Zrównoważony rozwój w produkcji towarów luksusowych – czy jest możliwy?
Odpowiedzialność biznesu wobec najbliższego otoczenia i środowiska naturalnego to nie „jednorazowa akcja marketingowa”. To działania przypominające raczej serię drobnych kroków, które dopiero w ujęciu całościowych „robią różnicę”. Jak produkcja dóbr luksusowych może ograniczać swój negatywny wpływ na środowisko i angażować się w większą troskę o swoje otoczenie? Czy zrównoważony rozwój jest obecnie standardem funkcjonowania, czy sztucznie nadmuchanym mitem, mającym niewiele wspólnego z rzeczywistością? Sprawdziliśmy.
Czym jest zrównoważony rozwój w produkcji dóbr luksusowych?
Coraz więcej firm oferujących dobra luksusowe deklaruje podejmowanie działań w ramach zrównoważonego rozwoju, czyli szacunku gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, światowi liderzy zaczęli intensywnie zmieniać swoje portfolio oraz stosowane technologie produkcji tak, by jeszcze intensywniej podnosić jakość oferowanych produktów i doświadczeń zakupowych.
- W Diora Acoustics wychodzimy z założenia, że marki luksusowe powinny dążyć do tego, by doświadczenia użytkowników ich produktów były autentycznie wyjątkowe i trwałe. Wymaga to oczywiście innowacyjnego podejścia do biznesu, kreatywności i wielkiej wyobraźni. Świat dźwięków to niezwykle delikatna materia. Każdy z nas posiada inną wrażliwość dźwiękową, poczucie estetyki oraz własne predyspozycje odbioru muzyki. Naszym celem jest dążenie do perfekcji w każdym detalu, z poszanowaniem tradycyjnego rzemiosła – zauważa Paweł Nowakowski, Dyrektor Produkcji marki Diora Acoustics.
Zrównoważony rozwój można realizować w ramach pięciu obszarów, który stanowią ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo. Wszystkie obszary można sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest budowa lepszego świata dla kolejnych pokoleń. Realizacja tego celu jest jednak niemożliwa bez współpracy sektora prywatnego, społeczeństwa oraz podmiotów stanowiących prawo.
Jak rodzime marki realizują ideę zrównoważonego rozwoju?
Najwięcej oczekuje się zwykle od najlepszych – marek, które oferują produkty premium. Przykładem może być stosunkowo nowa polska marka Diora Acoustics, wyrosła na gruncie znanej i cenionej Diora Świdnica, wieloletniego dostawcy zestawów oraz obudów głośnikowych najlepszych producentów na świecie. Celem Diora Acoustics jest tworzenie sprzętu Hi-End, który nie tylko spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów, ale także wprowadzi na rynek zupełnie nowe standardy jakości dźwięku.
Wprowadzając na rynek kolejne linie produktów, Diora Acoustics podchodzi do projektowania i produkcji w sposób przemyślany, nowatorski i odpowiedzialny. Stosowanie konkretnych materiałów, które nie przekraczają określonych norm ekologicznych oraz korzystanie z potencjału najnowocześniejszych technologii, szanujących dostępne zasoby wody i jakość powietrza, to tylko przykłady działań, które znacząco wpływają na efektywność produkcji i realizację celów biznesowych firmy. Dbałość o każdy detal i precyzja działania skutkują najwyższą jakością, tak docenianą przez klientów na całym świecie.
- Nasze zestawy głośnikowe to coś więcej niż tylko masowo produkowane urządzenia do odsłuchu. To portal pozwalający przenosić się w zupełnie inny wymiar doświadczania dźwięków - podkreśla Paweł Nowakowski z Diora Acoustics. - Każdy produkt, który wychodzi spod naszych rąk, jest wynikiem zaawansowanych badań i testów, których celem jest dostarczanie użytkownikom naprawdę niezapomnianych doznań muzycznych w najczystszej i najbardziej autentycznej formie.
W Diora Acoustic większość pracy na liniach produkcyjnych prowadzona jest ręcznie lub półautomatycznie. Wszystkie prace koncepcyjne oraz komponenty, z których powstaje sprzęt, wytwarzane są wyłącznie na terenie Europy. Takie podejście do produkcji to ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju, gwarancja najwyższej jakości, ale również oryginalności i unikatowości każdego oferowanego produktu.
Zrównoważony rozwój – standard czy mit?
Zrównoważony rozwój można realizować m.in. poprzez ograniczenie zużywania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych oraz eliminowanie surowców niebezpiecznych lub toksycznych dla środowiska. Ale nie tylko. Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju jest społeczeństwo i dążenie do zapewnienia ludziom poczucia dobrobytu i bezpieczeństwa poprzez zapewnienie właściwych warunków pracy i sprawiedliwego wynagrodzenia.
Coraz więcej klientów marek luksusowych zwraca uwagę na realizację wspomnianych celów, zmuszając ulubionych producentów do podejmowania często rewolucyjnych zmian. Klienci są w stanie płacić więcej, zyskując pewność, że firmy z których usług lub dóbr korzystają, działają w sposób etyczny i odpowiedzialny. Kupując bowiem określony przedmiot, reprezentują poprzez swój wybór konkretny styl życia i status społeczny, z którym świadomie się utożsamiają.
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.