Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I półrocze 2021 r.
- Przychody ze sprzedaży Grupy INTER RAO Lietuva w I półroczu 2021 r. wzrosły o 87% r/r, do poziomu 209,9 mln euro. Wzrost ten to efekt wyższego wolumenu sprzedanej energii elektrycznej oraz jej wyższej średniej ceny.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej wzrósł o 65,6% r/r, z 2 605 do 4 313 GWh.
- Zysk brutto Grupy wyniósł 18,2 mln euro, w porównaniu do 12,6 mln euro w I połowie 2020 r.
- EBITDA Grupy wyniosła 13,3 mln euro wobec 9,6 mln w I półroczu 2020 r., podczas gdy marża EBITDA zmalała do 6,4% z 8,6% rok wcześniej.
- Zysk operacyjny sięgnął 12,6 mln euro, wobec 8,1 mln euro w pierwszej połowie 2020 r.
- Zysk netto Grupy wyniósł 8,7 mln euro w porównaniu do 6,8 mln euro rok temu.
- Wolumen obrotu energią na polskim rynku wzrósł r/r z 915 GWh do 1 124 GWh.
- Zysk na akcję sięgnął 0,44 euro w porównaniu do 0,34 euro w pierwszej połowie 2020 r.
– Pierwsza połowa tego roku charakteryzowała się wzrostem sprzedaży na rynku łotewskim i polskim. W efekcie Grupa INTER RAO Lietuva sprzedawała w tych krajach więcej energii elektrycznej generując wyższe przychody. Ponieważ na wszystkich rynkach działalności Grupy średnie ceny energii elektrycznej były wyższe rok do roku, przychody Grupy prawie się podwoiły. Z drugiej strony, koszty sprzedaży wzrosły bardziej niż sama sprzedaż, co spowodowało nieznaczny spadek marż. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała w I półroczu 2021 r. zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 18,2 mln euro. Skonsolidowana EBITDA wzrosła do 13,3 mln euro, a zysk netto sięgnął 8,7 mln euro, przy marżach odpowiednio 6,4% i 4,2%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,44 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. wyniosły 209,9 mln euro, czyli o 87,0% więcej niż w I półroczu 2020 r. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną wynikał głównie ze wzrostu sprzedaży na rynku polskim i łotewskim.
W I półroczu 2021 r. przychody Grupy z obrotu energią elektryczną niemal się podwoiły w ujęciu r/r i wyniosły 208,9 mln euro. Gorące lato 2021 r., ze słabymi wiatrami lub zupełnym brakiem wiatru, spowodowało spadek ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, stąd przychody ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej wyniosły zaledwie 1,0 mln euro, co stanowi 70,4-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Niemniej, wyższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej oraz jej wyższa średnia cena spowodowały ogólny wzrost sprzedaży.
Koszty sprzedaży Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. wyniosły 191,7 mln euro, tj. o 92,3% więcej niż w I półroczu 2020 r. Ponieważ wzrost kosztów sprzedaży przewyższał wzrost przychodów ze sprzedaży, marże osiągnięte w I półroczu 2021 r. były nieco niższe niż w analogicznym okresie 2020 r.
Dochody
W okresie styczeń-czerwiec 2021 r. zysk brutto Grupy wyniósł 18,2 mln euro, natomiast marża zysku brutto zmniejszyła się do 8,68% (11,22% rok temu).
W tym samym okresie zysk operacyjny Grupy wyniósł 12,6 mln euro, podczas gdy marża zysku operacyjnego zmalała do 5,99% z 7,19% rok wcześniej. W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy skurczył się r/r do zaledwie 2,2%. z bardzo wysokiego poziomu 25,8% pred rokiem. W okresie sprawozdawczym, ze względu na znacznie gorsze warunki meteorologiczne, farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała mniej energii elektrycznej w porównaniu do I półrocza 2020 r.
Zysk netto Grupy w I półroczu 2021 r. wyniósł 8,7 mln euro wobec 6,8 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku. Marża zysku netto zmniejszyła się z 6,03% rok temu do 4,16% w okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.