na wysypiskach świadczy o tym, że ludzie magazynują odpady wysokoenergetyczne, aby nimi palić. Ale też galopująca inflacja jest powodem tego, że przestaliśmy inwestować w remonty czy wymianę mebli.
Z dymem pójdzie też spora liczba plastików i opakowań. Nie trafią one więc do systemu segregacji i zbiórki opakowań. Do tego dochodzi coraz bardziej widoczne wyhamowanie konsumpcji. I to odbije się na też na przedsiębiorcach.
- Istnieje realne zagrożenie nie zrealizowania poziomów recyklingu opakowań i za to zapłacą przedsiębiorcy, głównie branży spożywczej i chemii gospodarczej. A docelowo klienci, bo przedsiębiorcy koszty tych kar wpiszą w wyższe cenę produktów w opakowaniach – ocenia Artur Łuniewski.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.