Rewolucja w automatyzacji procesów jakościowych dzięki systemom wizyjnym.
Rewolucja w automatyzacji procesów jakościowych dzięki systemom wizyjnym
Wymagania klientów odnośnie jakości nabywanych produktów są coraz wyższe. Słynna dewiza Henry’ego Forda z 1914 r. - „możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny” - już dawno się zdezaktualizowała. Świat przyspieszył i nie zamierza zwalniać. Nic dziwnego, że producenci kładą coraz większy nacisk na kontrolę jakości, a systemy wizyjne obejmują dziś zarówno proste zadania kontrolne, jak i skomplikowane i kompleksowe działania.
Coraz krótsze serie produkcyjne, personalizacja, rosnąca rotacja produktów, krótsze takty linii montażowych - oto wyzwania, z którymi mierzy się niejeden zakład produkcyjny. W trosce o najwyższą jakość nie da się jednak wykluczyć wszystkich błędów, nawet jeśli dbają o to najbardziej zaangażowani i skrupulatni pracownicy. W firmach myślących perspektywicznie o wzrostach sprzedaży i dbających o satysfakcję klientów, jak i bezpieczeństwo procesu, czas oceny jakości na zasadzie „na oko”, odchodzi bezpowrotnie. W jej miejsce wdraża się nowoczesne i precyzyjne rozwiązania. Dlatego systemy wizyjne kontroli jakości i automatyzacja kontroli jakości są obecne w coraz liczniejszych gałęziach przemysłu.
Procesy jakościowe do poprawy
Wiele przedsiębiorstw w różnych obszarach swojej działalności wciąż realizuje kontrolę jakościową poprzez wybór pojedynczych próbek z całej serii produkcyjnej i wykonanie manualnych pomiarów w laboratorium, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania. Innym sposobem kontroli jest ocena wykonywana przez człowieka, która siłą rzeczy nie jest do końca obiektywna i zależy od konkretnej osoby, stopnia zmęczenia, pory dnia. Co więcej nie jest powtarzalna i ogranicza się do naturalnych możliwości wzroku, co uniemożliwia sprostanie wymaganiom, jakie stawia dokumentacja projektowa/jakościowa. - Człowiek nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy 0,5 a 0,8 mm, a już na pewno nie w sposób powtarzalny i efektywny. – zauważa Adrianna Orzoł, ekspert od wizji maszynowej, zajmująca się tworzeniem algorytmów wizyjnych w Etisoft Smart Solutions. Dodatkowo zadania nie ułatwia wolumen i różnorodność produktów oraz krótkie takty produkcyjne
Przewaga dzięki automatyzacji
Systemy wizyjne - poprzez dobór odpowiednich kamer, oświetlenia, niezbędnych sprzętów i konstrukcji - pozwalają przenieść procesy jakościowe na nowy poziom. Inspekcja każdego jednego elementu lub produktu, powtarzalność i rzetelność pomiaru, wynik inspekcji powiązany z wymaganiami określonymi w dokumentacji – oto oczywiste zalety tego rozwiązania. Decydując się na dodatkową integrację, można także zwiększyć świadomość procesu oraz zaadresować rosnącą różnorodność na liniach produkcyjnych.
Jak to osiągnąć? Po pierwsze należy zidentyfikować model/wariant produktu, który będzie przedmiotem inspekcji. Można to uzyskać poprzez odczytanie numeru ID na etykiecie, integrację z RFiD lub z systemem IT klienta. To zadanie można również powierzyć systemowi wizyjnemu. Efekt? – Zyskujemy możliwość gromadzenia, przetwarzania i analizowania ogromnych zbiorów danych, co z pewnością będzie cenne z punktu widzenia traceability czy systemów jakościowych. – wylicza ekspertka z Etisoft. Znając „tożsamość” produktu, można go zintegrować z systemami IT klienta, zyskując cenne źródło aktualnych danych dla automatyzacji procesu, które pozwala określić np. obecność lub typ przedmiotu inspekcji czy przezbroić system w sposób automatyczny.
Jak zwiększyć efektywność procesu?
Automatyzacja procesów jakościowych pozwala odciążyć operatorów od wielu obowiązków i czynności, a tym samym zwiększyć ich produktywność. Dzięki temu, że system prowadzi inspekcję każdego elementu/produktu, zyskujemy możliwość reakcji w czasie rzeczywistym. Oprócz oszczędności czasu pracy operatora, pozwala to także na zmniejszenie kosztów związanych z pracą maszyny oraz użytym surowcem. Zastosowanie systemów wizyjnych pozwala nie tylko na wykrywanie sytuacji niepokojących. Daje także szansę na zidentyfikowanie w procesie obszarów, w których można szukać oszczędności lub dalszych usprawnień.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.