Międzynarodowy koncern inwestuje w fabrykę w Machnaczu
W 2023 roku globalny rynek chemii budowlanej został oszacowany na imponujące 32,1 miliarda dolarów. Prognozy ekspertów z Market Research Future przewidują, że w ciągu najbliższych lat tendencja wzrostowa się utrzyma, osiągając do 2032 roku złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie około 8 proc[1]. Wiodące firmy z branży stawiają więc na rozwój infrastruktury, dzięki której sprostają rosnącym wymaganiom rynku.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w nową, zaawansowaną technologicznie fabrykę w Machnaczu, w gminie Brześć Kujawski. Rolę Inwestora Zastępczego powierzono firmie PM Inwestor Zastępczy, która do tej pory zrealizowała dla swoich klientów ponad pół tysiąca inwestycji.
Nowa fabryka w Brześciu Kujawskim będzie produkować produkty sypkie oraz domieszki na nowoczesnych liniach produkcyjnych wysokiej jakości oraz efektywności.
Dzięki tej inwestycji Sika Poland nie tylko wzmocni swoją pozycję na rynku środkowo-wschodnioeuropejskim, ale także przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i otwierając nowe możliwości dla lokalnych dostawców.
Zaangażowanie w innowacje i jakość
W ramach strategii Sika stawia na zrównoważony rozwój, w związku z czym także podczas budowy i zarządzania własną infrastrukturą stosuje rozwiązania zapewniające efektywność energetyczną i ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych. Nie inaczej będzie w przypadku powstającej fabryki. – Sika jest zaangażowana w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają trwałość i efektywność budowli na całym świecie, dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas realizacji naszej inwestycji – zauważa Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika. – Z biznesowego punktu widzenia nowa fabryka w Brześciu Kujawskim jest wyrazem naszego zobowiązania do ciągłego ulepszania naszych produktów oraz ich dostosowywania do potrzeb klientów – dodaje.
Inwestycja w Brześciu w rękach ekspertów
Ważną rolę w tym przedsięwzięciu pełni firma PM Inwestor Zastępczy. Jako Inwestor Zastępczy przejęła odpowiedzialność za cały proces budowlany – od fazy przedprojektowej, poprzez projektowanie, zarządzanie budową, aż po nadzór inwestorski. Prace rozpoczęły się w grudniu 2023 roku, a zakończenie i oddanie obiektu do użytku planowane jest na ostatni kwartał 2026 roku. – Sika to kolejny międzynarodowy brand, z którym mamy przyjemność współpracować. Projekt o powierzchni 11.000 m² to dla nas nie tylko wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja z możliwości pilotowania całego procesu budowlanego – podkreśla Andrzej Przesmycki CEO w PM Inwestor Zastępczy, firmie świadczącej usługi inwestora zastępczego i zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany.
Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stanęło PM, było zaprojektowanie obiektu tak, aby zmieścić się w określonym budżecie, jednocześnie spełniając wysokie wymagania jakościowe inwestora. Dzięki precyzyjnemu planowaniu i zarządzaniu wszystkie te cele zostały osiągnięte.
– Współpraca z PM jako Inwestorem Zastępczym była zdecydowanie dobrą decyzją. Powierzając proces budowlany doświadczonemu inwestorowi zastępczemu, możemy skoncentrować się na zadaniach i wyzwaniach biznesowych.. Mamy przy tym pewność, że nasza inwestycja jest w dobrych rękach – mówi Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika.
Ambitne plany, wielowymiarowy potencjał
Fabryka w Brześciu będzie produkować materiały budowlane przeznaczone na rynek europejski. Pokazuje to potencjał i skalę przedsięwzięcia, które wpłynie na rozwój branży budowlanej w regionie.
[1] https://eurobuildcee.com/comments/656-technologia-pomoze-budowlance-rozwinac-potencjal
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.