Komunikaty PR

Warmia i Mazury – wiatr w żagle polskiej ekonomii wody

2022-11-09  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Na Warmii i Mazurach jeziora i rzeki to nie tylko przepiękne elementy krajobrazu przyciągające spragnionych kontaktu z naturą turystów, ale też realny pomysł na biznes. Poza rozkwitającą branżą turystyczną, na tym obszarze realizowanych jest również wiele innowacyjnych pomysłów na efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Ekonomia wody to jedna spośród czterech inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego, dzięki którym lokalne przedsiębiorstwa mogą budować swoją przewagę konkurencyjną.

Warmia i Mazury ważnym ośrodkiem produkcji jachtów i łodzi

Bogactwo wód nakręca inne niż turystyka sektory gospodarki regionalnejmówi Piotr Burczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji, koordynator Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Warmia i Mazury słyną z produkcji jachtów i łodzi. W związku z tym na obszarze województwa realizowane są wszystkie usługi związane z tą branżą – ich projektowanie, budowa czy wyposażanie. Pomimo że największa liczba stoczni i szkutni znajduje się w województwach nadmorskich, to właśnie na Warmii i Mazurach z roku na rok przybywa kolejnych firm zajmujących się budową jednostek pływających. Stocznia z Ostródy ma za sobą ponad 60 lat doświadczenia tym zakresie. Jest jedną z najstarszych stoczni jachtowych w Polsce, a zarazem jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie. Jednostki powstające na Warmii i Mazurach to najwyższa półka światowa wzornictwa i jakości rozwiązań technologicznych – dodaje Piotr Burczyk. Roczna produkcja czterech największych producentów łodzi i jachtów w regionie wynosi ponad 6 tys. jednostek. W branży tej zatrudnienie znajduje 1890 osób. Rozmówca podkreśla, że właśnie produkcja jednostek pływających ma największy potencjał innowacyjny w działaniach związanych z ekonomią wody.

Wiele propozycji aktywnego wypoczynku

Wyrób łodzi łączy się z sektorem usług związanych ze sportami wodnymi – serwisowaniem, czarterowaniem, a także prowadzeniem przyportowych marin i szkółek żeglarskich. Po okresie pandemii nastąpiło pełne ożywienie w ofercie zawodowych i amatorskich imprez sportowych. Warmia i Mazury stają się domem dla wielu międzynarodowych imprez związanych z wodą, ale też ciekawych krajowych eventów. Warto wspomnieć choćby o Mistrzostwach Europy w Triathlonie w Olsztynie czy Mistrzostwach Europy Skuterów Wodnych w Ełku. Obserwujemy również zwiększoną liczbę biegów, zawodów triathlonowych oraz wydarzeń związanych ze sportami plażowymi. Samorządy inwestują w infrastrukturę sportową, dlatego coraz częściej warmińsko-mazurskie miasteczka wybierane są jako miejsce obozów sportowych – wyjaśnia Marcin Galibarczyk, Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Wokół żeglarstwa organizowanych jest wiele imprez sportowych. Niektóre z tych aktywności można uprawiać nie tylko latem, ale również zimą. Na Warmii i Mazurach funkcjonuje także wiele ośrodków oferujących usługi sternicze oraz podmiotów organizujących kursy, po ukończeniu których można uzyskać patent żeglarski. Na osoby preferujące bliższy kontakt z wodą czeka też wiele innych atrakcji: nauka windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, ślizgi na bojerach, kajaki. W regionie znajdują się liczne sklepy, w których można kupić sprzęt wodny. Jednak rozrywki te nie mogłyby rozwijać się tak prężenie, gdyby nie istniejąca oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura. Obecnie dla regionu kluczowy jest projekt poprawy infrastruktury wodnej na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich finansowany ze środków europejskich RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Na tych akwenach regionu co roku gości tysiące żeglarzy. Nowe śluzy, odnowione kanały i nabrzeża poprawią komfort uprawiania żeglarstwa – wymienia Galibarczyk. I dodaje: Może mniej oczywistą inwestycją związaną z wodą jest rowerowa Pętla Mazurska. Wielkie Jeziora to serce i zarzewie idei powstania szlaku. Natomiast turystyka rowerowa idealnie uzupełnia atrakcje wodne Krainy Wielkich Jezior.

Region stawia na środowisko przyrodnicze i jego ochronę

Dzięki środowisku przyrodniczemu w regionie panują dobre warunki do prowadzenia edukacji ekologicznej, która zyskuje obecnie na znaczeniu. W województwie funkcjonują liczne instytucje promujące dbałość o ekosystem i jego ochronę. Mazury są też jednym z najbardziej przyszłościowych rejonów dla rozwoju hydroenergetyki. Budowane są tu nowoczesne hydroelektrownie odpowiedzialne za wytwarzanie i przesyłanie energii wytworzonej w wyniku napędu wodnego.

Nauka i instytucje otoczenia biznesu kluczowe dla rozwoju

W gospodarce opartej na wiedzy coraz szerzej wykorzystuje się funkcje badawcze i ekonomiczne ośrodków naukowych. Są one głównym producentem wiedzy i technologii przeznaczonej do komercyjnego zastosowania. Instytucje badawcze odgrywają dużą rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, poszukiwaniu odpowiedzi na potrzeby firm z regionu i kształceniu kadr zdolnych podnosić konkurencyjność przedsiębiorstw. Na Warmii i Mazurach funkcjonuje bogate zaplecze naukowe, zajmujące się m.in. dziedzinami dotyczącymi środowiska naturalnego, na czele z Żuławskim Ośrodkiem Badawczym i wydziałami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz produkcji spożywczej związanej z wodą – Instytutem Rybactwa Śródlądowego i Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Ten ostatni posiada status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) oraz istotną pozycję wśród jednostek naukowych w całym kraju.

Przemysł rolno-spożywczy – nie tylko rybołówstwo

Ze względu na swoją czystość wody Warmii i Mazur tworzą idealne warunki do rozwoju przemysłu rolno-spożywczego m.in. produkcji soków, piw i innych napojów, połowu oraz hodowli ryb, a także innych organizmów wodnych, ich przetwarzania oraz konserwowania. Rybołówstwo na obszarach Wielkich Jezior uprawiane jest od momentu ulokowania na nich pierwszych siedlisk, a tradycja połowów jest kontynuowana po dziś dzień. Obecnie lokalni rybacy są otwarci na modernizację swojej działalności, w tym na wprowadzanie proekologicznych rozwiązań. Z kolei konsumenci doceniają żywność wysokiej jakości. Dzięki rosnącej świadomości w zakresie zdrowego żywienia i modzie na produkty lokalne regionalni producenci mogą liczyć na zwiększone zainteresowanie swoimi wyrobami w całym kraju.

Produkcja maszyn korzysta z wodnych zasobów

Bogactwo zasobów jest punktem wyjścia do tworzenia własnej działalności produkcyjnej. Region specjalizuje się w produkcji maszyn do cięcia wodą z wykorzystaniem technologii waterjet. Polega ona na użyciu strumienia wodnego o dużym ciśnieniu, który z olbrzymią prędkością uderza w obrabiany element. Technologia pozwala nie tylko na przecinanie przedmiotów, ale też żłobienie oraz przebijanie, a wykorzystywać ją można de facto do wszystkich rodzajów materiałów. Innym obszarem produkcji maszyn jest wytwarzanie turbin oraz elementów do przemysłu stoczniowego i okrętowego.

Województwo warmińsko-mazurskie w pełni wykorzystuje swój potencjał związany z wodą. Bogactwo naturalne regionu jest wyjątkowo atrakcyjnym punktem wyjścia do prowadzania działalności gospodarczej w wielu obszarach. Dodatkowym atutem dla osób chcących lokować kapitał w regionie jest z pewnością dbałość i troska o środowisko naturalne. Opieranie własnego biznesu na możliwościach, jakie wynikają z licznych zastosowań wody, może być wykorzystane do budowania przewagi konkurencyjnej, dlatego warto rozważyć Warmię i Mazury jako miejsce, gdzie można żyć i prowadzić  działalność gospodarczą, bo tutaj zdrowe życie łączy się z czystym zyskiem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.