Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni, nie zdając sobie sprawy, że ich obecność może wiązać się nie tylko z zagrożeniem sanitarnym, ale także z konsekwencjami prawnymi. Sanepid, deratyzacja i przepisy – to tematy, które warto znać, szczególnie jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś właścicielem nieruchomości. Czy obowiązkowa deratyzacja to tylko mit, czy jednak realny obowiązek? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co mówi sanepid – deratyzacja w Polsce
Kontrola i eliminacja populacji gryzoni to esencja znaczenia deratyzacji. Mogą to być kuny, myszy czy też szczury, zazwyczaj jednak właściciele nieruchomości narażeni są na inwazję tych ostatnich. Gryzonie, poza powodowaniem strat finansowych, mogą też przenosić groźne choroby, takie jak dur brzuszny, hantawirus czy leptospiroza. Obowiązkowa deratyzacja obejmuje głównie właścicieli, posiadaczy oraz zarządców nieruchomości. Są to na przykład kamienice, bloki, restauracje, instytucje medyczne czy sklepy spożywcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o deratyzacji, zajrzyj w link: https://www.grupastop.pl/deratyzacja/
Obowiązkowa deratyzacja dwa razy do roku?
Obowiązek deratyzacji należy spełnić minimum dwa razy w roku, co zwykle odbywa się w miesiącach wiosennych i jesiennych. Czy, skoro jest to konieczność, koszty pokrywa sanepid? Deratyzacja jest opłacana przez osoby, których dotyczą przepisy, czyli właścicielach nieruchomości. Usunięcie szczurów i okazanie dowodu obowiązkowej deratyzacji spoczywa właśnie na nich. Jeśli właściciel nie dostosuje się do obowiązujących przepisów i nie wykona wymaganych zabiegów, może doczekać się kary pieniężnej, a w określonych przypadkach sanepid może zadecydować np. o zamknięciu lokalu gastronomicznego.
Obowiązek deratyzacji – ustawa stawia sprawę jasno
Przepisy prawne odnośnie obowiązkowej deratyzacji – ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Nakłada obowiązek eliminacji m.in. gryzoni, insektów i szkodników z nieruchomości.
Kolejnym aktem prawnym, który stanowi podstawę do obowiązku deratyzacji: ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie w art. 4 czytamy, że rada gminy powinna wyznaczyć obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzenia. Więcej informacji na ten temat w artykule: Deratyzacja a przepisy prawne. Dla kogo deratyzacja jest obowiązkowa? https://www.grupastop.pl/deratyzacja-a-przepisy-prawne/
Obowiązkowa deratyzacja – jak pozbyć się szkodników?
Szczury i myszy potrafią być prawdziwym utrapieniem. Uszkodzone instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, zanieczyszczona żywność, zniszczenie reputacji – to tylko niektóre z możliwych konsekwencji pojawienia się gryzoni. Nie narażaj się na pogłębiające się straty materialne. Domowe sposoby na szczury doprowadzają zwykle do eskalacji problemu, niepotrzebnej frustracji i stresu.
Wykonaj obowiązkową deratyzację z pomocą profesjonalistów – dzięki temu zmaksymalizujesz bezpieczeństwo zabiegu. Eksperci mają wieloletnie doświadczenie, sprawdzony sprzęt oraz rodentycydy, które nie powinny być stosowane bez odpowiedniej wiedzy i szkoleń. Zaufaj firmom, które świadczą usługi usuwania gryzoni, które pozbędą się ich skutecznie i zgodnie z najwyższymi standardami, abyś mógł cieszyć się spokojem w swoim otoczeniu. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pomocy, firma Grupa Stop świadczy kompleksowe usługi deratyzacji, które pomogą ci uporać się z nieproszonymi gośćmi.
Źródło informacji: GRUPA STOP
Materiał promocyjny

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.