Komunikaty PR

Przemysłowe rzepy montażowe — komu i do czego mogą być potrzebne?

2023-01-30  |  01:00
Biuro prasowe

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Służą do tworzenia połączenia umożliwiającego okresowy demontaż złączonych elementów. Rzepy typu haczyk-pętelka sprawdzają się podczas łączenia elastycznych i często rozłączanych elementów. Rzepy grzybkowe pozwalają natomiast tworzyć trwałe i nieruchome połączenia, pozbawione luzów i przesunięć.

 

Gdzie stosuje się przemysłowe rzepy montażowe?

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego demontażu połączonych elementów, na przykład w przypadku paneli, osłon czy pokryw zdejmowanych w celu serwisowania znajdujących się pod nimi podzespołów i przewodów. Rzepy montażowe są również chętnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym do mocowania tapicerek, dywaników i podsufitek w samochodach osobowych. Służą też do montażu paneli ściennych i sufitowych, tkanin w siedziskach i dodatkowych elementów wyposażenia w środkach masowego transportu. Rzepy przylepne są używane do mocowania tapicerek, elementów dekoracyjnych i lekkiej elektroniki podczas produkcji statków i jachtów. Z uniwersalnych możliwości rzepów przemysłowych chętnie korzysta także branża budowlana – produkty te wykorzystuje się do mocowania detali wykończeniowych wnętrz, montażu siedzisk, pokryw, osłon i listew maskujących.

 

Rzepy montażowe do wymagających aplikacji

Przemysłowe rzepy montażowe pozwalają stworzyć mocne połączenie z możliwością jego rozłączenia w przyszłości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania:

  • rzepy w formie haczyka i pętelki,
  • rzepy w formie “grzybków”.

 

Pierwszy model rzepów przyjmujący formę haczyków i pętelki pozwala na wielokrotne łączenie elementów. Siła połączenia jest zależna od gęstości elementów łączących oraz częstotliwości rozłączania. Ten rodzaj rzepów przemysłowych wykorzystuje się w przypadkach, gdy nie jest potrzebne mocne połączenie, przynajmniej jeden z elementów jest elastyczny, a także gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo częstego rozłączania. Najlepiej sprawdza się do łączenia lekkich konstrukcji, cienkich materiałów i tkanin.

W Etisoft wykorzystujemy rzepy Hoop&Loop sprawdzonej marki 3M. Złączenie obu elementów następuje natychmiast po niewielkim docisku, a w efekcie otrzymujemy połączenie o grubości 3-4mm. Rozwiązania są dostępne jako bezklejowe, do wszywania, oraz w wersji z klejem akrylowym lub kauczukowym. Rzepy mogą być wykonane z nylonu lub poliestru, istnieją także wersje niepalne – wymienia Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.

 

Drugi model rzepów przemysłowych przyjmuje postać “grzybków”. Technologię tę wykorzystuje się do tworzenia mocnych i nieruchomych połączeń sztywnych elementów. Ten rodzaj połączenia stanowi dobrą alternatywę dla innych metod łączenia elementów, które muszą dać się rozdzielić w przyszłości. Rzepy grzybkowe ułatwiają łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej, a dodatkowo tłumią drgania, wibracje i wyciszają konstrukcję. Zaletą jest też stworzenie połączenia pozbawionego luzów i przesunięć charakterystycznych dla połączeń typu haczyk-pętelka.

 

Jakie czynniki uwzględnić przy doborze rzepów montażowych?

Rzepy montażowe różnią się między sobą siłą połączenia oraz możliwościami zastosowania. Dlatego przy wyborze odpowiedniego rodzaju produktu należy kierować się dwoma parametrami: materiałem wykonania oraz siłą połączenia.

 

Materiał, z którego są wykonane rzepy, gwarantuje ich prawidłową przyczepność do powierzchni łączonego produktu. Oprócz produktów z klejem standardowym 3M oferuje także rzepy z taśmami typu VHB oraz z taśmami tzw. LSE przeznaczonymi do materiałów niskoenergetycznych. Siła zapięcia może być natomiast regulowana poprzez właściwą konfigurację gęstości elementów łączących.

 

Siła połączenia w przypadku łączenia elementów rzepami jest uzależniona od gęstości elementów łączących. W przypadku rzepów typu DualLock marki 3M mamy do wyboru trzy wersje gęstości „grzybków”: 170, 250 i 400/1 cal powierzchni. Zalecamy naszym klientom trzy konfiguracje: Typ 170+Typ 250 o najniższej sile łączenia, Typ 250+Typ 250 o średniej sile łączenia oraz Typ 250+Typ 400 o najwyższej sile łączenia. Konfiguracje te są najbardziej efektywne – tłumaczy ekspert.

 

Przemysłowe rzepy montażowe występują w różnych wariantach i sprawdzają się nawet w wymagających aplikacjach. Odpowiedni dobór modelu rzepu do konkretnego zastosowania, pozwala stworzyć trwałe, a jednocześnie rozłączalne połączenie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.