Komunikaty PR

Ruszyły zapisy na szczepienia w pracy. Skorzystają także cudzoziemcy

2021-05-05  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Ruszyły zapisy na szczepienia w pracy. Skorzystają także cudzoziemcy

4 maja rozpoczęły się zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Jest to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie uda się zebrać minimum 300 chętnych. Pracodawcy mogą zgłaszać pracowników, współpracowników i członków ich rodzin. Zasady nie wykluczają obcokrajowców. Cudzoziemcy mogą zgłaszać się także samodzielnie, nawet bez numeru PESEL.

Program szczepień w zakładach pracy jest dostępny dla pojedynczych pracodawców, grup pracodawców (w ramach grupy można zgłosić np. podwykonawców lub firmy z jednej strefy przemysłowej), samorządów zawodowych lub stowarzyszeń branżowych i szkół wyższych (pracownicy i studenci powyżej 18. roku życia). Chęć udziału w programie zakład pracy zgłasza przez formularz dostępny od 4 maja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Przed zgłoszeniem pracodawca musi zebrać minimum 300 chętnych do zaszczepienia (nie ma górnego limitu osób). Drugi warunek to nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień pracowników. W formularzu należy wskazać liczbę chętnych (bez danych osobowych) oraz dane współpracującego PWDL (Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą).

Kogo można zgłosić?

Zakład pracy może zgłosić następujące osoby: pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów (w przypadku uczelni) i członków rodzin wymienionych osób. Małgorzata Orłowska, menedżer ds. legalizacji w spółce Sanpro Synergy z Grupy Impel, uważa, że dotyczy to także cudzoziemców. – Nie są oni wymienieni jednoznacznie, ale skoro zakład pracy może zgłaszać wszystkich pracowników, a także członków ich rodzin, to zakładamy, że mogą być to także pracownicy z zagranicy. Z kolei na podstawie włączenia do programu podwykonawców wnioskuję, że w programie mogą uczestniczyć również cudzoziemcy zatrudnieni w firmach zewnętrznych.

Kiedy rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy? Data zależy od dostępności szczepionek. W maju i w czerwcu do programu będą sukcesywnie dodawane kolejne przedsiębiorstwa. Szczepienia będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Szczegółowe informacje o podstawowych zasadach znajdują się na rządowej stronie internetowej.

E-skierowania dla cudzoziemców

Szczepienia w zakładach pracy to część Narodowego Programu Szczepień. W ramach tego programu ustalona jest również kolejność szczepień indywidualnych. Szczepienia wykonywane są na podstawie elektronicznego skierowania, które otrzymują automatycznie wszystkie osoby posiadające numer PESEL, w tym obcokrajowcy. Z numerem PESEL na szczepienie można zgłosić się na trzy sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, wysyłając SMS o treści: SzczepimySie na numer 664 908 556 lub bezpośrednio w punkcie szczepień. – Idąc na szczepienie, obcokrajowcy powinni wziąć nie tylko paszport, ale także powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, chyba że ktoś posiada kartę pobytu, w której PESEL jest zapisany – informuje Małgorzata Orłowska.

Co z obcokrajowcami, którzy mają prawo pobytu w Polsce, ale nie mają numeru PESEL? Oni także mają dostęp do szczepień. Skierowanie wystawiają lekarze pierwszego kontaktu. Należy więc się do nich zgłosić. Lekarz, wypełniając dane pacjenta, zamiast numeru PESEL, wpisze numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony obcokrajowiec. Najlepiej, jak jest to paszport lub zagraniczny dowód osobisty. Na szczepienie należy zabrać ten sam dokument, którego dane lekarz wpisał do systemu.

Do szczepień mają dostęp wszyscy obcokrajowcy, którzy posiadają prawo pobytu w Polsce, w tym: osoby studiujące lub uczące się w Polsce, zagraniczni doktoranci, cudzoziemcy z zezwoleniem na pracę, dyplomaci oraz współmałżonkowie lub dzieci obcokrajowców z prawem pobytu. – Wcześniej zasady były niejasne wobec cudzoziemców. Dobrze, że niedawno zostały sprecyzowane. Osobiście dzwoniłam na infolinię, żeby je potwierdzić – przyznaje Małgorzata Orłowska. – Przypuszczamy, że na tych samych zasadach będą przebiegały szczepienia w zakładach pracy – dodaje.

Jednocześnie podkreśla, że pracodawcom powinno zależeć na tym, by zgłaszać do programu jak najwięcej osób: – Aby dodać obcokrajowców, powinni docierać do nich z konkretnymi informacjami w ich ojczystym języku. My przetłumaczyliśmy zasady zapisów na podstawie numeru PESEL i bez numeru PESEL, a następnie rozesłaliśmy je do wszystkich cudzoziemców, z którymi współpracujemy. Gorąco zachęcamy do tego pracodawców, którzy zatrudniają osoby z zagranicy. Informacje w języku angielskim o e-skierowaniach dla obcokrajowców znajdują się na rządowej stronie internetowej.

W Polsce jest ponad 7000 punktów szczepień. Pod koniec kwietnia przekroczona została liczba 10 300 000 szczepień wykonanych pierwszą i drugą dawką.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.