Komunikaty PR

Fuzja i Flow czyli idee 15-minutowego miasta w praktyce

2024-08-13  |  16:10
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Do pobrania docx ( 2.13 MB )

Łódź to niezwykłe miasto łączące ponad sześć wieków historii z nowoczesnością. Jej dynamiczny rozwój na przestrzeni ostatnich lat spowodował, że obecnie postrzegana jest jako jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Polsce oraz dobre miejsce do życia. Co jest kluczem do funkcjonowania miasta przyszłości? Przede wszystkim strategia dewelopera oparta na odpowiedzialności za współtworzenie wielofunkcyjnych oraz przyjaznych dla ludzi i środowiska obszarów, powstających zgodnie z ideą regeneracji oraz koncepcji miasta 15–minutowego.

Przykładem tego typu inwestycji są dwa flagowe projekty realizowane w Łodzi przez firmę Archicom – Fuzja, czyli rewitalizacja 8 ha pofabrycznego terenu rodziny Scheiblerów oraz Flow, nowoczesne miejsce do życia, pracy i spędzania wolnego czasu zlokalizowane w samym sercu Nowego Centrum Łodzi. Obie inwestycje dzięki innowacyjnym rozwiązaniom spotkały się z bardzo dobrym odbiorem rynku. Cztery nowe budynki mieszkalne w Fuzji zostały wyprzedane. Natomiast pierwszy etap Flow, który trafił do sprzedaży kilka miesięcy temu osiągnął sprzedaż na poziomie blisko 50%.

Już teraz 60% osób mieszkających w Polsce wybiera do zamieszkania miasto (dane GUS). Ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 (stworzony przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością), określający najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast przedstawia, że w perspektywie 30 lat w dużych miastach 15-minutowych zamieszka ponad 80% Polek i Polaków.  Tworzenie dobrych miejsc do życia w mieście stanowi zatem jedno z podstawowych wyzwań, przed którym stoją obecnie deweloperzy.

Autor idei miast 15-minutowych, Carlos Moreno, zwraca uwagę, że kluczowym elementem koncepcji jest kreowanie lub przekształcanie przestrzeni miejskich w sposób zdecentralizowany i rozproszony, tak by zapewnić społeczności rozbudowaną ofertę handlowo-usługową oraz infrastrukturę komunikacyjną na stosunkowo niewielkim obszarze. Równie ważny jest komfort życia rozumiany obecnie nie tylko na poziomie dostępnych dla mieszkańców wygód, ale także związany ze strefą psychiczną i dobrostanem, na który wpływają relacje z innymi ludźmi, czy bliskość przyrody. Ogromnym wyzwaniem jest również likwidacja betonowych miejskich wysp ciepła oraz dekarbonizacja.

- Idea miast 15-minutowych zakłada tworzenie przestrzeni miejskich w sposób policentryczny, umożliwiając społeczności nie tylko zamieszkiwanie, ale także pracę, odpoczynek, kontakt z naturą, integrację sąsiedzką czy też nieograniczony dostęp do punktów handlowo-usługowych. Wierzymy w tę koncepcję, co potwierdzają nasze łódzkie inwestycje – Fuzja, którą realizujemy w formacie destinantion wspólnie z Echo Investment oraz Flow – nowoczesny projekt mieszkaniowy powstający w Nowym Centrum Łodzi. Kreowanie miast w mikroskali, na wyciągnięcie ręki było w naszym DNA od zawsze. Projektując inwestycje czerpiemy z trendów współczesnej urbanistyki, takich jak ekologia, ekonomia współdzielenia czy zrównoważona mobilność miejska. Tym samym dbamy o to, aby najważniejsze dla mieszkańców punkty były w pełni dostępne w ramach zdekarbonizowanych środków transportu – pieszo, rowerem czy komunikacją publiczną. Fuzja i Flow w pełni realizują te zadania mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom.

 

Zmiana stylu życia

Ludziom do osiągnięcia szczęścia w kontekście miejsca zamieszkania nie wystarczają już tylko przysłowiowe „cztery ściany”. W 15-minutowych miastach przyszłości stawiamy na coś więcej. Potrzebujemy przestrzeni nie tylko do mieszkania, ale także do pracy, spędzania wolnego czasu w otoczeniu zieleni oraz na wydarzeniach i atrakcjach kulturalnych. Ważna jest bliskość sklepów, usług, restauracji i kawiarni. Chcemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. I takie rozwiązanie oferuje Fuzja. Na 8 ha rewitalizowanego terenu znajdują się dwa biurowce oraz nowoczesna przestrzeń coworkingowa – CitySpace. Dostępne jest przedszkole i żłobek oraz usługi, a już niedługo w historycznych budynkach otworzą się restauracje. Podobnie powstająca w Nowym Centrum Łodzi inwestycja Flow zaoferuje przyszłym mieszkańcom również miejsca do komfortowej pracy, odpoczynku oraz liczne sklepy i restauracje, a także atrakcje dostępne po sąsiedzku w naukowo – kulturalnej instytucji EC1 – Miasto Kultury.

W mieście 15-minutowym ogromną rolę odgrywa dobra komunikacja i możliwość wyboru – komfort poruszania się ekologicznym transportem miejskim, rowerem, hulajnogą czy pieszo. Z Fuzji zlokalizowanej przy najważniejszych łódzkich arteriach – między ulicami Piotrkowską, Milionową, Tymienieckiego i Kilińskiego - dotrzemy wszędzie szybko i komfortowo dzięki bliskości przystanków miejskiej komunikacji oraz pieszym i rowerowym przejściom dostępnym zarówno od północnej, jak i południowej strony inwestycji. Nowy wymiar ekologicznej komunikacji po mieście wyznacza projekt Flow, powstający tuż obok jednego z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie – Łódź Fabryczna oraz licznych przystanków komunikacji miejskiej. Przyszli mieszkańcy będą mieli tu także do dyspozycji stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz możliwość korzystania z dedykowanego transportu dwukołowego.

 

Zielone przestrzenie i lokalna społeczność

Współczesne aglomeracje muszą zmierzyć się z problemami klimatycznymi i społecznymi. Koncepcja miast 15-minutowych proponuje rozwiązania, które mogą uczynić życie w miejskich przestrzeniach bardziej zrównoważonym, inkluzyjnym i przyjaznym. Miasto przyszłości stawia sobie za cel likwidację wysp ciepła i obniżenie temperatury. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności. Ogrody Anny położone w sercu Fuzji przy zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera to przykład nowego spojrzenia na kreowanie miejskich przestrzeni. Nie jest to bowiem standardowa przestrzeń wspólna, a nastrojowe miejsce podzielone na strefy i zagospodarowane zielenią. Znajduje się tu obszar z młodym drzewostanem, na którym zasadzonych zostało 45 drzew, a całość dopełniają trawniki, krzewy, a także pobudzający wyobraźnię najmłodszych kreatywny plac zabaw. Ogrody Anny w Fuzji to współczesna interpretacja nowego, miejskiego dziedzińca, gdzie zieleń współistnieje z otoczeniem w niewymuszony sposób, a miejsca odpoczynku i relaksu pozwalają na spotkania i tworzenie sąsiedzkich więzi. Równie istotną rolę zieleń będzie odgrywać we Flow. Po zakończeniu prac pojawi się tu woonerf z wyższymi roślinami i drzewami w jego centralnej części oraz bujnymi ogrodami fasadowymi o zróżnicowanej wysokości, będą to m.in. trawy, krzewy i niższe drzewa. Zieleń oddzielać będzie też budynki mieszkalne od ulic i ruchu. Na terenie Flow powstanie również park kieszonkowy, w którym znajdzie się też plenerowa siłownia, plac zabaw, ławeczki i altanki do spotkań, a także organizacji wydarzeń kulturalnych. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli retencjonować deszczówkę, wpłynie na regulację temperatury oraz dodatkowo wyciszy przestrzeń.

- Codzienna bliskość z naturą i przestrzenie sprzyjające socjalizacji umożliwiają swobodny kontakt z innymi osobami. Otwartość terenów zielonych służy integracji społeczności i przeciwdziała wykluczeniom. Dzięki wprowadzeniu koncepcji miast 15-minutowych mieszkańcy zyskują łatwiejszy dostęp do usług, rekreacji i pracy, co pozwala na bardziej zrównoważony i wygodny tryb życia. Co ważne, inwestycje w takie projekty stymulują również rozwój lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i wspierając lokalnych przedsiębiorców. W ten sposób miasta stają się bardziej odporne na kryzysy i są lepiej przygotowane na przyszłe wyzwaniapodsumowuje Waldemar Olbryk, prezes zarządu w Archicom.

 

Fuzja to flagowa inwestycja Echo Investment prowadzona w centrum Łodzi na terenie dawnych zakładów fabrycznych Karola Scheiblera. Wielofunkcyjny projekt powstaje na obszarze 8 ha w otoczeniu historycznej zabudowy, która zyska nowe funkcje. Inwestycja po wielu latach od upadku zakładów Uniontex powraca do Łodzi jako pełnoprawna część miasta z ofertą kulturalną, rozrywkową, gastronomiczną, usługowo – handlową, a także budynkami mieszkalnymi, nowoczesną powierzchnią biurową, miejskim placem (Ogrody Anny) i otwartymi, zielonymi terenami wspólnymi. Łącznie na 8 ha zlokalizowane będą 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne. Za część mieszkaniową inwestycji odpowiedzialny jest Archicom, należący do Grupy Echo Investment.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić

65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.

Transport

Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów

Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.

Polityka

M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne

Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.