Great Place To Work®: 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie
Be Communications
ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl
27 września 2024 r. Great Place To Work® ogłosił listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy w Europie™. Na liście znalazło się 100 organizacji zatrudniających od 50 do 499 pracowników i reprezentujących 21 europejskich krajów. Wśród najlepszych w Europie są też 3 firmy z Polski.
W tym roku po raz pierwszy ogłoszenie Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie zostało przez Great Place To Work® podzielone na dwa wydarzenia: lista Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ – ogłoszona obecnie – oraz lista Dużych i Międzynarodowych Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie, którą poznamy za 2 tygodnie (10 października).
Pierwsza piątka wśród małych i średnich firm
Aby trafić na listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie, firmy musiały wcześniej uzyskać w swoim kraju Certyfikację, zakwalifikować się na listę lokalną Great Place To Work® oraz zatrudniać od 50 do 499 pracowników. Do tegorocznego rozdania uprawnione były organizacje z 21 europejskich krajów: Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Łącznie reprezentowały one głos ponad 300 tys. pracowników (spośród 1,3 miliona pracowników, którzy wzięli udział w badaniu w regionie europejskim). Finałowa europejska czołówka została wybrana z tego utytułowanego, międzynarodowego grona.
W tym roku na pierwszym miejscu rankingu znalazła się brytyjska firma informatyczna Talos360. Za nią uplasował się ECOMMBX z Cypru reprezentujący sektor fintech. Trzecie miejsce należy do niemieckiej firmy CPC Unternehmensmanagement AG świadczącej usługi profesjonalne. Tę samą branżę reprezentuje, kolejna w rankingu, holenderska firma Mobilee. Pierwszą piątkę zamyka firma Synergies z Portugalii działająca w branży reklamowej.
Polska reprezentacja na tle Europy
W elitarnym gronie 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie znalazły się 3 firmy z Polski. Na wysokim ósmym miejscu uplasowała się spółka Tradedoubler świadcząca usługi profesjonalne. Na 46. miejscu znalazła się informatyczna firma Intellias Poland, a na 79. farmaceutyczna spółka Egis Polska.
Warto przypomnieć, że na ogłoszonej w maju liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska™ 2024 Tradedoubler otwierał na pierwszym miejscu listę firm w kategorii poniżej 100 zatrudnionych, Intellias Poland zajął drugie miejsce w kategorii zatrudniających poniżej 500 osób i był to zarazem debiut firmy na listach Great Place To Work®, a oczko niżej w tej samej kategorii uplasował się Egis Polska. Są to więc firmy z polskiej ścisłej czołówki (więcej o liście krajowej: https://www.greatplacetowork.pl/najlepsze-miejsca-pracy-3/najlepsze-miejsca-pracy-polska/2024).
W ujęciu krajowym podobną liczbą firm na liście mogą pochwalić się Niemcy i Irlandia. Są jednak kraje, których reprezentacja jest znacznie liczniejsza: Belgia – 8 firm, Austria i Norwegia – po 7 firm, Cypr, Grecja, Portugalia i Szwecja – po 6 firm.
Firmy informatyczne wciąż w czołówce
Mimo licznych głosów o kryzysie w sektorze IT i spadającym popycie na specjalistów tej branży, firmy informatyczne zdominowały tegoroczną listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie. Liczby mówią tu same za siebie: 50 firm spośród 100 laureatów, czyli równo połowa, deklaruje działalność właśnie w tym sektorze. Najliczniejszą po IT branżą są usługi profesjonalne (13%) oraz usługi finansowe (6%). Pozostali laureaci reprezentują bardzo szerokie spectrum branż – od szkoleniowych po transportowe i produkcyjne – pokazując tym samym, że ani wielkość firmy, ani rodzaj działalności nie są przeszkodą w tworzeniu świetnych miejsc pracy docenianych przez pracowników.
Pełna lista 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ Europa 2024 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl
Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 170 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy™ jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decydują przed wszystkim wyniki ankiety pracowniczej. Poufne badanie ujawnia doświadczenia pracowników w zakresie zaufania, innowacji, wartości firmy i przywództwa. Firmy są również oceniane pod kątem tego, jak dobrze tworzą miejsce pracy For All™, w którym wszyscy pracownicy są mile widziani i doceniani bez względu na to, kim są i co robią.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.