Komunikaty PR

Wyzwania dla Ambasadorów Gospodarki

2020-04-27  |  09:30

Instytut Biznesu przyznał w tym roku tytuły Ambasadora Gospodarki wyróżniającym się i zaangażowanym menedżerom.  Teraz ich firmy stanęły przed najtrudniejszym kryzysem. Jak radzą sobie nagrodzeni: Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej w firmie Provema, Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert i Robert Samczyk, prezes spółki Protech Motors

Pandemia stałą się realnym zagrożeniem nie tylko dla rynków lokalnych , ale światowej gospodarki. Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, która ma swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie podkreśla, że „To duża próba dla wszystkich. Wiele firm przejdzie przez różne formy kłopotów, od zakłóceń płynności po chroniczną niewypłacalność. Stworzą się zatory płatnicze, które niestety mogą mieć trwały charakter.”

Robert Samczyk z Protech Motors, firmy zajmującej się relokacją parków maszynowych, zakładów, fabryk, mówi „Część firm, niezależnie od ich wielkości może nie przetrwać tego kryzysu. Łatwiej będą mieli przedsiębiorcy finansujący swój rozwój ze środków własnych. My na szczęście należymy do tej grupy. Z kolei ci, którzy korzystają w szerokim zakresie z finansowania zewnętrznego i dźwigni operacyjnej będą mieć problem z obsługą swoich zobowiązań. Z całą pewnością przedsiębiorcy muszą liczyć na siebie.”

Optymizm wyczuwa się w wypowiedzi Bartosza Tomczyka z firmy Provema, polskiego fintechu z siedzibą w Katowicach „Przyznam, że jest to dla nas czas bardzo wytężonej pracy. Dzięki doświadczaniu, wykorzystaniu technologii i algorytmów sztucznej inteligencji szybko dostosowujemy nasz biznes do sytuacji rynkowej. Efekty naszych działań już obserwujemy i jestem przekonany, że podejmowane przez nas decyzje pozwolą nam realizować przyjęte strategie. Obecnie podjęliśmy zdecydowane działania, aby jak najszybciej dostosować się i wyeliminować potencjalne problemy, które stanęły nie tylko przed naszą branżą, ale całą gospodarką.  Jako fintech działający głównie on-line, komunikacja zdalna to nasze naturalne środowisko pracy.”

Firmy na szczęście nie poddają się i starają się jak najlepiej dostosować się do trudnej sytuacji. Robert Samczyk  z Protech Motors uspokaja: „Radzimy sobie całkiem nieźle, choć wielu naszych klientów ograniczyło produkcję lub tymczasowo zamknęło swoje zakłady. Niektóre firmy wprowadzają tymczasowe zakazy wstępu dla zewnętrznych firm podwykonawczych. Protech Motors pracuje, choć oczywiście zachowujemy wszelkie niezbędne środki ochrony naszych pracowników.”

Leszek Zołotarski z  firmy El-Expert opowiada: „Staramy się, aby przestój był okresem produktywnym. Wykorzystujemy ten czas na dokształcanie się, szczególnie w zakresie najnowszych technologii. Możemy zrobić mnóstwo rzeczy, na które zawsze brakowało czasu. Do wszystkiego staramy się podchodzić pozytywnie.” Ponadto podkreśla: „Najsilniejsi wytrzymają. Słabsi będą długo dochodzić do siebie, najsłabsi upadną albo już upadli. Na rynku będzie mniej rzetelnych pracodawców, na pewien czas może się skończyć rynek pracownika. Jednak z całą pewnością prywatny biznes będzie się odradzał bardzo dynamicznie.”

O przyszłości swojej branży mówi Bartosz Tomczyk z Provema: „Myślę, że obecna sytuacja i wprowadzone regulacje poddadzą dużej próbie wiele podmiotów z naszej branży. Wiele firm zawiesiło swoją działalność, część redukuje zatrudnienie. Pamiętajmy, że jesteśmy na początku pandemii i trudno przewidzieć jak długo potrwa i jakie będą jej skutki dla podmiotów z naszej branży, które nie zdołają na czas dostosować się do obecnej sytuacji”,

Nagrodzeni przez Instytut Biznesu tytułami Ambasadora Gospodarki:

Robert Samczyk, prezes Protech Motors. Ukończył GWSH im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Akademię WSB. Dzięki konsekwentnej realizacji przyjętej strategii biznesowej Protech Motors obecnie zatrudnia około 100 i współpracuje z największymi firmami przemysłowymi w Europie. Robert Samczyk doprowadził firmę do pozycji europejskiego lidera w swojej branży.

Bartosz Tomczyk, przewodniczący rady nadzorczej PROVEMA, polskiej firmy fintech z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach: HSBC i Millennium oraz  w firmie windykacyjnej EGB Investments SA i w banku BGŻ BNP Paribas. Był prezesem zarządu w firmie Gold Assets. Dzięki jego doświadczeniu w branży i wyjątkowej intuicji ekonomicznej firma PROVEMA osiągnęła kilkunastokrotnie większe wyniki finansowe niż w latach ubiegłych. Od września 2019 roku firma działa w Hiszpanii. W 2020 roku planuje rozpocząć działalność na Litwie, a w kolejnym etapie w Chorwacji i Bułgarii. W lutym otrzymała od KNF licencję Małej Instytucji Płatniczej oraz uruchomiła swoją aplikację mobilną

Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert. Ukończył Akademię im Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademię WSB. Doświadczenie zdobywał w takich firmach jak REINERTSEN, KB Electrotech, BIC Electric. El-Expert – firma z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem Leszka Zołotarskiego najważniejszym czynnikiem sukcesu jest skuteczne rozwiązywanie problemów klienta. Leszek Zołotarski został nagrodzony tytułem Ambasadora Gospodarki za konsekwentny rozwój działalność na zagranicznych rynkach. Firma ma  swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie.  Budowa firmy międzynarodowej od podstaw wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odwagi i konsekwentnej realizacji wizji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma BRAK ZDJĘCIA
2024-07-08 | 12:00

Brambles w pierwszej piątce rankingu TIME Najbardziej Zrównoważonych Firm

Grupa Brambles, do której należy CHEP – światowy lider obszaru logistyki łańcucha dostaw – została uznana przez magazyn TIME za jedną z najbardziej zrównoważonych firm na świecie. Czwarta lokata na liście 500
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla biznesu. Założenia drugiego będą znane na przełomie lipca i sierpnia

Pierwszy pakiet deregulacyjny, który ma wprowadzić daleko idące ułatwienia dla polskich przedsiębiorców, ma trafić pod obrady Sejmu na przełomie tego i przyszłego roku i wejść w życie z półrocznym vacatio legis, aby firmy miały czas przygotować się do zmian. – Taka od początku była nasza idea: żeby przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani – podkreśla dr Mariusz Filipek, pełnomocnik ministra rozwoju ds. deregulacji i dialogu gospodarczego. Jak wskazuje, procedowane zmiany w prawie gospodarczym to nie koniec – MRiT w planach ma już kolejne pakiety deregulacyjne. – Chcielibyśmy, żeby założenia drugiego wybrzmiały już pod koniec lipca, najpóźniej do połowy sierpnia – zapowiada.

Ochrona środowiska

Duża presja regulacyjna stanowi coraz większe obciążenie dla firm kosmetycznych. Branża obawia się utraty konkurencyjności na globalnym rynku

Europejska branża kosmetyczna mierzy się w ostatnich latach z regulacyjnym tsunami, obejmującym cały łańcuch wartości – od pozyskiwania surowców, przez projektowanie opakowań, składy, procesy produkcyjne i ślad węglowy swoich produktów, aż po etykiety i deklaracje marketingowe. Duża presja regulacyjna stanowi coraz większe obciążenie dla firm kosmetycznych, które muszą ponosić nakłady związane z dostosowywaniem się do nowych aktów prawnych. To zaś odbija się na konkurencyjności całego sektora – wskazuje stowarzyszenie Cosmetics Europe, które apeluje do nowego Parlamentu i Komisji Europejskiej o większe wsparcie dla innowacyjności i konkurencyjności europejskiego przemysłu kosmetycznego.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.