Great Place To Work®: 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie
Be Communications
ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl
27 września 2024 r. Great Place To Work® ogłosił listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy w Europie™. Na liście znalazło się 100 organizacji zatrudniających od 50 do 499 pracowników i reprezentujących 21 europejskich krajów. Wśród najlepszych w Europie są też 3 firmy z Polski.
W tym roku po raz pierwszy ogłoszenie Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie zostało przez Great Place To Work® podzielone na dwa wydarzenia: lista Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ – ogłoszona obecnie – oraz lista Dużych i Międzynarodowych Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie, którą poznamy za 2 tygodnie (10 października).
Pierwsza piątka wśród małych i średnich firm
Aby trafić na listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie, firmy musiały wcześniej uzyskać w swoim kraju Certyfikację, zakwalifikować się na listę lokalną Great Place To Work® oraz zatrudniać od 50 do 499 pracowników. Do tegorocznego rozdania uprawnione były organizacje z 21 europejskich krajów: Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Łącznie reprezentowały one głos ponad 300 tys. pracowników (spośród 1,3 miliona pracowników, którzy wzięli udział w badaniu w regionie europejskim). Finałowa europejska czołówka została wybrana z tego utytułowanego, międzynarodowego grona.
W tym roku na pierwszym miejscu rankingu znalazła się brytyjska firma informatyczna Talos360. Za nią uplasował się ECOMMBX z Cypru reprezentujący sektor fintech. Trzecie miejsce należy do niemieckiej firmy CPC Unternehmensmanagement AG świadczącej usługi profesjonalne. Tę samą branżę reprezentuje, kolejna w rankingu, holenderska firma Mobilee. Pierwszą piątkę zamyka firma Synergies z Portugalii działająca w branży reklamowej.
Polska reprezentacja na tle Europy
W elitarnym gronie 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie znalazły się 3 firmy z Polski. Na wysokim ósmym miejscu uplasowała się spółka Tradedoubler świadcząca usługi profesjonalne. Na 46. miejscu znalazła się informatyczna firma Intellias Poland, a na 79. farmaceutyczna spółka Egis Polska.
Warto przypomnieć, że na ogłoszonej w maju liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska™ 2024 Tradedoubler otwierał na pierwszym miejscu listę firm w kategorii poniżej 100 zatrudnionych, Intellias Poland zajął drugie miejsce w kategorii zatrudniających poniżej 500 osób i był to zarazem debiut firmy na listach Great Place To Work®, a oczko niżej w tej samej kategorii uplasował się Egis Polska. Są to więc firmy z polskiej ścisłej czołówki (więcej o liście krajowej: https://www.greatplacetowork.pl/najlepsze-miejsca-pracy-3/najlepsze-miejsca-pracy-polska/2024).
W ujęciu krajowym podobną liczbą firm na liście mogą pochwalić się Niemcy i Irlandia. Są jednak kraje, których reprezentacja jest znacznie liczniejsza: Belgia – 8 firm, Austria i Norwegia – po 7 firm, Cypr, Grecja, Portugalia i Szwecja – po 6 firm.
Firmy informatyczne wciąż w czołówce
Mimo licznych głosów o kryzysie w sektorze IT i spadającym popycie na specjalistów tej branży, firmy informatyczne zdominowały tegoroczną listę Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ w Europie. Liczby mówią tu same za siebie: 50 firm spośród 100 laureatów, czyli równo połowa, deklaruje działalność właśnie w tym sektorze. Najliczniejszą po IT branżą są usługi profesjonalne (13%) oraz usługi finansowe (6%). Pozostali laureaci reprezentują bardzo szerokie spectrum branż – od szkoleniowych po transportowe i produkcyjne – pokazując tym samym, że ani wielkość firmy, ani rodzaj działalności nie są przeszkodą w tworzeniu świetnych miejsc pracy docenianych przez pracowników.
Pełna lista 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ Europa 2024 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl
Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 170 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy™ jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decydują przed wszystkim wyniki ankiety pracowniczej. Poufne badanie ujawnia doświadczenia pracowników w zakresie zaufania, innowacji, wartości firmy i przywództwa. Firmy są również oceniane pod kątem tego, jak dobrze tworzą miejsce pracy For All™, w którym wszyscy pracownicy są mile widziani i doceniani bez względu na to, kim są i co robią.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.