Komunikaty PR

Mikroprzedsiębiorcy w Polsce są zagrożeni depresją i wypaleniem zawodowym

2024-10-10  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
M. Olejnicka
Nest Bank

Wołoska 24
02-675 Warszawa
magdalena.olejnicka|nestbank.pl| |magdalena.olejnicka|nestbank.pl
514 709 175
www.nestbank.pl

Mikroprzedsiębiorcy to istotna pod względem rozwoju gospodarki grupa zawodowa, która jednocześnie płaci wysoką cenę emocjonalną i zdrowotną za prowadzenie własnego biznesu. 

Z okazji miesiąca zdrowia psychicznego w październiku, Nest Bank publikując raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, zwraca uwagę opinii publicznej i samych właścicieli małych i średnich firm na potrzebę zadbania o swoje zdrowie emocjonalne. Działania są realizowane razem z partnerami merytorycznymi: platformą Helping Hand oraz firmą badawczą Synergion.   

Mikroprzedsiębiorcy, mimo kluczowego wkładu w rozwój gospodarki, na co dzień zmagają się z wieloma problemami, zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Wyniki raportu pokazały, że przedsiębiorcy są świadomi swojej ważnej roli – potwierdza to aż 88% badanych. Warto podkreślić, że tę opinię podziela aż 80% pracowników etatowych, którzy uważają, że małe i średnie firmy napędzają gospodarkę. Mogłoby się wydawać, że tak świadoma własnej wartości i doceniana grupa w Polsce ma się świetnie. Nic bardziej mylnego. Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni. Co więcej – przeważająca większość etatowców zgadza się z ich odczuciami. Aż 84% badanych przedsiębiorców uważa, że w Polsce nie szanuje się osób, które prowadzą własny biznes i z tym poglądem zgadza się 74% etatowców.  

– Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych mikroprzedsiębiorców jest wysokie obciążenie pracą oraz brak „work-life balance”. To powoduje, że przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają – brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu. – mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank. Dlatego  zainicjowaliśmy kampanię społeczną „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, by pokazać, że zdrowie psychiczne tej grupy jest bardzo ważne – dla nich samych, ich bliskich, ale też dla nas jako społeczeństwa – dodaje.  

Mikroprzedsiębiorcy – zagrożeni i przeciążeni  

Wyniki raportu pokazały, że prowadzenia własnej firmy nie da się zamknąć w sztywnych ramach 8 godzin i 96% mikroprzedsiębiorców czuje się przeciążonych pracą, w tym 31% w wysokim stopniu. Objawia się to m.in. brakiem czasu na odpoczynek i regenerację: aż 6 na 10 przedsiębiorców nie idzie na zwolnienie lekarskie w przypadku choroby, 56% nie bierze urlopów dłuższych niż tydzień z obawy o sytuację w pracy, a blisko połowa z nich jest pod telefonem całą dobę. Do tego dochodzi rezygnacja ze snu oraz niezdrowe odżywianie.  

– Segment mikroprzedsiębiorstw w Polsce jest jak Wielka Rafa Koralowa. Z daleka wygląda potężnie i kolorowo, ale z bliska widać, że składa się z delikatnych organizmów, które mimo dobrego przygotowania, są bardzo wrażliwe na zewnętrzne czynniki – komentuje Michał Kociankowski, General Manager w Synergion. – Przedsiębiorcy czują się osamotnieni, przeciążeni pracą i niedoceniani, co wywiera ogromny wpływ na ich kondycję psychiczną.  

Cały raport z badania można pobrać na stronie internetowej https://nestbank.pl/zdrowie

Przeciążenie pracą, poczucie wypalenia zawodowego, brak oddzielenia życia zawodowego od sfery prywatnej czy ciągłe poczucie zagrożenia przekładają się na kondycję psychiczną polskich przedsiębiorców. 68% mikroprzedsiębiorców doświadczyło oznak kryzysu psychicznego w ciągu ostatnich 3 lat, a prawie 6 na 10 z nich (57%) przeżywa długotrwały lęk. Z analizowanych wskaźników wynika także, że co trzeci przedsiębiorca (32%) jest zagrożony depresją lub już wykazuje jej objawy. Prawie co trzeci przedsiębiorca ma obniżony nastrój, a co piąty jest obciążony nadmiernym stresem.  

Badanie wskazuje, że wśród mikroprzedsiębiorców nie ma czegoś takiego jak „spokojne prowadzenie firmy”. W ciągu ostatnich 3 lat niemal wszyscy przedsiębiorcy doświadczyli różnych symptomów, które świadczyły o napięciu, lęku i obniżonym nastroju. Trudne stany psychiczne nie przemijają bez śladu, a tym śladem jest przede wszystkim stale odczuwany lęk. Niestety stanowią one duże obciążenie dla organizmu i jeśli utrzymują się dłuższy czas, to wyniszczają ciało i psychikę. – dodaje Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.  

Kobiety-przedsiębiorczynie szczególnie zagrożone

Raport pokazuje, że kobiety-przedsiębiorczynie są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ich męscy odpowiednicy. 54% kobiet odkłada wszelkie przyjemności na później, a 38% jest zagrożonych depresją w porównaniu do 28% mężczyzn. Kobiety częściej doświadczają symptomów kryzysu zdrowia psychicznego – prowadzenie własnej firmy jest dla nich zdecydowanie bardziej obciążające niż dla mężczyzn. Aż 7/10 przedsiębiorczyń doświadcza problemów ze snem w porównaniu do ponad 5/10 przedsiębiorców. Kobiety również częściej odczuwają powracający strach o swoją przyszłość (66% kobiet vs 52% mężczyzn).  

W ramach kampanii „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” mikroprzedsiębiorcy mają dostęp do szeregu materiałów opracowanych we współpracy z Helping Hand, platformą wsparcia zdrowia psychicznego, które są dostępne na stronie www.nestbank.pl/zdrowie.  

Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” został opracowany na podstawie badań Synergion, składających się z pogłębionych wywiadów indywidualnych, a następnie sondażu na grupie 908 przedsiębiorców, reprezentatywnej pod względem struktury liczebności mikroprzedsiębiorstw w branżach i województwach według najbardziej aktualnych danych GUS. Wyniki dla mikroprzedsiębiorców zostały zestawione z wynikami badania na reprezentatywnej ze względu na strukturę płci, wieku i miejsca zamieszkania próbie 1021 osób pracujących na umowę o pracę.    

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Nest Bank
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie? Biuro prasowe
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Firma PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
2025-06-24 | 11:45

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

PGE Baltica – należąca do Grupy PGE spółka z największym portfelem projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podpisała razem z CRIST

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.