Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce
MAGNIFICO MARKETING&PR CONSULTANTS
WAŁ MIEDZESZYŃSKI 608a
03-988 WARSZAWA
karolina|magnifico.com.pl| |karolina|magnifico.com.pl
609776612
www.magnifico.com.pl
Kancelaria Finansowa LEX prowadzi licznik fundacji rodzinnych dzięki któremu możliwe jest szczegółowe śledzenie trendów związanych fundacjami rodzinnymi w Polsce.
Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które ma spełnić dwa fundamentalne cele – zapewnić ciągłość biznesu oraz ochronę majątku. Realizacji tych zadań towarzyszy przekazanie majątku w sposób uporządkowany i zgodny z wartościami rodzinnym.
Fundacja rodzinna w Polsce zyskuje na popularności. Ponad rok temu w życie weszło prawo umożliwiające ustanowienie fundacji rodzinnej, a od tego momentu prawie 1200 fundacji zostało zarejestrowanych i złożono ponad 2000 wniosków o rejestrację. Oznacza to, że czekają na rozpatrzenie kolejne wnioski o wpis do rejestru fundacji rodzinnych nowych podmiotów.
Fundacja rodzinna jest wyjątkową instytucją o całkowicie prywatnym charakterze, która ma za zadanie gromadzenie mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Dzięki fundacji rodzinnej można zdefiniować, w jaki sposób skarbiec rodziny będzie zarządzany i jak ma służyć kolejnym pokoleniom. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić ciągłość działalności firmy po swoim odejściu.
- Czekaliśmy bardzo długo na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej, ale biorąc udział w pracach nad ustawą chyba nikt z ekspertów nie zakładał tak dużej popularności fundacji rodzinnej. To świadczy wyłącznie o tym, że fundacja spełnia swoje zadanie, a potrzeba zabezpieczenia biznesu i majątku jest bardzo wyraźna wśród polskich przedsiębiorców – mówi doktor nauk prawnych Małgorzatą Rejmer, Nestorka w Kancelarii Finansowej LEX specjalizującej się w obsłudze i doradztwie firmom rodzinnym. – Trend ten jest tak wyraźny i ciekawy, że zdecydowaliśmy się na uruchomienie licznika fundacji rodzinnych – dodaje.
Licznik zawiera informacje o zarejestrowanych fundacja rodzinnych i złożonych wnioskach. Uwzględnia także liczbę fundacji rodzinnych wykreślonych z rejestru oraz odmów w rejestracji, ale są to w tej chwili zdarzenia marginalne.
Fundacje rodzinne pozwalają na osiągnięcie pewnego stopnia anonimowości w kwestii zarządzania majątkiem, co może być istotne dla przedsiębiorców. Dużą zaletą fundacji rodzinnych jest również możliwość ograniczenia odpowiedzialności przed ewentualnymi roszczeniami wierzycieli bądź sporami rodzinnymi. Wspomniane kwestie nie stanowią przeszkody jednak w gromadzeniu danych o fundacjach rodzinnych i ich analizie. Licznik fundacji rodzinnych nie obejmuje bowiem danych, o konkretnych fundatorach ale zbiorowe dane statystyczne.
- Sami od prawie ćwierć wielu prowadzimy projekty sukcesyjne. Interesujące jest dla nas także spojrzenie globalne. Wierzymy, że fundacje rodzinne na stałe wpasują się w krajobraz polskiej gospodarki. Tym bardziej ciekawe jest jak dalej będzie przebiegł ten proces i jakie trendy mogą się jeszcze zarysować poza widocznym już ogromnym zainteresowaniem na samym początku – mówi doktor nauk prawnych, radca prawny Dawid Rejmer, Sukcesor w Kancelarii Finansowej LEX. Fundacja rodzinna to nie tylko sposób na zapewnienie kontynuacji działalności pojedynczych przedsiębiorstwa, ale także zapewnienia warunków do rozwoju całej gospodarki – dodaje.
Kancelaria Finansowa LEX od lat specjalizuje się w pomaganiu przedsiębiorcom w budowaniu bezpiecznego biznesu na lata – takiego, który skutecznie zostanie przekazany następnemu pokoleniu i będzie źródłem rodzinnej satysfakcji i korzyści przez lata.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.