Międzynarodowy koncern inwestuje w fabrykę w Machnaczu
W 2023 roku globalny rynek chemii budowlanej został oszacowany na imponujące 32,1 miliarda dolarów. Prognozy ekspertów z Market Research Future przewidują, że w ciągu najbliższych lat tendencja wzrostowa się utrzyma, osiągając do 2032 roku złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie około 8 proc[1]. Wiodące firmy z branży stawiają więc na rozwój infrastruktury, dzięki której sprostają rosnącym wymaganiom rynku.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w nową, zaawansowaną technologicznie fabrykę w Machnaczu, w gminie Brześć Kujawski. Rolę Inwestora Zastępczego powierzono firmie PM Inwestor Zastępczy, która do tej pory zrealizowała dla swoich klientów ponad pół tysiąca inwestycji.
Nowa fabryka w Brześciu Kujawskim będzie produkować produkty sypkie oraz domieszki na nowoczesnych liniach produkcyjnych wysokiej jakości oraz efektywności.
Dzięki tej inwestycji Sika Poland nie tylko wzmocni swoją pozycję na rynku środkowo-wschodnioeuropejskim, ale także przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i otwierając nowe możliwości dla lokalnych dostawców.
Zaangażowanie w innowacje i jakość
W ramach strategii Sika stawia na zrównoważony rozwój, w związku z czym także podczas budowy i zarządzania własną infrastrukturą stosuje rozwiązania zapewniające efektywność energetyczną i ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych. Nie inaczej będzie w przypadku powstającej fabryki. – Sika jest zaangażowana w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają trwałość i efektywność budowli na całym świecie, dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas realizacji naszej inwestycji – zauważa Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika. – Z biznesowego punktu widzenia nowa fabryka w Brześciu Kujawskim jest wyrazem naszego zobowiązania do ciągłego ulepszania naszych produktów oraz ich dostosowywania do potrzeb klientów – dodaje.
Inwestycja w Brześciu w rękach ekspertów
Ważną rolę w tym przedsięwzięciu pełni firma PM Inwestor Zastępczy. Jako Inwestor Zastępczy przejęła odpowiedzialność za cały proces budowlany – od fazy przedprojektowej, poprzez projektowanie, zarządzanie budową, aż po nadzór inwestorski. Prace rozpoczęły się w grudniu 2023 roku, a zakończenie i oddanie obiektu do użytku planowane jest na ostatni kwartał 2026 roku. – Sika to kolejny międzynarodowy brand, z którym mamy przyjemność współpracować. Projekt o powierzchni 11.000 m² to dla nas nie tylko wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja z możliwości pilotowania całego procesu budowlanego – podkreśla Andrzej Przesmycki CEO w PM Inwestor Zastępczy, firmie świadczącej usługi inwestora zastępczego i zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany.
Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stanęło PM, było zaprojektowanie obiektu tak, aby zmieścić się w określonym budżecie, jednocześnie spełniając wysokie wymagania jakościowe inwestora. Dzięki precyzyjnemu planowaniu i zarządzaniu wszystkie te cele zostały osiągnięte.
– Współpraca z PM jako Inwestorem Zastępczym była zdecydowanie dobrą decyzją. Powierzając proces budowlany doświadczonemu inwestorowi zastępczemu, możemy skoncentrować się na zadaniach i wyzwaniach biznesowych.. Mamy przy tym pewność, że nasza inwestycja jest w dobrych rękach – mówi Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika.
Ambitne plany, wielowymiarowy potencjał
Fabryka w Brześciu będzie produkować materiały budowlane przeznaczone na rynek europejski. Pokazuje to potencjał i skalę przedsięwzięcia, które wpłynie na rozwój branży budowlanej w regionie.
[1] https://eurobuildcee.com/comments/656-technologia-pomoze-budowlance-rozwinac-potencjal
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.