GK RAFAMET podsumowuje 2021 rok
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Pomimo bardzo trudnych warunków funkcjonowania w pandemicznym otoczeniu gospodarczym w minionym roku zarówno RAFAMET S.A. jak i cała Grupa Kapitałowa RAFAMET zdołały wypracować zyski. Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. odzyskała rentowność zarówno na poziomie sprzedaży wyrobów jak i z działalności gospodarczej i to pomimo dwukrotnej poważnej awarii pieca odlewniczego. - Chcieliśmy osiągnąć lepsze wyniki za rok 2021 ale i z tych musimy się cieszyć biorąc pod uwagę szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze, które na nas oddziaływało oraz wydarzenia o charakterze nadzwyczajnym – wyjaśnia E. Longin Wons, Prezes RAFAMET S.A.
Cele na przyszłość
Agresja militarna Rosji na Ukrainę oraz oddziaływanie koronawirusa na gospodarkę światową oraz krajową również w 2022 są faktami. W roku bieżącym będziemy jednak w dalszym ciągu realizowali takie przedsięwzięcia gospodarcze, które są zgodne z kierunkami nowej polityki przemysłowej kraju, w tym przede wszystkim poprzez aktywność w sferze projektów innowacyjnych oraz inwestycyjnych. - W tym roku wdrożone do produkcji zostaną, podpisane w 2021 roku, inwestycje maszynowe, których celem jest usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy – tłumaczy E. Longin Wons, zaznaczając jednocześnie, że cele te są wypadkową strategii firmy i posiadanego portfela zamówień handlowo – produkcyjnych. - Chcemy, aby innowacje oraz inwestycje były strategicznymi wyzwania rozwojowymi dla firmy – mówi Prezes RAFAMET S.A.
W 2021 r. większą część swoich przychodów podmioty Grupy Kapitałowej RAFAMET zrealizowały na rynkach zagranicznych. Sprzedaż na te obszary wyniosła około 86% ogółu sprzedaży Grupy (w 2020 r. wielkość sprzedaży eksportowej wynosiła około 65% ogółu sprzedaży). Wyroby GK RAFAMET trafiły do Chin, Czech, Francji, Turcji, Niemiec, Singapuru oraz na Węgry.
Uzupełniająco należy podać, że w dalszym ciągu istotnym zdarzeniem, które będzie rzutować na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej jest umowa zawarta pomiędzy spółką zależną Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przez NCBiR realizacji projektu pt.: „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych do produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive” - W konsekwencji zawartej umowy RAFAMET S.A. dokonał zakupu kilku maszyn i urządzeń do obróbki, co powoduje określone wydatki finansowe z jednej strony ale również oczekiwany jest wzrost przychodu spółki dominującej z tytułu świadczonych usług obróbki skrawania w kolejnych latach - wyjaśnia E. Longin Wons.
Wojna na Ukrainie
Ze względu na atak militarny Rosji na Ukrainę RAFAMET S.A. rozpoczął działania zmierzające do definitywnego wycofania się z udziału w polsko-rosyjskiej spółce j.v. STANRUS-RAFAMET z siedzibą w Moskwie. Firma zaniechała wszelkiej działalności akwizycyjnej i ofertowej na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Dramatycznie trudna sytuacja w Ukrainie wywołana agresją na ten kraj ze strony Rosji spowodowała już nie ryzyko, a pewność co do utraty potencjalnych zamówień i kontraktów, które w 2021 roku były przygotowywane pod względem technicznym i ofertowym na rynki ukraiński, łotewski, rosyjski oraz białoruski – dodaje Prezes RAFAMET S.A.
W obecnej chwili nie jest możliwy do oszacowania wpływ trwania pandemii koronawirusa oraz rozpoczętej wojny w Ukrainie na sytuację finansową GK RAFAMET w roku 2022. Jednakże należy pokreślić, że wpływ koronawirusa na sytuację finansową był w roku 2021 bardzo ograniczony. Spółka liczy na znaczącą poprawę sytuacji w zakresie znoszenia restrykcji wynikających z COVID-19.
Spółka wskazała, że czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięcie przez Grupę Kapitałową RAFAMET wyników w następnych latach to m.in.: sytuacja geopolityczna na świecie, następstwa gospodarczo – polityczne wynikające z agresji militarnej Rosji na Ukrainę, możliwości zagwarantowania płynności GK na przestrzeni całego roku rozliczeniowego, zakres oraz długość kryzysu wywołanego COVID-19, utrzymanie rentowności na sprzedaży odlewów oraz poprawa rentowności sprzedaży obrabiarek, terminowa realizacja podpisanych kontraktów i uzyskanie dodatniej marży na sprzedaży, a także efektywne wykorzystanie parku maszynowego.
***
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym oraz hutniczym. Udział eksportu w sprzedaży ogółem to około 68-85 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010 zł.
* * *
Kontakt:
www.rafamet.com.pl
Magdalena Matusik
magdalena.matusik@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. kom. 690 449 064
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.