Komunikaty PR

Freelance w trudnych czasach. Tak ochronisz swoje pieniądze

2022-09-26  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Jesteś freelancerem i zarabiasz w euro, dolarach lub funtach? Podpowiadamy, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym nie stracić, a nawet zyskać.

Grafik, tłumacz, fotograf, specjalista IT czy od mediów społecznościowych, analityk rynku, muzyk, projektant. W tych i wielu innych zawodach można z powodzeniem zarabiać zagranicą jako freelancer, pracując całkowicie zdalnie lub dojeżdżając na miejsce po to, by realizować konkretne zlecenia.

Ma to swoje zalety, bo zarabia się w „twardej” walucie, można też liczyć na stawki wyższe niż za podobną pracę w kraju. Rozliczenia też nie są dziś problemem. Zleceniodawca po prostu przelewa wynagrodzenie na wskazane konto, na podstawie faktury lub rachunku. I na to warto zwrócić uwagę, bo ostatecznie można otrzymać mniej lub więcej polskich złotych.

 

Jak to możliwe?

Zleceniodawca np. z Niemiec przelewa nam euro i najlepiej byłoby korzystać z tych pieniędzy bez wymiany. Ale w Polsce potrzebujemy złotówek. Jeśli nasze konto jest złotówkowe, bank automatycznie dokona przewalutowania. Podobnie robi z pieniędzmi z naszego konta, gdy dokonujemy zakupu lub pobieramy pieniądze z bankomatu za granicą.

Rzecz w tym, że każde przewalutowanie w banku kosztuje. Jeśli freelancer otrzymuje za swoją pracę np. 10 000 euro, to przeliczenie na złotówki następuje po kursie banku, a dodatkowo w grę wchodzi jeszcze prowizja (w praktyce marża) banku.

Niestety w przypadku wymiany walut w bankach trzeba się liczyć z tym, że będzie to kilka procent od wartości transakcji. A jeśli ktoś otrzymuje w ten sposób wynagrodzenie regularnie, w skali roku robią się z tego znaczące sumy. Kto chce dokładnie poznać koszty takiej transakcji w swoim banku, powinien skrupulatnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.

Jak zauważa Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej, warto to zrobić, by móc porównać oferty wymiany walut. –  Kursy wymiany w bankach są różne i niekoniecznie korzystne w porównaniu do rynkowej oferty. Każdy bank na własną rękę ustala tak zwany spread, czyli różnicę między ceną sprzedaży, a ceną kupna danej waluty. Te różnice mogą być naprawdę duże – mówi Jakub Balcerzak. – W Amronet.pl można założyć bezpłatne konto, na które zostanie przelane wynagrodzenie w obcej walucie. Klient w każdej chwili może przewalutować potrzebną kwotę po atrakcyjnym kursie i wpłacić na swoje złotówkowe konto. Pieniądze będą bezpieczne na wirtualnym koncie klienta, na którym może przechowywać swoje środki – dodaje.

Można bez spreadu

Można też założyć konto walutowe (choć jego utrzymanie będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych miesięcznie), wtedy bank obcej waluty nie zamieni automatycznie na złotówki. Ale problem, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym niepotrzebnie nie stracić, pozostanie. Co można zrobić? Można wykorzystać platformę taką, jak Amronet.pl do przelewania środków z zagranicy na bezpłatny wirtualny rachunek. Przelew odbywa się na rachunek waluty platformy z adnotacją naszego indywidualnego numeru identyfikacyjnego, dostępnego po założeniu konta. Dzięki temu system rozpozna środki i przypisze je na właściwy rachunek wirtualny.

Wymiana wspomnianych 10 000 euro na jednej z internetowych platform wymiany to nawet 8% zysku w porównaniu do tej samej transakcji przeprowadzonej w banku. Jak to działa? – Wymiana waluty w kantorze internetowym to nowocześniejszy, bardziej przejrzysty i prosty w obsłudze model wymiany. Ale najważniejsze dla użytkowników jest to, że minimalizujemy koszty transakcji – mówi dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl. Jak dodaje, kantor internetowy nie stosuje spreadu, a prowizję ustala na niskim poziomie do 0,22 %.

Kursy walut zależą u nas od ofert użytkowników i można je analizować na bieżąco. Natomiast ten mechanizm daje nam pewność, że zawsze będziemy konkurencyjni w stosunku do propozycji rynku bankowego – podsumowuje Jakub Balcerzak.

W ten sposób można wymieniać złotego w parach z euro, dolarem amerykańskim, funtem brytyjskim i frankiem szwajcarskim, czyli najpopularniejszymi walutami „rozliczeniowymi” w biznesie.

 

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest jednym z produktów grupy Payholding International, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut z możliwością integracji z SAP Business One.

Podmiot licencjonowany:
Payholding International sp. z o.o. 0000760715 Licencja Komisji Nadzoru Finansowego MIP 87/2020
Operator walutowy:
Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Bitget
2025-07-21 | 09:00

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutam. Ponad jedna trzecia użytkowników portfeli
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.