Komunikaty PR

Gucci – prestiż, rodzina, własność i pułapki sukcesyjne

2021-12-13  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dagmara Krakówka
Fundacja Instytut Biznesu Rodzinnego

ul. Paderewskiego, 8
61770 Poznań
dkrakowka|ibrpolska.pl| |dkrakowka|ibrpolska.pl
608107977
www.ibrpolska.pl

Sukcesja jest procesem, który zachodzi pomiędzy dwiema generacjami i stanowi ogromne wyzwanie dla rodzin biznesowych. Tylko 30% firm rodzinnych przechodzi skutecznie do drugiego pokolenia. Dane te wyraźnie pokazują, że krajobraz polskiej przedsiębiorczości, bez odpowiedniego przygotowania spowoduje destabilizację w wielu branżach, a nawet konsolidację rynku – gdy duże marki zaczną przejmować niewielkie rodzinne biznesy. W takiej sytuacji rodzinne biznesy stracą swoja tożsamość, ponieważ zostaną wchłonięte przez większe firm. Dodając do tego również niechęć młodego pokolenia, do tego by przejmować biznesy po rodzicach, gdzie w Polsce zaledwie 8% sukcesorów z firm rodzinnych deklaruje chęć przejęcia biznesu od rodziców, to wyzwanie sukcesji staje się jeszcze bardziej istotne.

 

Jak znaleźć się w gronie firm, które zwiększą procent skutecznego transferu wiedzy, władzy i własności do kolejnego pokolenia? Kluczem jest odpowiednie przygotowanie i nauka, dlatego że na rodzinę w procesie sukcesji czyha szereg różnych pułapek. Jak się do nich dobrze przygotować? Albo jak ich uniknąć? Te pytania z pewnością zadaje sobie każda rodzina biznesowa. Warto więc dobrze przygotować się do procesu sukcesji, wiedzieć czego unikać i uczyć się od najlepszych na podstawie ich doświadczeń oraz… błędów, by zawczasu wiedzieć, czego należy unikać oraz jakie mogą być konsekwencje różnych decyzji i działań. 

 

Znakomitym przykładem, tego jak nie postępować, na którym może uczyć się każda rodzina biznesowa, jest marka…. Gucci, która już od dłuższego czasu nie jest już firmą rodzinną.

Jak do tego doszło? Co wpłynęło na to, że znana i ceniona na całym świecie firma rodzinna już nie jest rodzinna?

 Na te i inne pytania odpowie już  w najbliższy wtorek, 14 grudnia o godz. 13:00 podczas webinaru: „Gucci – prestiż, rodzina, własność i pułapki sukcesyjne … czego możemy się nauczyć na tym przykładzie” dr Adrianna Lewandowska.

 

Podczas spotkania dr Adrianna Lewandowska przedstawi, czego firmy rodzinne powinny się wystrzegać, jakie zagrożenia czyhają na przyszłych sukcesorów, jakich błędów należy unikać w procesie sukcesji, aby firma trwałą na pokolenia, jak radzić sobie z sukcesją w firmie rodzinnej. A wszystko to na przykładzie znanej na całym świecie marki Gucci i w odniesieniu do najnowszej produkcji filmowej Ridleya Scotta „Dom Gucci”.

Instytut Biznesu Rodzinnego to Centrum Wiedzy o Firmach Rodzinnych w Polsce i za granicą. Wiodącą misją działań Instytutu jest profesjonalizacja polskich przedsiębiorstw rodzinnych poprzez doradztwo w zakresie procesu sukcesji, strategii międzypokoleniowych i Konstytucji Firm Rodzinnych, szerzenie wiedzy, dobrych praktyk, prowadzenie i publikowanie wyników badań naukowych oraz wymianę doświadczeń krajowych i zagranicznych. Każdego roku Instytut organizuje szereg wydarzeń dedykowanych firmom rodzinnym, które zawsze są unikatową platformą wymiany doświadczeń i okazją do nawiązania bezcennych relacji biznesowych. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Instytut Biznesu Rodzinnego
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.