Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony
Z dniem 1 lipca 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu, miał wejść w życie obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi. Kilka dni temu Ministerstwo Finansów poinformowało jednak o odroczeniu tego terminu. Przyczyną opóźnień są zgłaszane przez przedsiębiorców problemy techniczne przy integracji.
Kogo dotyczą regulacje?
Obowiązek połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym wynika z art. 19a ust. 3 prawa przedsiębiorców i dotyczy wyłącznie kas online, czyli kas umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Co istotne, obowiązek ten nie dotyczy użytkowników kas fiskalnych offline (które nie łączą się z bazą administracji skarbowej) oraz podatników korzystających w sprzedaży z systemów POS (Point of Sale), do których podłącza się drukarkę fiskalną.
Kary za brak integracji
- Na przedsiębiorcach, którzy nie zastosują się do obowiązku połączenia kasy online z terminalem w przewidzianym na to terminie ciążyło widmo kary w wysokości 5 tys. złotych – mówi Szymon Kwasigroch z Systim.pl. Jak twierdzi ekspert, dotkliwe kary wynikają z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT o następującej treści: „W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 złotych”.
Ministerstwo pracuje nad nowym terminem
Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. - Kilka dni temu Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi wprowadzenie obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi. Prawdopodobny termin wprowadzenia przepisów Ministerstwo Finansów przewiduje na 1 stycznia 2025 roku – dodaje Szymon Kwasigroch z Systim.pl. Co ważne, przesunięto już stosowanie kar administracyjnych w wysokości 5 tys. złotych wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią integracji posiadanych kas online z terminalami płatniczymi.
Współpraca z przedsiębiorcami
Skąd decyzja o odroczeniu terminu? Ministerstwo Finansów tłumaczy się wyjściem naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy wielokrotnie sygnalizowali problemy techniczne w trakcie procesu integracji kas z terminalami. Aktualnie MF blisko współpracuje z biznesem, w tym z przedstawicielami rynku urządzeń płatniczych, w celu ustalenia zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.