Komunikaty PR

Rodzicielskie „super moce” w pracy i jak nimi zarządzać

2024-09-04  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Rodzicielskie „super moce” w pracy i jak nimi zarządzać

 

Pracownicy mający małe dzieci przestają być dla firm wyzwaniem, a stają się szansą. W obliczu niedoboru wykwalifikowanej kadry oraz wzrostu popularności pracy zdalnej, która umożliwia łączenie obowiązków domowych z zawodowymi, firmy coraz bardziej cenią pracujących rodziców. Zwłaszcza, że ci zdobywają podczas urlopu rodzicielskiego „super moce”, bezcenne w każdym zawodzie. Co druga mama przyznaje, że umiejętności zdobyte w czasie opieki nad dzieckiem przydają jej się w wykonywaniu obowiązków służbowych[1]. O tym, jak to wygląda w praktyce, opowiada Magda Pietkiewicz.

 

Jeszcze do niedawna pracodawcy z ukosa patrzyli na pracowników posiadających małe dzieci. Trudno się dziwić. Przez lata panowało przekonanie, że rodzic małego dziecka to pracownik „na pół gwizdka” – często nieobecny z powodu przeziębienia czy przedszkolnego teatrzyku. Czasy na szczęście się zmieniły – dzięki nowym technologiom mamy dostęp do pracy zdalnej. Pracować możemy tak naprawdę wszędzie i o każdej porze. To oznacza, że nieobecny w biurze rodzic, opiekujący się chorym dzieckiem, może, korzystając z elastycznego czasu pracy, nadal wykonywać swoje obowiązki służbowe. Tę zmianę zaczynają dostrzegać pracodawcy, którzy próbują sprostać brakom kadrowym.

 

Firmy coraz częściej widzą we wracających do pracy rodzicach potencjał. Przecież, gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, nagle przybywa nad dużo więcej zajęć, z którymi musimy sobie poradzić. Skoro więc ten rodzic poradził sobie z wychowywaniem dziecka przez rok czy dwa lata, to znaczy, że teraz w pracy też będzie umiał to dobrze zorganizować – mówi Magda Pietkiewicz, ekspert rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse. – Nie wolno zapomnieć też o tym, że pracownik mający małe dziecko, to pracownik lojalny. Kiedy ludzie zostają rodzicami, nagle stają się odpowiedzialni za inne osoby, więc nie mogą tak łatwo stracić pracy. Nie ma już miejsca na myślenie, o tym, że „nawet jak stracę tę pracę, to znajdę, no może nie dzisiaj, ale jutro, jakąś inną, może do tego czasu rodzice pomogą…” – dodaje ekspertka.

                                                                                          

Rodzinno-zawodowa łamigówka

 

Osiągnięcie work-life balance jest nie lada wyzwaniem – szczególnie dla rodziców małych dzieci. Jak wynika z badania Hays Poland[2] aż 64 proc. kobiet oraz 42 proc. mężczyzn borykało się z trudnościami związanymi z pogodzeniem pracy i obowiązków domowych. Poukładania tej łamigówki nie ułatwia wszechobecny obraz rodzica-pracownika, który odnosi sukcesy na każdym polu.

 

Konieczność wyboru między zaangażowaniem w życie rodzinne a zawodowe to codzienny problem wielu rodziców. Dlatego warto nauczyć się odpuszczać –  psychologowie nieustannie powtarzają, że nie musimy być idealni, wystarczy, że będziemy „wystarczający” – mówi Magda Pietkiewicz. – Dzieci nas nie oszczędzają i każdy młody rodzic będzie zmęczony, niezależnie od tego jak dużo jest w nim miłości i oddania. Takie wyczerpanie naszych wewnętrznych bateryjek nie sprzyja produktywności i efektywności. Oczywiście pracownik jest nadal pracownikiem i powinien wykonywać swoje obowiązki, natomiast pracodawcy powinni odpowiednio zarządzać jego zasobami – dodaje.

 

Praca z zaangażowaniem rodzica

 

Praca z zaangażowaniem pracownika-rodzica tak naprawdę niewiele się różni od pracy z zaangażowaniem osoby bezdzietnej. Każdy bowiem potrzebuje bezpieczeństwa psychologicznego. Każdy potrzebuje czuć się dobrze wśród ludzi, z którymi pracuje. Każdy potrzebuje czuć się doceniony. Ważne jednak jest to, by pamiętać, że pracownicy nie są jednakowi, a nasze działania powinniśmy dostosowywać do ludzi, którzy są w zespole.

 

- Jeśli większość zatrudnionych nie ma dzieci, to manager stoi przed dużym wyzwaniem. Musi przecież tak poukładać pracę i relacje, by nikt nie czuł się dyskryminowany. Ważne, by wszyscy rozumieli, że to, że ktoś wychodzi wcześniej, bo jego dziecko występuje w przedszkolnym przedstawieniu, nie oznacza, że ten człowiek mniej pracuje. To oznacza, że być może pewne obowiązki wykona później albo bardzo wcześnie rano. Rolą menadżera jest przygotowanie na to innych członków zespołu. Chodzi o to, by nasi współpracownicy zrozumieli, że to, że ktoś wychodzi wcześniej, nie znaczy, że nie wykonuje swoich obowiązków. Na tym polega właśnie praca z zaangażowaniem w zespołach różnorodnych – niezależnie od tego o jakiej różnorodności mówimy – żeby odpowiednio układać relacje w pracy tak, by każdy czuł się komfortowo – podkreśla Magda Pietkiewicz.

 

 

Magda Pietkiewicz jest ekspertem od HR i twórczynią platformy Enpulse, która służy do badania i budowania zaangażowania pracowników. Od ponad 20 lat zbiera doświadczenie i umiejętności w biznesie tworząc innowacyjne projekty we współpracy z największymi międzynarodowymi i lokalnymi markami. Współwłaścicielka firmy Zmotywowani.pl, firmy z ponad 10-letnim doświadczeniem w konsultingu HR, której częścią jest Enpulse. Magda posiada tytuł MBA w zakresie zarządzania biznesem uzyskany na Oxford Brookes University.

 

Enpulse to innowacyjna platforma zaprojektowana do badania i budowania zaangażowania pracowników w organizacji. Jej autorska metodologia skupia się na holistycznym podejściu do pomiaru zaangażowania oraz wykorzystuje zaawansowane narzędzia analizy danych, umożliwiając organizacjom uzyskanie głębokiego zrozumienia i skutecznych działań. Enpulse to narzędzie, dzięki któremu pracownicy mają głos, a zarządzający mogą pracować świadomie z zaangażowaniem, opierając się na danych, a nie na przeczuciach.

 

-------

Kontakt dla mediów:

Maria Strużkiewicz

m.struzkiewicz@agencjafaceit.pl

+48 606 702 770

Account Manager

Agencja Face It!


[1] https://media.pracuj.pl/59550-zawodowcy-na-dwa-etaty-polscy-rodzice-w-pracy

[2] https://www.hays.pl/kobiety

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024 Biuro prasowe
2024-11-28 | 13:00

Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024

Maxi Zoo, lider w branży zoologicznej, zostało wyróżnione prestiżowym godłem „Friendly Workplace 2024” za swoje nowoczesne podejście do zarządzania relacjami z
Firma Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
2024-11-28 | 09:30

Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.

26 listopada br. Rada Nadzorcza FBSerwis S.A. podjęła decyzję o poszerzeniu składu Zarządu FBSerwis S.A. – spółki należącej do Grupy Budimex, zajmującej się gospodarką
Firma Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
2024-11-27 | 12:00

Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?

OPEX, CAPEX, ROI, ROE, ROCE, narzut, marża – znajomość finansowej terminologii nie powinna być zarezerwowana w firmie dla dyrektora finansowego czy członków zarządu. Finanse są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.