Global Hydrogen i Podkarpacka Dolina Wodorowa będą rozwijać produkcję wodoru
Opracowująca technologie wodorowe i notowana na rynku NewConnect spółka Global Hydrogen, dołączyła do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, tworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego, prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
Przystąpienie do Podkarpackiej Doliny Wodorowej to kolejny ważny krok w rozwoju Global Hydrogen. Ma on istotne znaczenie w kontekście wzmocnienia pozycji spółki na rynku alternatywnych źródeł energii.
- Jesteśmy dumni z tego, że staliśmy się częścią pierwszej w Polsce Doliny Wodorowej. Z pewnością przyspieszy to nasz rozwój. Do stowarzyszenia należą podmioty, których działalność ma na celu rozwijanie szeroko rozumianej gospodarki wodorowej, co daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. Global Hydrogen opracowuje i wdraża technologie związane z wytwarzaniem zielonej energii, a dołączenie spółki do Podkarpackiej Doliny Wodorowej zwiększa jej potencjał w zakresie planowanej produkcji zielonego wodoru - mówi Daniel Zawadzki, prezes zarządu Global Hydrogen.
Wodorowa spółka wesprze strategicznie Podkarpacką Dolinę Wodorową w zakresie budowania jej potencjału do produkcji zielonego wodoru, który następnie wykorzystywany będzie jako źródło energii. To bardzo cenny wkład w tworzeniu technologii, które realnie umożliwią odchodzenie od paliw kopalnych w procesach wytwarzania energii.
- Szczególnie perspektywicznie w tym zakresie wygląda technologia produkcji zielonego wodoru z biomasy w mobilnych, kontenerowych reaktorach stworzonych przez Global Hydrogen. Dołączenie spółki do naszego stowarzyszenia z jednej strony stanowi dla niego ważny aspekt rozwojowy, warunkujący możliwość pozyskiwania środków finansowych na nowe projekty, a z drugiej - niesie bardzo istotny impuls poszerzający obszar jego aktywności - komentuje prof. Jarosław Sęp - prezes stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.
Podkarpacka Doliny Wodorowa powstała w 2021 roku. Jej ideą jest wykorzystanie potencjału regionu w zakresie nowoczesnych technologii i budowa miejsca, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.
W kwietniu br. Global Hydrogen nabyła udziały stanowiące 100 proc. kapitału zakładowego Emperial Energy Klaster Sp. z o.o., podmiotu koordynującego Klaster Energii Południowego Podkarpacia. Jego członkami są Gminy Besko, Zagórz, Bukowsko, Dukla oraz Jaśliska. W planach spółki są intensywne prace nad przyspieszeniem globalnej komercjalizacji swoich produktów, co pozwoli uzyskać przychody. Z kolei w planach Podkarpackiej Doliny Wodorowej jest pozyskiwanie nowych członków oraz intensywna praca przy realizacji „Projektu Pomocy Rozwojowej dla Regionów” koordynowanej przez Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru. W jego ramach region podkarpacki, jako jeden z piętnastu regionów europejskich, uzyskał wsparcie konsultacyjne przy tworzeniu regionalnej mapy rozwojowej gospodarki wodorowej.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.