Nowe miejsca pracy dzięki inwestycjom wspieranym przez Suwalską Specjalną Strefę
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (SSSE S.A.), obejmująca swoim zasięgiem całe województwo podlaskie, dwa powiaty województwa warmińsko-mazurskiego (ełcki i gołdapski) oraz cztery powiaty województwa mazowieckiego (łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski), stanowi jeden z najważniejszych motorów gospodarczych tych regionów. Przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia SSSE S.A., według stanu na koniec marca 2024 r., zatrudniają łącznie ponad 19 800 pracowników. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji zadeklarowali utworzenie 872 nowych miejsc pracy oraz utrzymanie 13 864 miejsc pracy.
- Jest to szczególnie istotne, ponieważ wielu przedsiębiorców, zanim otrzymało decyzję o wsparciu, już zatrudniało pracowników, a ich zobowiązania obejmowały zarówno powstanie nowych miejsc pracy, jak i utrzymanie obecnych - mówi Cezary Cieślukowski, Prezes Zarządu SSSE S.A. - Naszym głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów. Dzięki intensywnej współpracy z przedsiębiorcami, na przestrzeni ostatnich lat udało się nie tylko przyciągnąć znaczące inwestycje, ale także utworzyć nowe miejsca pracy. Te osiągnięcia są wynikiem wspólnych działań oraz naszego zaangażowania w rozwój lokalnych społeczności.
Przykłady największych firm przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia
W ramach Polskiej Strefy Inwestycji liczne przedsiębiorstwa decydują się na znaczące inwestycje, które wpływają na lokalny rynek pracy. Oto niektóre z firm, które w szczególny sposób przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia i rozwoju regionu:
TRIOL POLAND Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 105, utrzymane: 98. Branża: elektronika i automatyka przemysłowa.
SAXDOR SHIPYARD Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 200, utrzymane: 334. Branża: produkcja luksusowych łodzi motorowych.
KENSUS Sp. z o.o. Sp. k. – Nowe miejsca pracy: 50, utrzymane: 393. Branża: metalowa, komponenty dla przemysłu kolejowego.
PLUM Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 60, utrzymane: 311. Branża: elektronika przemysłowa.
Pronar Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 30, utrzymane: 2 499. Branża: produkcja maszyn rolniczych i recyklingowych.
SaMASZ Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 13, utrzymane: 798. Branża: produkcja maszyn rolniczych.
BPORTA KMI Poland S.A. w Ełku – Nowe miejsca pracy: 5, utrzymane: 673. Branża: produkcja drzwi.
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie – Nowe miejsca pracy: 4, utrzymane : 798; Branża: spółdzielnia mleczarska
Wpływ na lokalny rynek pracy
Dzięki inwestycjom wspieranym przez SSSE S.A., lokalne rynki pracy nie tylko otrzymują impuls do wzrostu, ale także zapewnione jest utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach, które już wcześniej były obecne w swoich regionach. Taka stabilizacja zatrudnienia ma szczególne znaczenie dla lokalnych społeczności, które mogą korzystać z pewnych i długoterminowych miejsc pracy.
Ponadto, wprowadzanie nowych technologii oraz rozwój przemysłu zwiększa zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę, co z kolei wpływa na podnoszenie kompetencji i poziomu wykształcenia pracowników w regionie. Absolwenci, działających w regionie uczelni wyższych, mają ogromne możliwości rozwoju zawodowego i budowania ścieżek kariery w firmach, które, dzięki wsparciu SSSE S.A., wdrażają nowe technologie.
- Naszym priorytetem na przyszłość jest dalsze wzmacnianie współpracy z przedsiębiorstwami oraz tworzenie nowych możliwości dla mieszkańców regionów. Inwestycje, które tu napływają, nie tylko zapewniają stabilne miejsca pracy, ale także przyczyniają się do wzrostu innowacyjności, co sprawia, że obszar SSSE. S.A. staje się coraz bardziej konkurencyjny - podsumowuje Prezes Cezary Cieślukowski.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.