Fundacja Avalon dołącza do apelu „Wybory Dostępne dla Wszystkich” Rzecznika Praw
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Dyrektor Generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies podpisał 6 czerwca 2023 roku apel Rzecznika Praw Obywatelskich „Wybory Dostępne dla Wszystkich”. Do koalicji dołączyły również inne uznane organizacje, m.in. Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacja Kultura bez Barier czy Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Wśród głównych postulatów apelu znajdują się:
· uwzględnianie osób z niepełnosprawnościami wśród kandydatów na posłów i senatorów,
· informowanie osób z niepełnosprawnościami o możliwości korzystania z dodatkowych uprawnień w trakcie wyborów,
· informowanie o alternatywnych formach głosowania, takich jak głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne czy korzystanie z nakładki w alfabecie Braille’a,
· dostosowanie lokali wyborczych do osób z niepełnosprawnościami oraz przeszkolenie komisji wyborczych w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami,
· prowadzenie transmisji telewizyjnych i audycji radiowych z wysokiej jakości audiodeskrypcją, zgodnymi ze standardami napisami oraz tłumaczeniem na PJM,
· zapraszanie osób z niepełnosprawnościami do prowadzonych w mediach debat;
· przygotowanie programów wyborczych i prowadzenie stron internetowych komitetów w różnych formach, np. z zastosowaniem formatu łatwego do czytania i rozumienia (ETR).
Do realizacji postulatów nawoływani są nadawcy telewizyjni i radiowi, komitety wyborcze, władze lokalne, Państwowa Komisja Wyborcza oraz organizacje społeczne.
Osoby z niepełnosprawnościami chcą głosować i być wybierani do różnych władz
Zbliżają się jesienne wybory parlamentarne. Fundacja Avalon planuje ponowne przeprowadzenie kampanii profrekwencyjnej skierowanej do osób z niepełnosprawnościami. Trzy lata temu organizacja przeprowadziła akcję pod hasłem “Twój głos ma moc”, podczas której zachęcała do udziału w wyborach prezydenckich. Fundacja Avalon wciąż chce przekonywać osoby z niepełnosprawnościami, że głosowanie warto postrzegać nie tylko jako prawo, lecz także jako obywatelski obowiązek.
“Fundacja Avalon dołączyła do inicjatywy RPO, ponieważ obywatelska aktywność jest kluczowa dla budowania podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami. Idea apelu jest dla nas bardzo ważna, ponieważ wpisuje się w jeden z najważniejszych celów naszej działalności, jakim jest przeciwdziałanie wykluczeniu i dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Wybory są świętem demokracji. Osoby z niepełnosprawnościami chcą i mają prawo oddawać głosy oraz reprezentować własne interesy na równi z innymi. “ - mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.
Organizacja zachęca wszystkich do dołączenia do apelu “Wybory Dostępne dla Wszystkich”.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.