Komunikaty PR

Wyzwania dla Ambasadorów Gospodarki

2020-04-27  |  09:30

Instytut Biznesu przyznał w tym roku tytuły Ambasadora Gospodarki wyróżniającym się i zaangażowanym menedżerom.  Teraz ich firmy stanęły przed najtrudniejszym kryzysem. Jak radzą sobie nagrodzeni: Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej w firmie Provema, Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert i Robert Samczyk, prezes spółki Protech Motors

Pandemia stałą się realnym zagrożeniem nie tylko dla rynków lokalnych , ale światowej gospodarki. Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, która ma swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie podkreśla, że „To duża próba dla wszystkich. Wiele firm przejdzie przez różne formy kłopotów, od zakłóceń płynności po chroniczną niewypłacalność. Stworzą się zatory płatnicze, które niestety mogą mieć trwały charakter.”

Robert Samczyk z Protech Motors, firmy zajmującej się relokacją parków maszynowych, zakładów, fabryk, mówi „Część firm, niezależnie od ich wielkości może nie przetrwać tego kryzysu. Łatwiej będą mieli przedsiębiorcy finansujący swój rozwój ze środków własnych. My na szczęście należymy do tej grupy. Z kolei ci, którzy korzystają w szerokim zakresie z finansowania zewnętrznego i dźwigni operacyjnej będą mieć problem z obsługą swoich zobowiązań. Z całą pewnością przedsiębiorcy muszą liczyć na siebie.”

Optymizm wyczuwa się w wypowiedzi Bartosza Tomczyka z firmy Provema, polskiego fintechu z siedzibą w Katowicach „Przyznam, że jest to dla nas czas bardzo wytężonej pracy. Dzięki doświadczaniu, wykorzystaniu technologii i algorytmów sztucznej inteligencji szybko dostosowujemy nasz biznes do sytuacji rynkowej. Efekty naszych działań już obserwujemy i jestem przekonany, że podejmowane przez nas decyzje pozwolą nam realizować przyjęte strategie. Obecnie podjęliśmy zdecydowane działania, aby jak najszybciej dostosować się i wyeliminować potencjalne problemy, które stanęły nie tylko przed naszą branżą, ale całą gospodarką.  Jako fintech działający głównie on-line, komunikacja zdalna to nasze naturalne środowisko pracy.”

Firmy na szczęście nie poddają się i starają się jak najlepiej dostosować się do trudnej sytuacji. Robert Samczyk  z Protech Motors uspokaja: „Radzimy sobie całkiem nieźle, choć wielu naszych klientów ograniczyło produkcję lub tymczasowo zamknęło swoje zakłady. Niektóre firmy wprowadzają tymczasowe zakazy wstępu dla zewnętrznych firm podwykonawczych. Protech Motors pracuje, choć oczywiście zachowujemy wszelkie niezbędne środki ochrony naszych pracowników.”

Leszek Zołotarski z  firmy El-Expert opowiada: „Staramy się, aby przestój był okresem produktywnym. Wykorzystujemy ten czas na dokształcanie się, szczególnie w zakresie najnowszych technologii. Możemy zrobić mnóstwo rzeczy, na które zawsze brakowało czasu. Do wszystkiego staramy się podchodzić pozytywnie.” Ponadto podkreśla: „Najsilniejsi wytrzymają. Słabsi będą długo dochodzić do siebie, najsłabsi upadną albo już upadli. Na rynku będzie mniej rzetelnych pracodawców, na pewien czas może się skończyć rynek pracownika. Jednak z całą pewnością prywatny biznes będzie się odradzał bardzo dynamicznie.”

O przyszłości swojej branży mówi Bartosz Tomczyk z Provema: „Myślę, że obecna sytuacja i wprowadzone regulacje poddadzą dużej próbie wiele podmiotów z naszej branży. Wiele firm zawiesiło swoją działalność, część redukuje zatrudnienie. Pamiętajmy, że jesteśmy na początku pandemii i trudno przewidzieć jak długo potrwa i jakie będą jej skutki dla podmiotów z naszej branży, które nie zdołają na czas dostosować się do obecnej sytuacji”,

Nagrodzeni przez Instytut Biznesu tytułami Ambasadora Gospodarki:

Robert Samczyk, prezes Protech Motors. Ukończył GWSH im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Akademię WSB. Dzięki konsekwentnej realizacji przyjętej strategii biznesowej Protech Motors obecnie zatrudnia około 100 i współpracuje z największymi firmami przemysłowymi w Europie. Robert Samczyk doprowadził firmę do pozycji europejskiego lidera w swojej branży.

Bartosz Tomczyk, przewodniczący rady nadzorczej PROVEMA, polskiej firmy fintech z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach: HSBC i Millennium oraz  w firmie windykacyjnej EGB Investments SA i w banku BGŻ BNP Paribas. Był prezesem zarządu w firmie Gold Assets. Dzięki jego doświadczeniu w branży i wyjątkowej intuicji ekonomicznej firma PROVEMA osiągnęła kilkunastokrotnie większe wyniki finansowe niż w latach ubiegłych. Od września 2019 roku firma działa w Hiszpanii. W 2020 roku planuje rozpocząć działalność na Litwie, a w kolejnym etapie w Chorwacji i Bułgarii. W lutym otrzymała od KNF licencję Małej Instytucji Płatniczej oraz uruchomiła swoją aplikację mobilną

Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert. Ukończył Akademię im Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademię WSB. Doświadczenie zdobywał w takich firmach jak REINERTSEN, KB Electrotech, BIC Electric. El-Expert – firma z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem Leszka Zołotarskiego najważniejszym czynnikiem sukcesu jest skuteczne rozwiązywanie problemów klienta. Leszek Zołotarski został nagrodzony tytułem Ambasadora Gospodarki za konsekwentny rozwój działalność na zagranicznych rynkach. Firma ma  swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie.  Budowa firmy międzynarodowej od podstaw wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odwagi i konsekwentnej realizacji wizji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024 Biuro prasowe
2024-11-28 | 13:00

Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024

Maxi Zoo, lider w branży zoologicznej, zostało wyróżnione prestiżowym godłem „Friendly Workplace 2024” za swoje nowoczesne podejście do zarządzania relacjami z
Firma Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
2024-11-28 | 09:30

Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.

26 listopada br. Rada Nadzorcza FBSerwis S.A. podjęła decyzję o poszerzeniu składu Zarządu FBSerwis S.A. – spółki należącej do Grupy Budimex, zajmującej się gospodarką
Firma Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
2024-11-27 | 12:00

Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?

OPEX, CAPEX, ROI, ROE, ROCE, narzut, marża – znajomość finansowej terminologii nie powinna być zarezerwowana w firmie dla dyrektora finansowego czy członków zarządu. Finanse są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.