Immersyjna wystawa „Kleks. Magia Kina” debiutuje w Warszawie
Jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie wystaw filmowych dotarła do Warszawy. Od jutra dla zwiedzających w Centrum Praskim Koneser zostanie udostępniona wystawa „Kleks. Magia Kina” – ekspozycja inspirowana filmem „Akademia Pana Kleksa”. Produkcja zgromadziła w kinach blisko 3 mln widzów, a obecnie jest jedną z najbardziej popularnych produkcji na Netflix. To druga tego typu wystawa w Polsce – ekspozycja w Katowicach o tym samym tytule, w pół roku od otwarcia zgromadziła 45 tys. gości. Twórcy wystawy zapowiadają dalszy rozwój interaktywnych konceptów.
- To fantastyczne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nasi goście będą mogli poznać kulisy powstania filmu – w szczególności efektów specjalnych, a także zobaczą oryginalne elementy scenografii. W naszej immersyjnej przestrzeni przenosimy się wprost do Jaskini Wilkusów czy sali wykładowej gdzie odbywa się multimedialna prelekcja, która poruszy emocje każdego widza, niezależnie od wieku. To miejsce, gdzie granica pomiędzy światem rzeczywistym, a realnym zaciera się – opowiada Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca muzeum „Kleks. Magia Kina”, koproducent Akademii Pana Kleksa w reżyserii Macieja Kawulskiego.
Warszawską ekspozycję tworzyło 13 zespołów, od projektantów, przez rzeźbiarzy, malarzy i zespoły budownicze. Wystawa oferuje odbiorcom dwie godziny zwiedzania w pełnym immersji uniwersum Akademii Pana Kleksa i jest w stanie obsłużyć 300-400 zwiedzających dziennie.
- Wystawa w Katowicach okazała się pełnym sukcesem, od stycznia 2024 roku odwiedziło nas 45 tys. osób. To świetny wynik. Informacja o otwarciu warszawskiej przestrzeni spotkała się z dużym entuzjazmem i już przełożyła się na dobre wyniki sprzedaży biletów, mimo że otwarcie dopiero przed nami! Zbudowaliśmy naprawdę silną grupę odbiorców, którzy czekają na nowe elementy i produkty osadzone w uniwersum Akademii Pana Kleksa – dodaje Grzegorz Pietraszewski.
Interaktywne wystawy Kleks. Magia Kina to część szerokiej strategii, która zakłada stworzenie ekosystemu rozrywki dla fanów kina, zarówno najmłodszych, jak i starszych. Immersyjne przestrzenie w Katowicach i w Warszawie są jednymi z najbardziej zaawansowanych projektów w Europie. Porównywalne wystawy tworzy Disney, Super Mario Bros, czy Harry Potter.
- Choć nie opadły jeszcze emocje po premierze pierwszej części filmu Akademia Pana Kleksa, fani z niecierpliwością wyczekują drugiej. To już oficjalna informacja: Kleks i wynalazek Filipa Golarza wejdzie do kin 3 stycznia 2025 roku Mamy więc przekonanie, że popularność brandu Akademia Pana Kleksa będzie „na fali” jeszcze przez długi czas – wyjaśnia Grzegorz Pietraszewski.
Autorzy wystawy nie zwalniają tempa i zapowiadają kolejne projekty w oparciu zarówno o uniwersum Akademii Pana Kleksa oraz o kolejne klasyki polskiej literatury młodzieżowej.
- Nasz projekt przyciąga kolejnych partnerów biznesowych – nie zamykamy się tylko na Akademię Pana Kleksa. Mogę zdradzić, że prowadzimy już kolejne, zaawansowane rozmowy z podmiotem, który posiada prawa do innej, kultowej powieści dziecięcej w zakresie stworzenia analogicznych immersyjnych przestrzeni na bazie fabuły książek. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli ujawnić więcej szczegółów – mówi Grzegorz Pietraszak.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.