Komunikaty PR

Umowa na budowę dworca PKP w Koszalinie podpisana

2023-03-01  |  11:00
Biuro prasowe

W czwartek, 23 lutego Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę na budowę dworca PKP w Koszalinie. Budynek został zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze, dzięki czemu stanowić będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Generalnym wykonawcą inwestycji, wartej 44 milionów złotych jest firma ALSTAL Grupa Budowlana.

Firma ALSTAL swoje prace rozpocznie od przeniesienia obsługi podróżnych do dworca tymczasowego i wyburzenia dotychczasowego budynku. Następnie nastąpią prace budowlane, które zgodnie z podpisaną umową, mają zakończyć się do końca 2024 roku.

- Cieszę się na współpracę z Polskimi Kolejami Państwowymi, jednocześnie dziękując za zaufanie. Nasza firma ma ogromne doświadczenie w budownictwie kubaturowym. Współpracowaliśmy również, m.in. z Kolejami Wielkopolskimi, a aktualnie budujemy dla Kolei Dolnośląskich w Legnicy. Jestem przekonana, że dzięki naszej doświadczonej kadrze inżynierskiej, zrealizujemy budowę bez żadnych przeszkód. – powiedziała Katarzyna Kalk, Dyrektor Oddziału Gdańsk firmy ALSTAL.

Dworzec PKP w Koszalinie będzie funkcjonalny i składać się z dwóch części; pasażerskiej i handlowej, które podzieli zadaszony pasaż prowadzący na perony. W części pasażerskiej zaprojektowano hol kasowy z czterema „okienkami”, tablice przyjazdów i odjazdów, a także poczekalnię. W części handlowej znajdzie się siedem lokali usługowych, a także toalety. Z kolei na piętrze zlokalizowana zostanie siedziba Straży Ochrony Kolei i pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.

Nowy obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Dodatkowo powstaną ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, plany dotykowe dworców i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Na dachu dworca zainstalowanych zostanie aż 130 trójkątnych paneli fotowoltaicznych.

W ramach inwestycji, firma ALSTAL zadba o zagospodarowanie terenu wokół dworca. Wyburzone zostaną stare garaże, a przed obiektem powstaną nowe chodniki. Zaprojektowano także miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych. Przed dworcem znajdzie się także zatoczka typu kiss&ride.

O projekcie budynku

Projekt nowego dworca opracowała pracownia TBI Architekci z Gdańska. Nowy dworzec charakteryzować będzie się lekką konstrukcją i w całości przeszkloną elewacją. Wyróżniać będzie się także ażurowy dach budynku z deseniem w postaci trójkątów.  W środku nowego budynku zaplanowano otwarty pasaż: poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony i przedłużeniem osi widokowej.

Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami, wyeksponowane zostaną oryginalne ściany dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina mająca przypominać o historii budynku.

Generalny wykonawca inwestycji, firma ALSTAL Grupa Budowlana, ma bogate doświadczenie w budownictwie kubaturowym, a także dla kolei. Spółka wybudowała dla Kolei Wielkopolskich zaplecze do obsługi taboru w Wągrowcu, a aktualnie realizuje podobny projekt w Legnicy dla Kolei Dolnośląskich, którego otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

O ALSTAL Grupa Budowlana

ALSTAL to bydgoska, rodzinna firma budowlana ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Od 47 lat specjalizuje się w projektowaniu i generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych obiektów: przemysłowych, mieszkaniowych, biurowych, sportowo-rekreacyjnych, basenowych, szpitalnych, energetycznych, a także renowacją zabytków. Działalność firmy została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, przez co ALSTAL jest posiadaczem Godła Teraz Polska.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.