Komunikaty PR

Fundacja buduje szkołę w Poznaniu. To pierwsza taka inwestycja w Polsce

2022-08-05  |  12:20
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

-- zdjęcia: Paweł Hoffmann --

To pierwszy w Polsce przypadek, kiedy niezależna instytucja, fundacja, buduje publiczną, rejonową szkołę na własny koszt. Już we wrześniu przyszłego roku zabrzmi pierwszy dzwonek w nowoczesnej szkole na poznańskim Fabianowie, którą na przekazanym przez miasto gruncie buduje fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty.

Nowoczesny budynek z 16 klasami na dwóch piętrach. Co najmniej 275 nowych, bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków w szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw, tor rowerowy i duży parking – tak już wkrótce wyglądać będzie odnowiona szkoła Specto na poznańskim Fabianowie.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała 5 sierpnia umowę z Santander Bank Polska na kredyt, który pozwoli sfinalizować rozbudowę szkoły i przedszkola. Umowa opiewa na kwotę 14 miliona złotych. Łączna wartość inwestycji to prawie 18 milionów złotych.

- Dzięki umowie z Santander Bank Polska na Fabianowie powstanie nowoczesna placówka, spełniająca najwyższe standardy. Będzie mogła nareszcie przyjąć wszystkich chętnych uczniów i przedszkolaki, dla których w obecnym budynku brakowało już miejsca - cieszy się Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Ze szkolnej infrastruktury: placu zabaw czy toru rowerowego, będą mogli korzystać również mieszkańcy osiedla Fabianowo-Kotowo. Chcemy, żeby nowa szkoła stała się lokalnym, otwartym centrum rekreacji i sportu.

Pionierski Poznań. Pierwsza taka szkoła w Polsce

Rozbudowa szkoły Specto jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, realizowanym przez fundację oświatową w Polsce. To pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła budowana jest na koszt podmiotu niesamorządowego. Tak w szkole, jak i w przedszkolu, nauka będzie bezpłatna. Jak w każdej publicznej placówce, finansowana będzie z subwencji oświatowej.

- Szkoła na osiedlu Fabianowo-Kotowo przetrwała na mapie miasta, w ramach miejskiej sieci obwodowych szkół publicznych, tylko dzięki zaangażowaniu Fundacji i jej współpracy z władzami miasta, środowiskami lokalnymi i Radą Osiedla - komentuje Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Ogólnopolski Operator Oświaty nie tylko tworzy w tym miejscu placówkę z atrakcyjną ofertą, przyciągającą uczniów, ale podjął starania by obiekt unowocześnić i rozbudować. To projekt nowatorski i odważny, bo nikt wcześniej nie zdecydował się ponieść takiego ryzyka, przede wszystkim finansowego, w kontekście placówki publicznej i obwodowej, w dodatku położonej z dala od centrum miasta.

Ogólnopolski Operator Oświaty ma duże doświadczenie w budowie przedszkoli w całej Polsce, jednak skala inwestycji w Poznaniu jest jak dotąd największa ze wszystkich. Jest też kolejnym projektem fundacji, w który zaangażował się Santander Bank Polska.

- Santander Bank Polska jest bankiem, który działa odpowiedzialnie. Oprócz udzielania wsparcia finansowego klientom biznesowym angażujemy się w inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczności lokalne - podkreśla Tomasz Cudziło, dyrektor Centrum Klienta Korporacyjnego Santander Bank Polska. - Dlatego cieszymy się, że możemy być częścią lokalnego i tak wyjątkowego projektu edukacyjnego w Poznaniu, z którego korzyści będą czerpać nie tylko pokolenia małych uczniów, ale też wszyscy mieszkańcy tego miasta.

Thriller z happy endem i spełniona obietnica

Podpisanie umowy jest symboliczną kropką nad i w historii, trwającej już prawie 15 lat. Szkole podstawowej nr 52 na poznańskim Fabianowie w 2008 roku groziła likwidacja. Za mało dzieci, budżet placówki starczający na pokrycie 70% potrzeb, stan budynku wymagający remontu. Wydawało się, że nic już nie da się zrobić i prawie setkę dzieci czeka szukanie nowej szkoły.

Rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Fabianowa, szukając sposobu na uratowanie szkoły, zwrócili się o pomoc do fundacji Familijny Poznań (dziś: Ogólnopolski Operator Oświaty). Fundacja przygotowała plan naprawczy dla szkoły i zaoferowała miastu przejęcie obowiązków organu prowadzącego. Zadeklarowała poprowadzenie szkoły, uatrakcyjnienie oferty zajęć, uruchomienie przedszkola i dała gwarancję zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli i pracowników.

Porozumienie udało się podpisać w ciągu kilku miesięcy. Szkoła dostała drugie życie i szybko zaczęła zdobywać popularność. Fundacja wykorzystała jej duży potencjał, czyli powstające w okolicy osiedla. Liczba uczniów podwoiła się w ciągu roku. Szybko okazało się, że tak niedawne jeszcze pomysły likwidacji trzeba było zamienić na plany rozbudowy.

Tu jednak pojawił się kłopot. Żeby uzyskać kredyt na rozbudowę szkoły, fundacja musiała być właścicielem budynku i gruntu. Rozmowy i negocjacje z miastem trwały aż osiem lat. Ostateczna decyzja zapadła w grudniu 2018.

- Wtedy mogliśmy ruszyć z planowaniem prac. Pierwszą łopatę wbiliśmy w ziemię w maju tego roku - opowiada Monika Kremser, nadzorująca inwestycję w imieniu fundacji. - Czekając na decyzję o przyznaniu kredytu, finansowaliśmy prace z własnych środków. Dzięki temu fundamenty są już wylane, a mury powoli pną się do góry. Teraz zdecydowanie przyspieszą.

- To dla nas wszystkich bardzo ważny moment - podkreśla Mateusz Krajewski. - Deklarację zbudowania nowej, większej i nowoczesnej szkoły na Fabianowie złożyliśmy mieszkańcom wiele lat temu. Cieszę się, że władze miasta nam zaufały. Że dzisiaj mogę w końcu powiedzieć: wszystkie przeciwności pokonane. Dotrzymujemy słowa.

Ogólnopolski Operator Oświaty od ponad 20 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację, uczy się ponad 6000 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.