Głos rozsądku, producenci urządzeń grzewczych o zielonej transformacji
Zielona transformacja to nie tylko nośne hasło, ale cel, który reguluje unijne oraz polskie prawo. Wymiana nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła to konieczność. Jednak, aby nie narazić się na ubóstwo energetyczne, należy rozważnie podjąć to wyzwanie – odchodzić od paliw stałych stopniowo i wykorzystywać szeroki wachlarz Odnawialnych Źródeł Energii, opierając się na różnych rozwiązaniach. Droga do zmian na szeroką skalę jest nadal długa, a by nie była uciążliwa, warto pokonywać ją stopniowo.
Jeden cel, wiele dróg
Nie ma jednej metody dostarczania ciepła, która sprawdzi się wszędzie. Aby zapewnić zrównoważony rozwój ekologicznych urządzeń grzewczych, można wykorzystać różne technologie, które mogą działać efektywnie w zależności od lokalizacji, warunków inwestycji czy dostępnych nośników energii, w myśl pełnej dywersyfikacji technologicznej. Takie zróżnicowanie źródeł ciepła, energii elektrycznej i nośników energii jest uzasadnione również ze względu na konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego odbiorców.
-Aby zapewnić klientom komfort użytkowania, a jednocześnie jak najniższe koszty eksploatacji, budujemy naszą ofertę produktową tak, aby umożliwiała nie tylko wykorzystanie różnorodnych źródeł energii, ale również łączenie kilku technologii w tzw. hybrydach. Współpraca kotła gazowego z pompą ciepła i fotowoltaiką jest rozwiązaniem coraz bardziej docenianym, wręcz staje się standardem – wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu Termet S. A.
Wodór: paliwo przyszłości
Szansę na dekarbonizację i neutralność klimatyczną dostrzega się także w wodorze, który często bywa nazywany paliwem przyszłości. Producenci urządzeń grzewczych proponują coraz to nowe rozwiązania, nieustannie rozwijając technologię tak, aby już w tym momencie była dostosowana do zasilania mieszanką gazu i wodoru. Przykładem mogą być działania firmy Termet.
-Kotły H2 ready to za mało. Termet poszedł o krok dalej i realizuje projekt, który umożliwi konsumentom jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej za pomocą innowacyjnych urządzeń w oparciu o wysoko wydajne ogniwa paliwowe. Jest to mocno zaawansowany projekt prowadzony przy współpracy z Fuel Cell Poland i Politechniką Warszawską. Mikrokogeneracją, nad którą pracuje Termet będzie początkowo zasilaną gazem, a następnie – wodorem – tłumaczy Żaneta Lisowska.
Wprowadzenie na rynek urządzeń, które w momencie wejścia w życie strategii wodorowej nie trafią na wysypisko śmieci i nadal będą służyć użytkownikom to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Daje to również nadzieję na spełnienie wprowadzonych przez Komisję Europejską standardów w zakresie budynków zeroemisyjnych. To dobry kierunek, tym bardziej, że rozwój gospodarki wodorowej staje się coraz bliższą przyszłością i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.