Nowy program softlandingowy w CIC Warsaw
W grudniu ruszył nowy program „softlandingowy” w Cambridge Innovation Center Warsaw, organizowany wspólnie z Venture Café Warsaw. To inicjatywa skierowana do zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność w Polsce i mają ambicje rozwijania jej także na pozostałych rynkach unijnych. Dzięki udziałowi w programie przedstawiciele zagranicznego biznesu uzyskują pomoc merytoryczną i praktyczną przy zakładaniu filii swojej działalności biznesowej w Polsce oraz otrzymują dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i bogatego zaplecza globalnego ekosystemu CIC.
Choć sytuacja gospodarcza w ostatnich miesiącach nie jest łatwa, CIC Warsaw i Venture Café Warsaw Foundation wprowadzają kolejne rozwiązania, które pomagają stymulować środowisko biznesowe i mimo trudnych warunków wspierać przedsiębiorców. Uruchomiony właśnie nowy program softlandingowy ma na celu ułatwić zagranicznym podmiotom zaistnienie na biznesowej mapie Polski i Europy. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie i wyzwania, przed którymi stają obcokrajowcy planujący osiedlenie w Polsce i rozpoczęcie tutaj działalności. W pierwszym okresie, przygotowana została specjalna oferta dla przedsiębiorców z Białorusi. Partnerami strategicznymi inicjatywy są Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Startup Hub Poland, a founding partnerem EY Polska.
Sieć korzyści
Udział w programie softlandingowym zapewnia uczestnikom nie tylko wiedzę i wskazówki jak przygotować się do założenia i prowadzenia podmiotu gospodarczego w Polsce, ale daje też dodatkową wartość. Jak mówi Aureliusz Górski, współzałożyciel CIC Poland oraz Founding Executive Director w fundacji Venture Café Warsaw, jednostka wspiera swoich partnerów na bardzo wielu poziomach. – Jako globalna organizacja mamy wszelkie narzędzia, by pomagać firmom w rozwoju. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do naszego zaplecza biurowego czy sal konferencyjnych, ale przede wszystkim mogą brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, mają dostęp do wybitnych ekspertów i osób, których prawdopodobnie nie mieliby okazji poznać w innym miejscu. Warto wspomnieć, że jesteśmy częścią jednej z największych organizacji biznesowych na świecie. Dlatego w Polsce chętnie dzielimy się tym, co zostało przez lata wypracowane w CIC, a co tak bardzo przydaje się biznesie. To narzędzia, know-how i kontakty – podkreśla. Dodaje, że program został zaprojektowany tak, aby obcokrajowcy byli maksymalnie dobrze przygotowani do wejścia na rynek i mogli szybko usamodzielnić biznes. Część merytoryczna powstała we współpracy z firmą konsultingową EY Polska.
Nowy biznes w czterech krokach
Program softlandingowy składa się z czterech etapów. Pierwszym (Prelanding package) jest przygotowanie do rozpoczęcia działalności i zapoznanie z kompleksową wiedzą z zakresu funkcjonowania spółek w Polsce. Druga opcjonalna faza programu (New Entity) została przygotowana przez specjalistów EY Polska dla tych, którzy są zainteresowani przekazaniem profesjonalistom całego procesu rejestracji spółki.
Kolejny etap programu (First 30 days) to wsparcie w początkowym okresie funkcjonowania, który często decyduje o sukcesie lub porażce. Przedsiębiorcy mogą korzystać z usług dostępnych w CIC Warsaw i w ten sposób rozwijać swoją działalność. W ramach ostatniej części programu (Scaling up), w zależności od indywidualnych potrzeb, startupy mogą ubiegać się o dostęp do finansowania, wsparcia dalszego rozwoju biznesu, outsourcingu procesów biznesowych czy np. zarządzania ryzykiem.
Specjalna oferta dla Białorusinów
Program adresowany jest do wszystkich obcokrajowców zainteresowanych rozwojem biznesu w Polsce, ale ze względu na wyjątkowo trudną sytuację polityczno-gospodarczą na Białorusi, dla obywateli tego kraju przygotowano specjalną ofertę. To forma wyrazu solidarności i wsparcia dla tych, którzy u siebie mają ograniczone możliwości działania.
CIC Warsaw i Venture Café Warsaw organizują konkurs, w którym zwycięzca otrzyma darmowy udział w części programu. Głównym kryterium wyboru będzie tzw. social impact, czyli oddziaływanie społeczne firmy, rozumiane jako jej pozytywny wpływ na społeczność, środowisko czy np. promowanie zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo 5 wybranych w konkursie firm będzie mogło odbyć indywidualne sesje z ekspertami oraz otrzyma darmowy dostęp do przestrzeni coworkingowej w Varso Place w centrum Warszawy.
Uczestnicy programu otrzymają również wsparcie w uzyskaniu polskiej wizy, która umożliwi im przyjazd do Polski i założenie podmiotu gospodarczego.
Więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.softlanding.pl.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.